Jump to content
Kev

Import data from new SIM to old SIM

Recommended Posts

Salut, vreau sa plec la vanatoare/pescuit/picnic, nu stiu ce peripetii mai fac pe acolo...

 

Vreau sa "salvez" nr. de telefon (SIM-ul), de pe un iOS (dual SIM) pe SIM vechi (anulat), pentru un a salva nr personal. telefon e.g. Nokia 3310, 5100 etc...

 

Ideea este ca nu vreau sa functioneze simultan, vreau doar cand plec la drumetii sa am un nr. de contact, in caz de urgente, moare porcul, pisica, cainele, iar cel de acasa (personal) sa fie offline.

Exista App care sa faca treaba asta? (in caz de ceva ajung acasa si ii dau on pe numarul personal, acelasi numar pe care l-a luat valul.

 

  • Cu alte cuvinte, ma duc la vanatoare/pescuit/picnic ma impinge un prost in apa si cad cu tot cu tel, sa nu stric iOS-ul, sa am o rabla cu mine cu acelasi nr pe care il am in casa, nu sunt waterproof nici generatiile vechi nici cele noi, primele care sunt afectate sunt SIM-urile (patit).

 

Sper ca ati inteles

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ce zici tu nu e redirectionare apel?

Cand pleci de la tel 0722.222.222 setezi sa ti-l redirectioneze pe telefonul pescarului 0722.333.333.

Poti salva si contactele telefonului direct in sim. Scoti simul, bagi altul, salvezi...

Dar asta cu simul pe deviceuri vechi nu se poate. Ca nu ai numarul pe sim ci un numar de subscriber.

Insa poti incerca alta faza. Iti iei un ceas cu 4g si cu e-sim si poti avea acelasi, dar acelasi nr cu ala de la telefonul de acasa. Dar iti trebuie neaparat abonament la esim.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gigiRoman said:

Sa nu ii manance pestii iphoneul.

Nu dude, poate sunt mecanic auto, sau lucrez pe sentier, sa nu sparg Android-ul, si, nu pot face redirect pe acelasi numar, cartelele sunt vechi, expirate, nu pot fi reactivate si,  face redirectionare pe acelasi numar, scoate cartela, intro in jaf, si invers, am crezut ca poate axista vreo aplicatie pentru Android cu care sa nu functioneze ambele cartele simultan

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gigiRoman said:

Tu singur ai adus in discutie speta cu pestele.

Mi-am dat seama ca poate fi o infinitate de posibilitati. Acum daca ai disponibilitate le poti enumera.

 

Dude, nu-mi place sa folosesc cuvantul "clonez", doar vreau sa am doua cartele cu acelasi numar, sa nu functioneze simultan, unul pentru acasa iar al II-lea pentru serviciu

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kev said:

 

Dude, nu-mi place sa folosesc cuvantul "clonez", doar vreau sa am doua cartele cu acelasi numar, sa nu functioneze simultan, unul pentru acasa iar al II-lea pentru serviciu

Dupa cum iti ziceam, incearca sa cauti ceva de tipul number share, eu asta inteleg ca iti doresti: https://www.orange.ro/servicii/number-share/

Am scris si mai sus faza cu esim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...