Jump to content
-GabrielHack-

Ciumpalac

Recommended Posts

In primul rand.. vreau sa va rog sa nu ma injurati cand cititi topicul.. am citit mai multe pe aici.. si am ramas de-a dreptul uimit.. cum de au reusit.. sa invete atat.. si nu stiu cum am reusit..dar.. mi-au cam atins orgoliul.. si nu stiu cum sa fac.. ca ma tot chinui sa invat limbaje de programare..

daca aveti timp sa stati sa cititi ..

sa incepem..

Totul a inceput in vara lui 2007.. cand m-am reintalit cu un prieten... tipul... stie foarte multe in informatica.. si mi-a tot povestit.. si culmea.. mi-a placut.. am vrut si eu.. am tot stat.. mi-a aratat proiecte d-ale lui.. programe facute de el.. si multe altele.. am ramas uluit.. nu il credeam asa bun.. cand am ajuns acasa.. am intrat ca disperatu p net. saptamani.. nopti am pierdut... incercand sa invat ceva... dar.. nu stiam d unde sa o iau..de unde sa incep.. cu ce sa mananc.. si uite.. k au trecut aproape 2 ani de atunci.. si am tot amanat.. nu am stat... sa tocesc.. sa invat.... acum cateva zile.. dupa ce am vazut ca singur nu fac nimic.. l-am rugat pe prietenul asta al meu.. sa imi explice cu ce se mananca .. mi-a explicat.. am inceput sa invat c++.. sincer.. nu am facut mare branza.. nu ma pot lauda ca stiu... chiar deloc..am invatat foarte multe lucruri .. dar.. nici unul nu e pus in ordine. inteleg scripturi de c# foarte complexe.. pentru ca am stat.. si am prins.. de unde am reusit.. dar nu stiu sa scriu eu codul.. acum.. de ceva zile.. am zis sa o iau de la capat.. sa formez o baza.. dar.. parca nu inteleg.. am apelat la voi.. cu speranta k imi veti da un inceput.. de unde sa incep.. ca apoi.. voi prinde repede.. voi pleca repede.. cu cunostintele pe care le am .. cu ce stiu.. trebuie doar sa astup golurile pe care le am .. si sa imi formez o baza foarte solida... am foarte multe idei in cap.. de cand am calculatorul.. am vrut sa rad de tampiti de directori din scoli. care sunt mari informaticieni.. si fac site-uri .. pe care.. nu poti sta 5 minute.. k iti crapa... vreau doar sa ma ajute cineva sa incep.. sa imi dau drumul.. cunostinte am.. am nevoie de baza.. unde sa pot adauga.. vreau sa invat tot felul de limbaje ( html.. sa invat sql ) si toate.. dar.. am tot auzit. k trebuie sa incep cu c++ ( am destule cunostinte in c++ stiu cam care e treaba.,.. stiu cat de cat limbajul.. dar nu ma descurc sa scriu de capul meu.. daca imi dai un cod.. il inteleg.. dar.. nu ma descurc sa scriu d capu meu.. si cred ca toate astea sunt din cauza golurilor.. din cauza ca nu am prins ce a fost de prins la inceput ) stiu si putin c# ( asta il stiu pentru ca e asemanator cu c++ .. si le-am mai balbait )

Vreau sa incep de la 0 ... ma bazez pe faptul ca nimeni nu s-a nascut invatat.. ca pot si eu invata.. nu e chiar imposibil cum am crezut pana acum.... sper sa imi dati o linie de start.. de la care sa plec.. astept raspunsul vostru.. am incredere

Link to comment
Share on other sites

1) invata limba romana

2) mai putine puncte de suspensie ".." scrie si tumai mult de 3-4 cuvinte inainte sa pui puncte, puncte (..)

