Jump to content
Che

Cat ar costa un astfel de site?

Recommended Posts

Buna ziua!

Nu stiu daca am postat unde trebuie fiindca nu sunt hotarat in secunda doi sa batem palma ci mai mult sa ma informez si apoi, in functie de ceea ce mi se raspunde si de alte variabile ma voi hotari daca da sau nu.

 

As vrea sa stiu cat costa si in cat timp imi poate face cineva un website asemanator cu lichess dar care sa fie o combinatie intre lichess si chess[.]com, avand in vedere ca tot codul sursa de la lichess este deja disponibil.

Ca noutate as vrea sa aiba un game evaluator asemanator cu cel al chess[.]com dar mai smecher si care sa iti arate diversele linii explicate.

O alta noutate ar fi ca fiecare sa poate sa bage in baza de date miscarile care i se par lui interesante (tip & trick) & openings cum ar veni. Este ceva de genul asta si pe lichess dar as vrea ceva mai profesional, ceva de genul tu joci un joc si el iti arata in timp real ce miscari puteai face, eventual te "pedepseste" si te pune sa o iei de la capat sau/si eventual sa repeti miscarile complete acolo unde ai gresit, cu mesaje de ce ai gresit si cum trebuia facut si tot. Miscarile si mesajele de eroare sa poat fi bagate in baza de date de oricare utilizator. Si acele miscari sa poata avea comentarii de la alti utilizatori de ce sunt bune sau proaste si d ece nu merg ca poate unii baga si porcarii.

Multumesc frumos!

P.S. Am postat ideea completa fiindca sahul este doar o pasiune si nu mi-e frica daca mi-ar fura cineva ideea fiindca oricum nu se fac bani din asa ceva si mai mult vreau eu sa ma antrenez si poate o sa-l fac si public (websiteul) la un momentdat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, cred ca te pripesti putin pentru o (alta?) pasiune. Tu vrei  "un game evaluator asemenator cu cel al chess.com DAR MAI SMECHER". Chess.com e o companie cu peste 200 de angajati si peste 14 ani vechime! Nu e ceva ce se poate face intre un crawler de anunturi si o tema de Wordpress, pe cateva sute de euro. 

 

Inca ceva, de pe github-ul lichess:

 

Quote

Lichess is written in Scala 2.13, and relies on the Play 2.8 frameworkscalatags is used for templating. Pure chess logic is contained in the scalachess submodule. The server is fully asynchronous, making heavy use of Scala Futures and Akka streams. WebSocket connections are handled by a separate server that communicates using redis. Lichess talks to Stockfish deployed in an AI cluster of donated servers. It uses MongoDB to store more than 1.7 billion games, which are indexed by elasticsearch. HTTP requests and WebSocket connections can be proxied by nginx. The web client is written in TypeScript and snabbdom, using Sass to generate CSS.

 

Iti trebuie dezvoltare cu programatori si testeri care sunt si pasionati/experti in sah si stiu cu ce se mananca stack-ul asta. Nu e stack-ul clasic de carpeala cu PHP si MySQL in spate. 

 

2 hours ago, Che said:

oricum nu se fac bani din asa ceva

 

Cum am zis si mai sus, cei 200+ angajati ai companiei te pot contrazice...
 

Nu pare un proiect care sa merite, mai ales pentru o pasiune din care nu vrei sa scoti bani. Parerea mea. Tot ce am zis mai sus presupune ca vrei ceva functional si calitativ. Daca vrei o carpeala, sunt sigur ca gasesti pe cineva pentru cateva mii de euro. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Sa adaug la ce a zis @SirGod, AI-ul de la Chess.com e propriu si are feed zilnic sa invete din miile de jocuri jucate pe platforma. Stie sa se uite in functie de ELO si sa inteleaga daca o mutare a fost smart (!!) sau daca a fost blunder (?!). Iti trebuie un AI caruia sa-i dai sute de mii, poate milioane de jocuri ca sa ajunga la acelasi nivel.

 

E un proiect de lunga durata si pe o nisa deja saturata de chess.com, aimchess si celelalte copii. Nu are cine sa-ti fure ideea pentru ca e riscanta si cu profit de abia in cativa ani.

 

Plus, daca vrei sa-l promovezi, trebuie sa aduci FMi/IMi/GMi care sa joace. Si de ce sa joace la tine pe site daca e deja chess.com unde sunt deja toti, are parteneriat cu FIDE si ofera cam tot ce se poate?

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...