Jump to content
EveningStar

chat.openai.com

Recommended Posts

Buna RST

 

Astazi "m-am jucat putin cu" ChatGPT: https://chat.openai.com

Ori sunt eu ramas in urma, ori e chiar uimitor unde a ajuns inteligenta artificiala. Jucandu-ma cu ChatGPT am descoperit si Git Copilot. Bineinteles ca am optat pentru trialul de 60 zile si am instalat extensia de indata in VSCode.

Ma simt ca un batran care-si spune: "Unde a ajuns tehnologia asta... Pe vremea mea te chinuiai 2 ore sa-ti dai seama de ce nu ti se compileaza programul, iar acum iti scrie AI singur functii intregi."

 

Am inregistrat un scurt video cu ChatGPT.

Vizionare placuta: https://dai.ly/k2g2Oq9KpCB6THyywAo

 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Ma bucur ca esti uimit. AI-ul a ajuns deja la un nivel suficient de avansat incat sa fie cu adevarat util.

Vezi si pe parte de imagini cu DALL-E si midjourney.

 

Nu te lasa totusi pacalit. Inteligenta artificiala nu e chiar "inteligenta". Oamenii tind sa antromorfiseze.

E mai indicat sa te gandesti la GPT-3 ca la un papagal. Poate duce conversatii intregi despre viata, politica, religie fara sa inteleaga conceptul din spatele cuvintelor pe care le genereaza.

(gpt-3 nu a "vazut" in viata lui nimic. Doar a citit texte peste texte)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, yoyois said:

Salut,

Ma bucur ca esti uimit. AI-ul a ajuns deja la un nivel suficient de avansat incat sa fie cu adevarat util.

Vezi si pe parte de imagini cu DALL-E si midjourney.

 

Nu te lasa totusi pacalit. Inteligenta artificiala nu e chiar "inteligenta". Oamenii tind sa antromorfiseze.

E mai indicat sa te gandesti la GPT-3 ca la un papagal. Poate duce conversatii intregi despre viata, politica, religie fara sa inteleaga conceptul din spatele cuvintelor pe care le genereaza.

(gpt-3 nu a "vazut" in viata lui nimic. Doar a citit texte peste texte)

 

Da, primul meu contact adevarat cu AI a fost DALL-E si midjourney pentru generare imagini. Inclusiv avatarul meu este generat de AI.

Iti multumesc pt. lamuriri, inteleg ca "li s-au infundat informatii cu caruta" si nu e tocmai un machine learning super-inteligent la mijloc.

 

Totusi, dupa cum ai spus si tu, a ajuns la nivelul la care e chiar util, iar lucru asta nu face decat:

1. Sa ma bucure pt. economisesc  o groaza de timp spunandu-i "scrie o functie care sa faca aia"

2. Iar la cealalta extrema sa ma faca sa-mi pun coiful de staniol in cap, gandindu-ma la ce nivel este AI de fapt - si ca noua ni se dau doar firimituriile, jucariile.

 

O zi buna !

Edited by EveningStar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2023 at 12:16 PM, gigiRoman said:

Asta chiar mi s-a parut smecher.

Mi-a dat referinte bune din lege. Pe care eu le-am ginit destul de greu.

Screenshot_20230321-231434_Firefox.jpg

Screenshot_20230321-232956_Firefox.jpg

Misto poti sa dai statul in judecata .
Ce sa zic , mistral si gemma-7b pentru  AI local pe DB-ul tau si QLora training , pot face minuni . 
Imi place de cloudflare , ei ofera aproape gratis api-uri pentru aste.
Sunt curios ce se va intampla cu cip-urile (vezi ,https://groq.com/

Edited by UnixDevel
idiot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...