Jump to content
wvw

How to become l337

Recommended Posts

A se lua tot ce este scris acolo cu un munte de sare. In afara de partea cu Gentoo desktop/FreeBSD servers/IPv6 only si

You don't need a desktop. Your environment should be a plain old shell on vt1. You consider "GUI" over-rated. Since you are so good at configuring your kernel you have frame buffer support for your new graphics card using a patch googled up from some dark cellar. You play your movies with mplayer and music with mpg321.

CLI ftw, baby! Deci, a day without X.

Link to comment
Share on other sites

Salvati pagina aia si puneti-o bine!! Nu stiti niciodata cand vi se fute X-ul, va este prea lene sa-l carpiti la loc si vreti sa

- vedeti un film la o rezolutie obscen de mica

- ascultati niste almanahe

- cititi blogurile favorite

Nu poti vedea filme la o rezolutie extrem de mica cu ceea ce a zis acolo din ce stiu eu. (tot ce nu este doar text inseamna X sau Xorg)

Poate doar sa asculti muzica, sa citesti bloguri, stiri, sa intrii pe irc, sa vezi o pagina web etc.

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, eu am facut asta pe vremea cand foloseam Gentoo.

Pe scurt: activezi suportul de framebuffer in kernel, compilezi mplayer-ul cu niste flag-uri speciale... and voila: the epitomy of nerd - you can watch movies without X.

Dar mai ai nevoie de cateva tutoriale de pe Gentoo Wiki, indeed ;-)

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

Ah, snap. Sunt retard: nu este epitomy of nerd, ci epitome of nerd. Stiam eu ca am calcat pe bec. In fine.

Mersi pentru explicatie. Asa mai invat si eu. :)

N-am mai facut harcorisme d'astea de cand m-am lasat de Gentoo si Gentoo m-a lasat pe mine. Ce vremuri...

Tu de cat timp folosesti Linux?

Link to comment
Share on other sites

Ah, snap. Sunt retard: nu este epitomy of nerd, ci epitome of nerd. Stiam eu ca am calcat pe bec. In fine.

N-am mai facut harcorisme d'astea de cand m-am lasat de Gentoo si Gentoo m-a lasat pe mine. Ce vremuri...

Tu de cat timp folosesti Linux?

Daca e vorba de cand am folosit si Windows si Linux de 1 an jumatate sau 2 si doar Linux de vreo 2 luni.

Link to comment
Share on other sites

Da, si chiar imi place.

Nu joc prea multe jocuri in general. Multi nu se lasa de Windows din cauza jocurilor. Mie imi plac jocurile de logica (si pe linux am pus mai mult de 20 de jocuri simple de logica). :D

Dar ma joc rar oricum.

EDIT:

Nu sunt chiar toate de logica. Dar sunt simple. :)

Link to comment
Share on other sites

N-am probleme de genul, sunt un Bautor de vin si folosesc Wine fara niciun stres.

Asta cand am chef de Quake 3, CS, Half-Life, Unreal, HOMM III, Starcraft sau Warcraft III.

Si nici cu jocurile care merg nativ pe Linux nu mi-e rusine: Wormux, OpenArena, Nexuiz, FreeCiv, Tremulous, Sauerbraten, World Of Padman, Urban Terror.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...