Jump to content
0xStrait

Dropshipping - Info

Recommended Posts

  • Active Members

Salut, sunt persoane care fac dropshipping? Shopify, alta platforma asemanatoare sau site custom? 

 

Sunt foarte multe videoclip-uri pe YT in care se afiseaza castiguri imense, gen +$500k, dar nimeni nu explica partea tehnica din spate. Intrebarea este: cei care fac dropshipping comanda produsele in prealabil (ca sa aiba de unde poate trimite) sau folosesc cumva site-uri gen Amazon, eBay ca intermediar -> trimite cumparatorul catre produs? 

 

Partea asta nu am inteles-o, cum sa vinzi un produs pe care nu il ai in asa fel incat totul sa se proceseze pe site-ul tau, folosind un alt site ca furnizor?

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 0xStrait said:

Salut, sunt persoane care fac dropshipping? Shopify, alta platforma asemanatoare sau site custom? 

 

Sunt foarte multe videoclip-uri pe YT in care se afiseaza castiguri imense, gen +$500k, dar nimeni nu explica partea tehnica din spate. Intrebarea este: cei care fac dropshipping comanda produsele in prealabil (ca sa aiba de unde poate trimite) sau folosesc cumva site-uri gen Amazon, eBay ca intermediar -> trimite cumparatorul catre produs? 

 

Partea asta nu am inteles-o, cum sa vinzi un produs pe care nu il ai in asa fel incat totul sa se proceseze pe site-ul tau, folosind un alt site ca furnizor?

 

Trimit direct la clientul tau. Tu iti faci shop, folosesti un API / webservice pentru sincronizare produse/orders/disponibilitate, iti faci reguli de preturi, adaos, etc. Clientul comanda de la tine, iar platforma ta face cerere catre furnizorul tau la produs(e) si de acolo se trimit direct.

 

In Franta si Germania cred ca 90% din produsele de pe net sunt dropshipping. Totul tine de cat de bine iti faci seo/marketing la platforma si unde/cum alegi sa promovezi cu costuri cat mai mici.

  • Thanks 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
1 hour ago, aelius said:

 

Trimit direct la clientul tau. Tu iti faci shop, folosesti un API / webservice pentru sincronizare produse/orders/disponibilitate, iti faci reguli de preturi, adaos, etc. Clientul comanda de la tine, iar platforma ta face cerere catre furnizorul tau la produs(e) si de acolo se trimit direct.

 

In Franta si Germania cred ca 90% din produsele de pe net sunt dropshipping. Totul tine de cat de bine iti faci seo/marketing la platforma si unde/cum alegi sa promovezi cu costuri cat mai mici.

 

Nice, oare sa ofere Amazon/eBay ceva usor de implementat pentru Shopify? Oricum o sa fac un research si revin cu un update :)

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, 0xStrait said:

 

Nice, oare sa ofere Amazon/eBay ceva usor de implementat pentru Shopify? Oricum o sa fac un research si revin cu un update :)

 

 

Nu amazon/ebay man. Platforme de prin china, care au si depozite in UE. Aliexpress, joom, gearbest. Cel mai ok ar fi sa studiezi si sa vezi sa te axezi pe o nisa anume, pentru a nu pierde timp inutil sa promovezi zeci/sute de categorii de produse.

 

De exemplu, alegi genti/rucsacuri business (de piele) si promovezi shopul ala. In Germania de exemplu daca vreau o geanta business din piele reala, nu scap sub 300 de euro. Pe joom gasesc mormane si la preturi foarte ok

 

E doar o idee. Ai avantajul ca poti sa te misti mai rapid si sa promovezi o singura categorie de produse. Poti da email-uri la diverse site-uri si spui ca doresti sa revinzi, sa faci dropshipping. Intrebi de la inceput daca ofera webservice / API atat pentru produse cat si pentru orders si apoi iti poti face un plugin pe woocommerce sau iei unul gata facut.

 

 

Screenshot 2023-05-26 at 21.36.21.png

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nytro said:

Ar fi practic ceva la care sa nu dureze 2 luni livrarea. Dar si pretul difera. Deci solutia e pe marketing su SEO. 

 

A tinut tot timpul de marketing sau seo (in general, vanzari si imagine). Sunt gramada de oameni care sunt foarte buni in ceea ce fac (programatori, designeri, consultanti). Problema e ca nu toti reusesc sa-si vanda serviciile

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

la turci gasesti haine marfa ieftina, cauta cu VPN de Turcia, am gasit magazine ieftine, dar de proasta calitate, am cumparat o pereche de jeans pentru test, la prima ploaie a cazut toata cerneala pa mine, de m-am facut tot albastru, brand personalizat la comanda, =1$ perechea

Edited by Kev
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

iei nike, puma, adidas, tommy la 5-10-15€ din tkmax daca vorbim de stoc @Kev si ai si ‘calitate’ pentru europa de est care saliveaza dupa branduri de genul.. 

medium e f bun, tumblr, insta, grupuri fb nisate (grupuri mamici, facultati, ‘masinisti’, pensionari etc)

anul trecut am incercat o reclama offline pe baza de pliante (impachetate cu schema) imprastiate local (la gramada si aruncate) in locuri alese strategic.

succes garantat. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
14 hours ago, Nytro said:

Cred ca ideal ar fi sa fie decente si din punctul de vedere al calitatii, sa creasca numarul de clienti. 

