Jump to content
CyberS

Renastere rst romanian security team

Recommended Posts

Vin si eu cu o propunere poate nu cea mai ok dar macar o spun cu drag si dorinta sa revitalizam forumul Rst. Acum cativa ani cand umblam pe aici era o activitate mare acum este intr-un punct mai greu, ma gandesc ca sa formam echipe mici sa revitalizam comunitatea dinou , 3 membri bunicei evident si cineva din staff de aici sa ne ocupam sa facem un grup puternic pe facebook Romanian Security Team unde acolo se creste foarte usor si foarte repede grupul. Sunt multi pasionati de informatica , iar pagina rst sa se ocupe alti 3 membri pentru revitalizare , trebuie sa cautam sa fim undeva in pas cu modul de expunere a comunitati cu timpul , parerea mea ca daca ne facem echipe de cate 3 , 3 pe un grup care garantat in 1 luna 2 face sigur 10.000 membri o spun din proprie experienta ca am crescut grup in scurt timp la 11.000 iar apoi 3 se ocupa de pagina rst acolo nu este munca multa doar daca se posteaza odata pe zi din 3 insi cate 1 post de fiecare in tema informatica plus noutatile in tehnologie etc iar avem de castigat ,iar unul pasionat de informatica din grup de aici care este pasionat si de tik tok poate face un cont de tik tok gen Rst, si tot asa pe diferite retele mai vechi si mai noi iar toate sa duca la acest forum , sursa mama si tata unde cine vor pe celelalte comunitati ale noastre sa dezvolte proiecte sa se inscrie aici si de aici facut un chat frumos unde sa dezbatem fel si fel de teme, vreau pareri si opinii. Si da eu sunt de acord si imi doresc enorm ca aceasta comunitatea sa fie full activa si sa ramana cea mai puternica comunitate din Romania. Ce parere aveti?

Edited by CyberS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MrGrj said:

Inainte de asta (MRRST - Marea Revitalizare RST), eu sunt uimit ca ai reusit sa faci o fraza de 282 cuvinte fara sa pui un punct. Mai mai sa raman fara aer cand am citit ce-ai scris. 

Multumesc frumos ca mai facut mai atent, sunt o persoana mai colerica si scriu rapid uitand sa pun virgula si punct insa mesajul conteaza cred mult mai mult decat acest aspect. Parerea mea este ca daca tot esti un baiat saritor si ajuti oameni sa editeze textul scris gresit hai sa incercam sa ajutam si comunitatea care nea fost mentor atatia ani de zile  in acest drum al inteligentei artificiale sa o revitalizam, ce zici te bagi?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MrGrj said:

Inainte de asta (MRRST - Marea Revitalizare RST), eu sunt uimit ca ai reusit sa faci o fraza de 282 cuvinte fara sa pui un punct. Mai mai sa raman fara aer cand am citit ce-ai scris. 

 

Hmm, ma gandeam ca ai numarat spatiile si credeam ca te-am prins gresind pentru ca ai considerat si virgulele ca fiind cuvinte, dar se pare ca nu. Ai depus efort mai mult de 5 secunde ca sa numeri cuvintele. Totusi, folosind toolurile de pe net, cica ar fi 304 cuvinte. Sa inteleg ca ai exclus interjectiile? Good work.

 

CyberS da' tu ce username ai avut inainte? Ca userul asta e nou.

Edited by Wav3
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca RST nu e singurul forum care nu prea mai merge. Nici un forum nu mai merge. Si nu ma refer doar la cele de IT, forumuri de orice fel.

Una dintre "probleme" o reprezinta chiar aceste porcarii (din punctul meu de vedere) de grupuri de Facebook. Sunt usor de accesat si toata lumea isi da cu parerea, doar ca parerile sunt de multe ori idioate (e.g. grupuri de masini). In plus, e haos, nu e nici o organizare, sunt posturi aruncate la gramada fara nici un sens si greu de urmarit.

Avem pagina de Facebook dar nu o folosim ca nu ajuta prea mult. Mie mi-ar placea sa se intoarca lumea la forumuri, mie imi plac mult si gasesc rapid ce am nevoie (e.g. Softpedia). 

Ar mai fi si acele grupuri de WhatsApp, Telegram sau Discord unde povestea e aceeasi. Daca ai o intrebare totul depinde de "persoanele care sunt pe faza". Pe un forum se pot vedea ulterior si practic toate postarile.

