Jump to content
xplicitt

Mobil/Pc anonim

Recommended Posts

Salutare.

Se da un telefon pe android cumparat din "targ",nefolosit de cumparator, pe care ruleaza un sistem de operare linux.

Internetul este folosit de pe o cartela pre-pay cumparata cu bani cash.

 

Daca cineva ar face ceva mai neortodox, exista vre-o posibilitate de a gasi faptasul?

 

dar daca este folosita functia hot spot a acelui telefon, la care se conecteaza un laptop ce alte masuri se pot lua pt a fi complet anonim?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Retelele mobile sunt monitorizate destul de bine. Daca unui procuror i se pune pata te gaseste si in gaura de sarpe.

De obicei tu gandesti asa "VPN>proxy>TOR>encrypted>SHA" in timp ce procurorul gandeste asa "prieteni>rude>facebook>postari etc." Adica in loc sa-ti sparga encriptia si sa-ti urmareasca prepay-ul te gaseste pe inginerie sociala.

 

Gandeste-te bine daca merita sa stai cu morcovu'n cur 10 ani pentru ce cacat de hacking vrei sa faci. 😂 Anchetele penale se misca greu, dar si cand se misca primesti ani cu executare pentru "acces neautorizat la un sistem informatic"...

 

LE: Sa nu mai vorbim de alte belee in care poti sa te bagi, ca baiatul de a ajuns inpuscat in scara blocului pentru o teapa de 500€.

Edited by yoyois
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si totusi nu ai raspuns la intrebare.

am precizat ca telefonul respectiv nu va fi folosit pt nimic altceva decat platforma linux (fara facebook, google sau alte platforme care te monitorizeaza 24/7 ).si bineinteles ca nu m-as lauda in stanga si-n dreapta cu fapta comisa.vreau doar sa pun in aplicate "in lumea reala" cate ceva.

 

M-am gandit bine si nu vad cum ar putea sa gaseasca pe cineva in situatia de data, dar nu sunt 100% sigur.D'asta am pus intrebarea, poate imi scapa ceva.

Si nu... nu vreau sa sparg vre-o banca sau vre-un scam ca sa fur bani de la oameni nevinovati.am o oarecare etica in privinta asta

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, xplicitt said:

Daca cineva ar face ceva mai neortodox, exista vre-o posibilitate de a gasi faptasul?

Ar putea fi luata locatia pe baza celulelor de telefonie mobila.

Nu ai precizat daca vei folosi telefonia (call manager).

Cat despre trafic, toate requesturile se vor duce spre operatorul de telefonie mobila si implicit logate acolo, inclusiv negocierile cheilor.

Primul lucru pe care probabil ar trebui sa il faci e sa il rootezi si sa dezinstalezi toate serviciile de monitorizare.

 

Probabil un debian linux cu un router pe sim ar fi mai eficient decat un android din punct de vedere al anonimatului.

 

Exista canalul lui Rob Braxman, exista Snowden samd.

Totusi daca erai interesat, sapai singur si nu deschideai un thread pe rst.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, xplicitt said:

dar nu sunt 100% sigur

 

E clar, nu are rost sa te implici in astfel de lucruri.

Cat despre lucrurile "neortodoxe" pe care le fac oamenii, partea tehnica nu e probabil intotdeauna cea care duce la ei. Adica degeaba te ascunzi in 30 de feluri cat timp, de exemplu, tepuiesti pe cineva sa iti trimita bani in contul bancar. 

 

Nu prea va inteleg, nu va vad cu Lamborghini in 1-2 ani sa ziceti ca merita riscul, va bagti in porcarii fara sa stiti asta si fara ca macar sa merite. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nytro said:

Nu prea va inteleg, nu va vad cu Lamborghini in 1-2 ani sa ziceti ca merita riscul, va bagti in porcarii fara sa stiti asta si fara ca macar sa merite. 

Dupa cum am mai spus, nu este vorba de bani(stau destul de bine pe portofel 😆 ), ci de o mica razbunare pe un serviciu online(reclama negativa direct pe site-ul lor).si nu in Romania.in fine, m-am lamurit de situatie...

Multumesc de sfaturi !

Link to comment
Share on other sites

Setupul descris de tine e destul de ne-standardizat. Telefoanele mobile nu sunt considerate sigure pt ca operatorul retelei are access la absout tot ce faci tu. (Locatie, date, volum, timp, etc.)

Aa, nu te stie dupa buletin dar stie unde locuiesti intr-o raza de 50m. (in plus ca telefonul, cartela, IMEI fac probe perfecte la dosar)

Fara encriprie si rerouting, e apa de ploaie...

 

Sigur ca tu nu "te-ai lauda cu fapta" dar deja o cam faci aici pe forum si atragi atentia. Tu personal, ai un interes in treaba aia si esti usor de ghicit.

 

(cine ar vrea sa se razbune pe X?)

(cine cerea ajutor sa foloseasca un telefon pe RST?)

(cine ar avea cunostinte sa faca asa ceva?)

(cine a cautat pe honeypotforum 'cum sa hack tutorial'?)

 

Am spus-o de 100 de ori. Nu e criptografia problema. Problema e considerarea securitatii intregii operatiuni.

 

In cazul tau, ambele lasa de dorit..

Edited by yoyois
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...