Ca idei de promovare, ce ar merge? Instagram? 

 

Da am vazut ca se foloseste mult Instagram, TikTok (spre surprinderea mea), Facebook, Pinterest si Youtube, toate ADs platite. 

 

Ideea e ca daca se trece de etapa gasirii produsului (prin researsh keywords, hashtag-uri, top trend platforme social media, etc.) si implementarii API-ului, totul devine foarte usor. Aici intervine reclama platita, am vazut ca preturile la YT sunt in jur de $0.20/view, cu o investitie de $200 se poate avea acces la 1000 oamenii cu un potential interes fata de produsul ales, din aia 1000 sa zicem ca 5% o sa cumpere produsul, aia ar însemna 50 persoane. Cred ca se poate face profit destul de bun. 

 

Cu buget de reclame, vad usoara partea cu SEO, dar nu am mai facut asta, s-ar putea sa ma insel. Avem cunoscatori, @aelius ? 😂

 

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 0xStrait said:

 

Da am vazut ca se foloseste mult Instagram, TikTok (spre surprinderea mea), Facebook, Pinterest si Youtube, toate ADs platite. 

 

Ideea e ca daca se trece de etapa gasirii produsului (prin researsh keywords, hashtag-uri, top trend platforme social media, etc.) si implementarii API-ului, totul devine foarte usor. Aici intervine reclama platita, am vazut ca preturile la YT sunt in jur de $0.20/view, cu o investitie de $200 se poate avea acces la 1000 oamenii cu un potential interes fata de produsul ales, din aia 1000 sa zicem ca 5% o sa cumpere produsul, aia ar însemna 50 persoane. Cred ca se poate face profit destul de bun. 

 

Cu buget de reclame, vad usoara partea cu SEO, dar nu am mai facut asta, s-ar putea sa ma insel. Avem cunoscatori, @aelius ? 😂

 

Legat de seo te pot ajuta eu. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2023 at 4:13 PM, 0xStrait said:

 

Da am vazut ca se foloseste mult Instagram, TikTok (spre surprinderea mea), Facebook, Pinterest si Youtube, toate ADs platite. 

 

Ideea e ca daca se trece de etapa gasirii produsului (prin researsh keywords, hashtag-uri, top trend platforme social media, etc.) si implementarii API-ului, totul devine foarte usor. Aici intervine reclama platita, am vazut ca preturile la YT sunt in jur de $0.20/view, cu o investitie de $200 se poate avea acces la 1000 oamenii cu un potential interes fata de produsul ales, din aia 1000 sa zicem ca 5% o sa cumpere produsul, aia ar însemna 50 persoane. Cred ca se poate face profit destul de bun. 

 

Cu buget de reclame, vad usoara partea cu SEO, dar nu am mai facut asta, s-ar putea sa ma insel. Avem cunoscatori, @aelius ? 😂

 

Hai noroc 4 all , mai beau si eu o bere si intru pe rst sa vad ce mai e nou si vad dropshipping :)) ( studiat o luna , research etc recent ) . 

Se fac bani adevarat , dar intai trebuie sa cauti produsul/produsele , metode de verificare a produsului etc ( in sensul ca e vandut , cum e vandut , la ce pret si UNDE ) . 

Din cate am obs astia care fac bani , au o metoda standard -> pret achizitie x 2.5 . 

Nu-ti face calcule pe crt 5% , ci pe 0.01 % si gandeste strategii free ( aici ma refer fara $ ) , lasa fb ig gg ads si axeaza-te pe structura , integrare , livrare , METODA DE PLATA , SEO si tarile unde vrei sa vinzi . 

Sfatul meu e sa faci research pe metode de cautare a produsului winner ( cel putin 2 surse pe produs! ) , nu incepe cu mai mult de 3 produse , arde-o organic pe tik tok si instagram . 

Am terminat berea si deja vad alb negru , da reply cu ce te mai intereseaza si iti raspund maine . 

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Mersi mult tuturor pentru timp si raspunsuri, asta e unul dintre topicurile fara "off-topic". 

 

Deocamdata pun proiectul in asteptare, vreau sa inteleg mai bine domeniul si eventual metodele SEO fara buget. Oricum o sa revin cu detalii, poate mai are cineva nevoie de informatii, lafel cum am avut eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...