Jump to content
a13x4nd7u

Cine a reusit sa foloseasca numai Linux macar o luna?

Recommended Posts

Nu pot.. am incercat de 3 ori sa folosesc ubuntu... problemele deja apareau la instalarea flash-ului.. in windows imi ia 12 secunde.. in linux cateva minute.. e prea multa bataie de cap. Chiar daca sunt multi virusi si e mai instabil, windows e windows.. ai acces la orice foarte repede. .exe a distrus windows dar tot .exe e ceea ce are el cel mai special.

Linux ofera 2 lucruri majore:

1) mai putini virusi

2) nu ai nevoie de drivere

dar nu ofera suficienta viteza/suficiente lucruri pentru a ramane pe el.

Link to comment
Share on other sites

E vechi-vechi topicul, dar bine ca mai vad posturi noi..

Eu am folosit pe un calculator mai rapan Good OS - gOS and Cloud operating systems, bazat pe ubuntu.Vine cu ceva chestii preinstalate incluzand wine, openoffice, gimp, playere multimedia,thunderbird & pidgin.

Din ce-mi amintesc, environmentul e destul de simplu, interesant.

In partea de jos ai un fel de rocket dock cu launchere catre diferite site-uri de socializare ,motoare de cautare, servicii de mail..

In partea de sus stanga un mare drop-down menu cu sub-meniuri..continand mai tot ce intereseaza.

In partea dreapta, audio, ceas, retea si nu mai stiu..

Vedeti si voi cu un live cd daca va place.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit multa vreme Slackware 10 (pe vremuri). Dar nu pe calculatorul meu pesonal ci pe un al 2 lea sistem, facea routare, avea un webserver si un server de mail (asta facut degeaba ca nu-l foloseam).

Se poate folosi si pe PC personal, dar trebe sa fii masochist si sa ai prea mult timp liber. Toate aplicatiile sunt facut pt Win, cele care au versiuni si pentru linux au probleme de compatibiliate (de multe ori). Iar aplicatiile care vor sa le imite pe cele de Win lasa de dorit(winamp, IM, diferite utilitare)..

Linux nu e potrivit pentru home-use, doar ca unii nu vor sa admita asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic vecinu. Linux nu era pentru home users. Acum oricine poate folosi Linux (ma refer la Ubuntu sau alte distributii user-friendly). Instalarea se face grafic, foarte usor, iar instalarea programelor cu un package manager, sau cu click >> Install de exemplu pentru RPM-uri (Mandriva cel putin). Nu ai Winamp, ai XMMS, nu ai Yahoo! Messenger, ai Pidgin, care are niste pluginuri dragute, nu ai Microsoft Office ai Open Office (nu prea imi place), nu ai Photoshop, ai GIMP (eu urasc asta).

In plus, la "capitolul GUI" Linux a avansat foarte mult. Eu imi fac griji, Linux-ul devine din ce in ce mai mult mai user-friendly, si tocmai faptul ca era mai dificil de operat, sa instalezi programe din surse (am stat vreo 3-4 ore sa instalez QT) si multe altele ma atrageau la el.

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic vecinu. Linux nu era pentru home users. Acum oricine poate folosi Linux (ma refer la Ubuntu sau alte distributii user-friendly). Instalarea se face grafic, foarte usor, iar instalarea programelor cu un package manager, sau cu click >> Install de exemplu pentru RPM-uri (Mandriva cel putin). Nu ai Winamp, ai XMMS, nu ai Yahoo! Messenger, ai Pidgin, care are niste pluginuri dragute, nu ai Microsoft Office ai Open Office (nu prea imi place), nu ai Photoshop, ai GIMP (eu urasc asta).

In plus, la "capitolul GUI" Linux a avansat foarte mult. Eu imi fac griji, Linux-ul devine din ce in ce mai mult mai user-friendly, si tocmai faptul ca era mai dificil de operat, sa instalezi programe din surse (am stat vreo 3-4 ore sa instalez QT) si multe altele ma atrageau la el.

Aici depinde de fiecare, mie mi se parea ca toate aplicatiile de linux care le copiau pe cele de Win nu se ridicau la nivelul si exigenta unui user care e obisnuit cu nivelul stabilit de Win 7 de pilda..

