Jump to content
a13x4nd7u

Cine a reusit sa foloseasca numai Linux macar o luna?

Recommended Posts

Maxim 1 saptamana :)) prea multe balarii cu wine

Nu trebuie neaparat sa folosesti programele de pe Windoze. Poti folosi "clonele" celor de pe Windoze sau programe care fac acelasi lucru.

Asta era si problema mea la inceput, eram prea legat de anumite programe, simteam ca am nevoie de ele si ca cele de pe Linux nu sunt in stare de acelasi lucru, dar s-a dovedit ca nu e asa.

Link to comment
Share on other sites

vreo 10 zile , am incercat sa instalez si windows si linux , pe partitii diferite si nu mai stiu de ce nu am reusit:))

Asta am reusit mai de mult. Poate o sa te ajute daca o sa mai vrei sa instalezi Linux daca iti spun cum am instalat eu. Instalezi intai Windows si apoi Linux. Pentru un Linux ai nevoie de 2 partitii, una ext2 sau ext3 si una swap. Pe prima o sa ai toate fisierele, iar a doua este folosita ca memorie. Eu partitia cu Linux o fac in general de 4-7 GB, iar cea swap aproximativ 70-256 MB.

De ce intai Windowsul? Orice Linux iti vede Windowsul si il pune la bootare, pe cand Windowsul nu vede Linuxul daca este pus al doilea si il poate face praf. (asa mi s-a intamplat prima oara)

Link to comment
Share on other sites

Eu acum de Craciun am primit un ASUS Eee PC care ii pe Linux si fiind in deplasari fara windows'u de acasa... Am fost cam 1 saptamana jumate numai pe linux cu internet prin wireless, apoi revenind la windows.

Deci am esuat in a sta pe linux macar o luna T_T

Oricum Linux ii foarte fain ;)

Edited by ZeroC00l
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am incercat cel putin 20% dintre versiunile de linux exisent momentan

Fedora max 3 saptamani in continu - Dual in momentul de fata cu vista

Ubuntu o saptamna

Nimblex 4 zile

Zenwalk 3 zile

Solaris 3 zile

Free Bsd 6.2 o zi max mo omorat faptul ca avea un gui destul de slab gen 1% ii a

dracului de enervant sa folosesti comenzii tot timpul zici ca eram din vremea DOS

Epilix 1.5 - vreo 2 zile

Damn Small - 1 zii destul de simplu , exagerat de simplu

Puppy 4.1 - 2 zilerepozitoriurile ma omoara , destulde slabe , tre sa lucrezii destul de mult cu surse

Backtrack 3 - nu prea am de comentat

nimblexul 5zile -destul de ok avand in vedere cai facut de romanasi

daca aveti probleme ci wine de ce nu incercati alternative "cedega "

Link to comment
Share on other sites

Pentru un Linux ai nevoie de 2 partitii, una ext2 sau ext3 si una swap.

L O L

cam ?sta e nivelul forumului când vine vorba de linux

în schimb to?i au auzit de backtrack ?i ?tiu s? intre în el (pentru c? scrie la început ce trebuie f?cut)

anyway, on topic: exclusiv linux doar aproximativ un an (nu aveam windows-ul in boot menu) ?i în paralel restul timpului

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Ubuntu 9.04 de 3 saptamani si nu am nici cea mai mica intentie sa revin la Windows. Am tot ce-mi trebuie pe Linux, si ce n-am rulez cu wine si merge perfect. Jocuri nu joc. E perfect. Iubesc Linux, si nu cred ca ma voi intoarce niciodata la mizeria de Windows.

Link to comment
Share on other sites

Pentru incepatori recomand oricum un ubuntu sau chiar kiwibuntu, acesta din urma fiind o distributie facuta de romani cu mai multe chesti preinstalate.

In continuare voi prezenta cu ce vine preinstalat Ubuntu si ce are in + Kiwibuntu, in mare evident.

Ubuntu->evolution (client de mail, mult mai evoluat dc outlock express), openofficice (un pachet complet office, complet compatibil cu formaturile documentelor celui de microsoft, moca exista si pt win), firefox, , programe de ascultat muzica, vazut filme, pidgin (cel mai dragut program de IM suportand binecunoscutele pluginuri de criptare), gedit (un fel de notepad++, adica un notepad care iti coloreaza codul sursa pentru a lucra mai usor), TOATE DRIVERELE PREINSTELATE, inclusiv imprimanta o setezi din 3 clickuri fara a avea nevoie de vreun cd, samba (un program ce permite sharingul cu sistemele windows, program de citit pdf-uri, si multe altele...

Kiwibuntu - are in + fata de ubuntu, codecuri nonfree preinstalate (nu ai probleme cu filmele), flash player, java, parca si wine (emulator aplicati windows, nu sunt ff sigur)...

Oricum se instaleaza ff usor tot ce ai nevoie, nu trebuie sa cauti pe net programe sa le descarci sa iti dea erori etc, deschizi un program in care ai tot ce ai nevoie, cauti programul dorit dupa descriere si nume, bifezi, si applay, apoi il descarca dintr-un server din ro, avand peering trag cu 10-12 MB/s (desi eu sunt din bucuresti serverul din iasi), si te anunta doar ca a terminat.

pentru incepatori daca credeti ca nu va descurcati search pe www.howtoforge.com problema sau direct "ubuntu perfect desktop (versiunea)" la fel pentru perfect server.

Bafta, eu sunt in love with, e prea tare!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...