Jump to content
Hyperion69

Interactive Map

Recommended Posts

Buna ziua! Am postat aici in legatura cu o mica problema pe care o am. In primul rand, lucrez la un web site despre istorie avand ca tema Imperiul Bizantin. Am intr-un tabel o harta a imperiului, unde sunt adnotate orasele/localitatile cele mai importante din acea perioada. Acelor localitati, in punctul unde sunt aratate pe harta vreau sa pun un mic buton, ceva, astfel incat atunci cand cineva duce cursorul in acel punct, sa apara scris mai mare numele localitatii, iar printr`un singur click sa se deschida ori o pagina noua, ori chiar acolo, in locul hartii sa apara in loc de harta, informatii despre acel oras.

Cum as putea sa creez acea harta interactiva? Banuiesc , ca solutia cea mai buna ar fi sa o fac in Flash; insa imi puteti face niste recomandari? Sau moduri de a o creea. Multumesc anticipat !

PS: precizez ca la site am lucrat in Dreamweaver, insa nu cred ca are prea mare importanta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu m-am lovit de acelasi lucru recent.

Cel mai simplu poti sa faci in Flash, pur si simplu mapp'ezi harta cu butoane pe locatiile cerute si ii pui functiile de care vorbesti tu acolo. Daca nu stii Flash cauta cum se lucreaza cu butoanele, de preferat sa faci in MX ca de la CS3 au schimbat putin treaba, din ce am apucat sa vad.

Si dupa treaba asta, daca vrei sa iti apara si detaliile faci pe frame-uri diferite si o 'actiune' de goToAndPlay.

Te ajuta mult si http://www.flashperfection.com/.

Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

o poti face foarte simplu(depinde si de numarul oraselor) in flash

poti face un buton mic(symbol) si pe harta pui instante ale acelui symbol. Ideal ar fii intr-un array pentru a adauga eventListeners foarte usor la ele(dar daca nu prea stii programare se poate si pentru fiecare in parte)

daca vrei sa se si deschida ceva informatii poti folosi xml sau daca le ai mai bine cu php atunci poti sa deschizi din flash un _blank cu informatii in POST

succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...