Depinde fiecare de chestii foloseste, de exemplu la mine se punea problema de compatibilitate, ca lucram la niste documente pe linux si cand le dadea la colegii cu win si office xp, surpriza, nu mergeau!

Bineinteles daca nu ai bani de licenta de win, si vrei o alternativa e si linuxul ok.

Dar pentru mine nu, ca nu se ridica la standardele mele, poate pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic vecinu. Linux nu era pentru home users. Acum oricine poate folosi Linux (ma refer la Ubuntu sau alte distributii user-friendly). Instalarea se face grafic, foarte usor, iar instalarea programelor cu un package manager, sau cu click >> Install de exemplu pentru RPM-uri (Mandriva cel putin). Nu ai Winamp, ai XMMS, nu ai Yahoo! Messenger, ai Pidgin, care are niste pluginuri dragute, nu ai Microsoft Office ai Open Office (nu prea imi place), nu ai Photoshop, ai GIMP (eu urasc asta).

In plus, la "capitolul GUI" Linux a avansat foarte mult. Eu imi fac griji, Linux-ul devine din ce in ce mai mult mai user-friendly, si tocmai faptul ca era mai dificil de operat, sa instalezi programe din surse (am stat vreo 3-4 ore sa instalez QT) si multe altele ma atrageau la el.

Sunt mai multe alternative la programele enumerate de tine mai sus probabil nu ai dat peste alternativa potrivita;

In loc de winamp recomand Amarock, e cel mai avansat player de muzica din cate am vazut (pentru home user, cu lic GPL), prietenos cu optiuni simpliste, dar e bazat pe KDE, asa ca iti instaleaza si pachetele acestuia, o varianta mult simplificata a acestuia pentru Gnome este Exaile, dragutz, playerul default ma seaca. Pentru filme, nu folosesc totemul, playerul lui, ci vlc, nu exista format care sa nu-l decodeze, in plus nu mai trb sa faci mount la imagini le deschide direct.

Legat de media recomand repository medibuntu, de unde putem lua toate codecurile non-free.

Iar pt yahoo ai multe alternative dintre care 2 le vad cele mai utile, pidgin, care il fol in mod curent si GYache, care suporta audio si video chat, photo sharing, jocurile, audibles si multe altele, in schimb e destul de uratel.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc numai linux am incercat de cateva ori sa pun windows 2000 si windows xp dar era penibil pe plictiseai de moarte .. windows ul parca e fara viata ..

am citit tot felul de aberatii pe aici ca iti ia timp mult sa instalezi x program se blocheaza y program .. acum depinde si cum il customizezi si cat de mult stii programare. daca esti bata in programare si in scripting nu are rost.

Link to comment
Share on other sites

De vreo 5 luni folosesc si eu aproape numai Linux (am folosit Windows cat am scris articolul despre Winsock API). Si imi place libertatea oferita. Bine, mai opresc eu servicii fara sa ma interesez ce rost au si mai stric cate ceva, dar am invatat cum sta treaba. Oricum, nu place Gnome deloc la mine, KDE rullz.

Link to comment
Share on other sites

Eu de 2 luni aproximativ am Ubuntu Linux si nu asi renunta la el din cateva motive simple :

Are programe free , pe care le gasesti foarte usor

Se misca mult mai bine decat Windows pe sistemele slabe

Daca vrei are si efecte speciale , chiar mai spectaculoase decat Vista sau 7 (acum depinde ce interfata folosesti )

La inceput mi-a fost mai greu sa ma obisnuiesc dar dupa ce am invatat cate putin acum a devenit foarte simplu , l-am customizat astfel incat sa aiba doar un pannel in partea de jos cu butoane asemanator asezate cu cele de la windows !

Cu toate ca are multe avantaje , recunosc , uneori simt nevoia sa am si windows pentru ca anumite aplicatii pe care le folosesc suporta doar windows , de aceea nu pot spune ca asi putea sa fac o trecere definitiva la linux , deocamdata sunt doar intr-o perioada de testare cu el , daca pot zice asa !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...