Mai exact nu imi dau seama ce am putea face ca nu putem schimba mentalitati. 

Noi ne facem treaba si suntem pe baricade. RST Con #2 e o idee prin care vreau sa readuc activitate pe forum. Deci, cineva interesat de o prezentare? De creat exercitii CTF? :D 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
1 hour ago, Wav3 said:

Ai depus efort mai mult de 5 secunde ca sa numeri cuvintele.

len("Acum cativa ani cand umblam pe aici era o activitate mare acum este intr-un punct mai greu, ma gandesc ca sa formam echipe mici sa revitalizam comunitatea dinou , 3 membri bunicei evident si cineva din staff de aici sa ne ocupam sa facem un grup puternic pe facebook Romanian Security Team unde acolo se creste foarte usor si foarte repede grupul. Sunt multi pasionati de informatica , iar pagina rst sa se ocupe alti 3 membri pentru revitalizare , trebuie sa cautam sa fim undeva in pas cu modul de expunere a comunitati cu timpul , parerea mea ca daca ne facem echipe de cate 3 , 3 pe un grup care garantat in 1 luna 2 face sigur 10.000 membri o spun din proprie experienta ca am crescut grup in scurt timp la 11.000 iar apoi 3 se ocupa de pagina rst acolo nu este munca multa doar daca se posteaza odata pe zi din 3 insi cate 1 post de fiecare in tema informatica plus noutatile in tehnologie etc iar avem de castigat ,iar unul pasionat de informatica din grup de aici care este pasionat si de tik tok poate face un cont de tik tok gen Rst, si tot asa pe diferite retele mai vechi si mai noi iar toate sa duca la acest forum , sursa mama si tata unde cine vor pe celelalte comunitati ale noastre sa dezvolte proiecte sa se inscrie aici si de aici facut un chat frumos unde sa dezbatem fel si fel de teme, vreau pareri si opinii".split())

Aproximativ 5 secunde, da, ca se incarca greu zsh. Se pare ca am gresit: sunt 258. Prima fraza am omis-o & inclus-o in count :( 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Nytro said:

Sunt usor de accesat si toata lumea isi da cu parerea, doar ca parerile sunt de multe ori idioate (e.g. grupuri de masini). In plus, e haos, nu e nici o organizare,

Eu mai urmaream devforum, pe el e si colegul de aici @GarryOne

Stiu ca era un topic lung de cum sa iti alegi scaunul de birou, altul cum sa stai corect, altul cum sa ai tastatura erogonomica si as putea adauga si ce zicea colegul @bio.shun suport de testicule cu cooler (scuzati cacofonia).

 

Putem face un forum mai comercial cu plasare de produse.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wav3 said:

 

Hmm, ma gandeam ca ai numarat spatiile si credeam ca te-am prins gresind pentru ca ai considerat si virgulele ca fiind cuvinte, dar se pare ca nu. Ai depus efort mai mult de 5 secunde ca sa numeri cuvintele. Totusi, folosind toolurile de pe net, cica ar fi 304 cuvinte. Sa inteleg ca ai exclus interjectiile? Good work.

 

CyberS da' tu ce username ai avut inainte? Ca userul asta e nou.

daca nu ma insel cred ca aveam username  Cyberleone dar asta fiind copil pe vremea aia.

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu imi doresc tot la fel sa se inmulteasca lumea pe astfel de tipuri de forum insa parerea mea este ca trebuie sa ne implicam prin fel si fel de aplicatii ca sa putem sa ii atragem aici sa putem schimba ceva, eu chiar imi doresc enorm ca RST sa fie full , inteleg ca facebook si altele sunt varza acolo unde nu poti impartasi o idee ca te trezesti cu rapoarte insa cred ca daca ne folosim cu cap si de facebook cu siguranta putem atrage activitate si aici si putem sa remodelam gandirea atat cat putem. Parerea mea ca daca fiecare dintre noi ne implicam macar cate putin eu cred ca reusim sa readucem dorinta pasionatilor de it sa utilizeze constant acest forum iar apoi toti sa lucram la o aplicatie fie pe android fie pe windows in care sa fie mai usor sa intre in contact cu restul comunitati, zic rau?

