Jump to content
nosferatu

c++ programare???

Recommended Posts

de curand m-am apucat sa invat c++

miam luat programu si o carte: c++ ghid pt incepatori..

si uitati aici.... http://www.mediafire.com/download.php?wo5g2xxnyzd

ati vazut sintaxta....era din carte.. si nu inteleg cu ce am gresit?

am scris exact ca in carte , nam gresit cu nimic :(

ar fii trebuit sa faca un program si sa afiseze acel mesaj, dar nu face acest lucru :crying:

dar nu inteleg acele erori....este versiunea gresita sau ce?

rog ajutor cine se pricepe

Link to comment
Share on other sites

un link de download ceva bun poti sa imi dai? macar pt unu din ele

o sa caut si eu dar nu sunt sigur daca gasesc...

codul pe care mi lai dat tu e in c++? mie imi zice in carte ceva de genu asta:

pt meniu rhide:

#include <iostream>

using namespace std;

int main() {

cout << "mesajul ce vreau sa se afiseze";

return 0;

}

si daca folosesc microsoft visual basic adaug in fata : #include <stdafx.h>

off: ce repede se raspunde :):). incepe sa imi place de voi( ca forum, sa nu se inteleaga altceva :smile: :smile:

Link to comment
Share on other sites

la linia 4, inlocuieste >> cu ;

si ai putea incerca sa adaugi .h la sfarsitul librariei, poate asa o sa compileze programul

eu iti recomand sa folosesti visual studio 2008, il iei de aci:

thepiratebay.org/torrent/4088718/Visual_Studio_2008

si cauta un ebook care sa te invete cum sa-l folosesti, nu mai da banii pe carti de IT

Link to comment
Share on other sites

pai.....

am modificat eu pe acolo, si acum nu mai imi da 4 erori, imi da una( e o inbunatatire)

http://www.mediafire.com/download.php?2zxmn2m2wzy

imi da eroare acolo la namespace std; cica am gresit ceva..

nu stiu ce sa fac, o sami reinstalez windows sau instalex linux..poate se rezolva

chiar vreau sa invat un limbaj si am zis sa incep cu c++ dar imi da bataie de cap..

am luat dev-c++ dar are optiunile cam ciudate, in fine sper rezolv

Link to comment
Share on other sites

Sincer, eu iti recomand Microsoft Visual C++ express edition. Dupa parerea mea, este cel mai bun environment. Si din moment ce abia te-ai apucat, nu ai nevoie de stafdx. Pur si simplu scrie asa:

#include <iostream> // header-ul pentru elementele noi, introduse de C++

#include <conio.h> // header optional, se introduce pentru a putea folosi getche.

using namespace std; // libraria standard utilizata de mediul pe care il folosesti.

void main(void) { // functia principala a programului - se foloseste void pentru a nu fi necesara returnarea unei valori

cout << "Hello World!" << endl; // se afiseaza textul intre ghilimele

getche(); // se foloseste pentru a inchide prog la apasarea oricarei taste

} // end cu punct ( vezi pascal :P )

Iti recomand "thinking in C++" volume 1, second edition, de Bruce Eckel, te invatza TOT, de la A la Z. Alte materiale nici nu merita mentionate, daramite sa iti pierzi timpul cu ele.

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

salut,

scuze pentru aceasi idee repetata (de altii in posturile anterioare), dar:

1. daca vrei sa inveti C++, recomand sa incerci sa o faci sub linux, chiar si intr-un virutal machine. nothing gets passed the old g++.

2. despre IDE-uri preferate - pentru Windows, orienteaza-te incet spre Visual Studio, chiar si sub forma Express Edition. O varianta foarte light, dar buna pt momentele cand te enerveaza VS, este Notepad++.

3. flux are dreptate. thinking in C++ rulz. apoi este google.

Link to comment
Share on other sites

Nu e bordland ci borland, dar e tot un rahat vechi care nu are C++ standard.

Eu cred ca e mai bine sa invati singur (la scoala te invata numai tampenii). De aceea cred ca nu trebuie sa te iei dupa profa ta, ci sa folosesti gcc (compilatorul de pe Linux), MinGW, Cygwin sau ce compilator iti place tie (aproape oricare e mai bun decat borland).

Link to comment
Share on other sites

Sincer, eu iti recomand Microsoft Visual C++ express edition. Dupa parerea mea, este cel mai bun environment. Si din moment ce abia te-ai apucat, nu ai nevoie de stafdx. Pur si simplu scrie asa:

#include <iostream> // header-ul pentru elementele noi, introduse de C++

#include <conio.h> // header optional, se introduce pentru a putea folosi getche.

using namespace std; // libraria standard utilizata de mediul pe care il folosesti.

void main(void) { // functia principala a programului - se foloseste void pentru a nu fi necesara returnarea unei valori

cout << "Hello World!" << endl; // se afiseaza textul intre ghilimele

getche(); // se foloseste pentru a inchide prog la apasarea oricarei taste

} // end cu punct ( vezi pascal :P )

Iti recomand "thinking in C++" volume 1, second edition, de Bruce Eckel, te invatza TOT, de la A la Z. Alte materiale nici nu merita mentionate, daramite sa iti pierzi timpul cu ele.

Bafta :)

nu e bine void main din cate stiu este depreciat pe visual studio 2008, trebuie sa fie int, deci folosesti:


int main(){
cout<<"Hello World"<<endl;/* daca nu folosesti linia 'using namespace std;' atunci o sa scrii std::cout in loc de cout*/
return 0;
}

cartea e foarte buna, asta e siteul http://www.mindviewinc.com/Index.php nu mai gasesc acum, dar stiu ca avea si tutoriale video parca

Edited by ping-timeout
Adaugiri
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...