3) google...e raspunsu' tau... nu stii ceva? intreaba-l pe google.. in 98% din cazuri iti raspunde el

4) daca vrei sa incepi cu web programming, incepe cu php

5) mersi pt tutorial.. o sa-l printez

sper k ai inteles cate ceva din ce ti-am explicat... mai ales la punctul 3

deci.. vrei sa incepi cu ceva? incepe cu php.. cauta pe google php.. inclusiv sectiunile de instalare citeste-le... dupaia cauta sql dupaia deja incepi sa intelegi cam ce se intampla in jurul tau

vrei sa fii smecher? incearca sa inveti securitatea web pentru a-ti proteja site-urile create de tine(mai incap si exceptii uneori:D)

si nu astepta niciodata sa ti se dea mura'n gura... cum vezi ca se poate face ceva ce nu stii, dar iti este explicat, aplica.. fa, si niciodata nu sari peste lucrurile care ti se par plictisitoare pt k de obicei alea sunt cele importante

Link to comment
Share on other sites

daca ma iei la misto.. mai rau ma inervezi.. si raman in prostia mea.. pentru mine nu conteaza asa mult sa scriu corect pe Internet.. chiar nu ma intereseaza.. asteptam ceva link-uri.. dar.. am sa ma folosesc d google.. sa vad ce rezolv.. eram sigur ca o sa fiu luat ca un copil.. cu visuri mari....

Puteti sterge topicul .. m-am lamurit

Link to comment
Share on other sites

poate crs12decoder a fost putin cam dur cu tine, lasa asta deoparte.

Niste link-uri bune:

+Pentru web ai www.w3schools.com si Comunitatea PHP din Romania, unde iti poti gasi atat tutoriale, cat si cele mai multe raspunsuri la problemele lagate de PHP

+Pentru C++ recomand http://www.cplusplus.com/doc/tutorial iar coduri sursa gasesti pe http://planetsourcecode.com .

+Pentru carti din domenui, ai www.flazx.com , de unde le poti descarca in format PDF

+Pentru initierea in SQL exista site-ul www.sql-tutorial.net

Cred ca iti vor ajuta aceste link-uri. Bafta si spor la invatat :)

Edited by CeeJay
Link to comment
Share on other sites

daca ma iei la misto.. mai rau ma inervezi.. si raman in prostia mea.. pentru mine nu conteaza asa mult sa scriu corect pe Internet.. chiar nu ma intereseaza.. asteptam ceva link-uri.. dar.. am sa ma folosesc d google.. sa vad ce rezolv.. eram sigur ca o sa fiu luat ca un copil.. cu visuri mari....

Puteti sterge topicul .. m-am lamurit

ma personal nu te-am luat la misto... ti-am dat niste sfaturi iar tu le-ai interpretat ca pe niste reprosuri... mai citeste-le o data si poate iti dai seama... si ideea e ca daca vrei cu adevarat sa stii ceva, cauti... si cand intrebi eventual intrebi ceva in concret "ba cum fac aia aici" nu in mare ca nu o sa stea nimeni sa-ti explice tie pas cu pas cum stau treburile.. exista gugle si in + site-u asta contine extrem de multa informatie.. tre' doar tu s-o citesti

si cu expresiile "nu mai am nevoie de nimic... bafta.. si drum bun.. sunt lamurit" nu rezolvi nimic. U de aia nu stii, pentru ca nu ai rabdare si vrei sa te ia altu cu binisoru sa se roage de tine sa inveti cate ceva, cu o cafea sau cu ceva.. nush numai sa nu cumva sa te superi...

Link to comment
Share on other sites

mersi mult.. celor care si-au pierdut 10 minute din viata postand ceva pentru mine.. raman dator.. intr-o zi voi veni si le voi da clasa unor ratati de aici .. ca altefl nu le pot spune.. asa m-au facut si ei pe mine.. am inceput mai serios.. merge bine... curand .. voi mai veni cu intrebari, cum se face ? unde gasesc ? ... ceea ce nu imi este clar pe google.. vin aici... mersi mult baeti.. unii dintre voi. chiar va pricepeti. si sunteti chiar de treaba

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...