 

Edited by CyberS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CyberS said:

Si eu imi doresc tot la fel sa se inmulteasca lumea pe astfel de tipuri de forum insa parerea mea este ca trebuie sa ne implicam prin fel si fel de aplicatii ca sa putem sa ii atragem aici sa putem schimba ceva, eu chiar imi doresc enorm ca RST sa fie full , inteleg ca facebook si altele sunt varza acolo unde nu poti impartasi o idee ca te trezesti cu rapoarte insa cred ca daca ne folosim cu cap si de facebook cu siguranta putem atrage activitate si aici si putem sa remodelam gandirea atat cat putem. Parerea mea ca daca fiecare dintre noi ne implicam macar cate putin eu cred ca reusim sa readucem dorinta pasionatilor de it sa utilizeze constant acest forum iar apoi toti sa lucram la o aplicatie fie pe android fie pe windows in care sa fie mai usor sa intre in contact cu restul comunitati, zic rau?

 

aplicatia mobila e oferita deja de cei de la IPS din cate stiu si de windows nu e mare lucru de facut ceva in C# in care sa previzualizeze pagina RST. Tot nu o sa aduca o activitate in plus treaba asta. Eu cred ca ar trebui adaugate mai multe categorii si niste persoane care sa se ocupe de ele.

Link to comment
Share on other sites

O parte din membrii au plecat si cand RST Market a fost mai restrictionat (un lucru bun din punctul meu de vedere), altii si-au facut familii, afaceri... si nu au mai avut timp de forum.

 

Nu cred ca ar mai trebui adaugate alte categorii sau forumuri, sunt suficiente cele prezente, momentan nici nu cred ca ar fi public pentru alte categorii, deci nu ar fi nici activitate.

 

Ma gandesc ca o varianta pentru a atrage utilizatori ar fi daca s-ar discuta mai mult lucruri utile pentru tineri, studenti (ex: cum sa iti faci un cv, cum sa obtii primul job, de ce sa alegi o profesie in domeniul it) (doar sa aiba si cineva timp) , apoi de acolo utilizatorii noi ar migra si spre celelalte categorii si ar descoperii tot mai mult.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, iulik said:

altii si-au facut familii, afaceri... si nu au mai avut timp de forum.

 

Dap, majoritatea sunt in aceasta categorie, cel putin cei care s-au facut remarcati.

 

2 minutes ago, iulik said:

Ma gandesc ca o varianta pentru a atrage utilizatori ar fi daca s-ar discuta mai mult lucruri utile pentru tineri, studenti

 

Corect, problema e ca noi, cei batrani, nu mai avem timpul din tinerete. :( 

Lucram 8 ore + pe zi, e mai greu sa scrii un tutorial dupa. Prefer sa ma dau cu placa. :D 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ar fi vremea de reinventat forumul, dar cu cine si de ce? Forumul asta reprezinta in multe feluri mentalitatea tinerilor romani, adica multi nu sunt atrasi de calculatoare, de citit si invatat, de proiecte, apoi nu sunt bani, dar nu numai de carti, toate is mai scumpe: viata, chiria, mancarea, calculatorul, toata lumea lucreaza mult si multe ore, curentul e scump, mai bine stai pe Netflix pe tableta, sau deloc, etc, de unde sa mai faci proiecte, sa iti vina idei si sa avansezi. Observam o intoarcere la simplitate a omului, si e un lucru bun.

Nytro si multi altii au dreptate, lumea a imbatranit, are familie, rata la casa si masina, etc, apoi daca nu primesti like-uri si te apreciaza comunitatea, de ce sa iti mai dedici timpul si sanatatea inafara serviciului. Apoi a venit pandemia, multi s-au retras, stau speriati, se protejeaza pe ei si familia lor, si alte lucruri devin mai importante.

Astea-s alte vremuri si cu alte feluri de oameni.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nytro said:

Lucram 8 ore + pe zi, e mai greu sa scrii un tutorial dupa. Prefer sa ma dau cu placa. :D 

 

Cand eram mai mic, auzeam pe altii ca nu mai au chef de calculator cand se intorc acasa si mi se parea SF.

Nu mi se mai pare: prefer sa fac orice altceva inafara programului de lucru. 

 

Revenind la subiectul principal, nu cred ca s-ar rezolva mare lucru cu mai multa reclama. Intr-o lume in care multi incep sa se gandeasca s-o lase mai moale cu social media, un grup pe FB e oarecum impotriva firii (chiar si excluzand ironia "securitatii").

 

A devenit prea aglomerat pe internet si cumva tocmai noi, astia cu reputatia ca stam cel mai mult in fata calculatorului, incepem sa ne deconectam cel mai mult.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...