Jump to content
begood

Gym

Recommended Posts

1g de carbohidrati = 4cal

1g de proteine = 4cal

1g de grasime = 9 cal

Vreau sa aplic si eu keto, asa ca trebuie sa respect cantitatile de carbohidrati / zi. De unde stiu cati carbohidrati are un piept de pui la gratar? Sau o banana? Altfel nu ma pot incadra in 20-50g de carbohidrati daca nu stiu cum sa-i cantaresc.

Calorii (ai si search in dreapta sus)

Dieta keto nu este recomandata fara a avea un personal trainer, nutritionist ceva..ca sa te supravegheze.

Eu iti recomand sa mananci low carb si sa faci mai mult cardio.

Link to comment
Share on other sites

1g de carbohidrati = 4cal

1g de proteine = 4cal

1g de grasime = 9 cal

Vreau sa aplic si eu keto, asa ca trebuie sa respect cantitatile de carbohidrati / zi. De unde stiu cati carbohidrati are un piept de pui la gratar? Sau o banana? Altfel nu ma pot incadra in 20-50g de carbohidrati daca nu stiu cum sa-i cantaresc.

incearca cu 300-350 carbohidrati pe zi si daca poti sa'i imparti in 3 mese ar fi minunat. de exemplu dimineata sa mananci undeva 70 carbohidrati (ex: o cana cu lapte, 2-3 felii de paine cu unt si ceva kaizer sau de astea). La amiaza ar fi masa cea mai bogata in carbohidrati, poti manca undeva in jur de 100, iar seara in jur de 80. daca te'ai putea acomoda cu regimul ar fi super bine. un tabel cu alimente unde poti gasi calorii, proteine, lipide, glucide ai aici Tabel de alimente (calorii, proteine, glucide, lipide) - Alimentatie Sanatoasa - Retete Culinare . carne ai putea manca cat de multa vrei pt ca nu are carbohidrati (dar indicat ar fi sa mananci carne de pui si peste pt ca nu e asa grasa). iar cu cantaritul nu este greu. Ex: 100g mar = 15 glucide. Atentie produsele fainoase au cele mai multe glucide. daca ti'ar fi mai usor ai putea sa te uiti dupa programul/regimul unui diabetic ca sa intelegi mai multe.

Edited by Hesller
Link to comment
Share on other sites

sincer nu e chiar asa... e si sala esentiala pentru sanatate, si felul cum arati. degeaba faci tu cum te simti mai bine daca nu da rezultate. de exemplu tie ti'ar convine sa te duci la sala dar rezultatul sa fie 0 dupa cateva luni?

Daca faci sala si nu dai rezultate, ori nu iti dai interesul cat trebuie, ori ce faci tu nu se numeste sala, si daca ai stii nu m-ai contrazice

Link to comment
Share on other sites

Daca faci sala si nu dai rezultate, ori nu iti dai interesul cat trebuie, ori ce faci tu nu se numeste sala, si daca ai stii nu m-ai contrazice

aici te'ai contrazis singur :)))

Eu chiar nu va inteleg de ce luati "sala" atat de matematic. :)

Va zic sincer, decat sa stati sa va contraziceti mai bine va duceti si faceti de capu' vostru ( sau mai bine zis, dupa cum simti tu ca e mai bine );In rest nu prea pot sa raspund aici fiindca sunt pe cealalta parte a vasului.

de obicei cand faci ce vrei nu faci ce trebuie:))

Link to comment
Share on other sites

Daca faci sala si nu dai rezultate, ori nu iti dai interesul cat trebuie, ori ce faci tu nu se numeste sala, si daca ai stii nu m-ai contrazice

Pentru rezultate bune nu doar sala conteaza, ci si geneticul, alimentatia. Cat se dezvolta unul in 2ani altul se poate dezvolta in 5luni. Se tin cont de multe aspecte...

Link to comment
Share on other sites

Pentru rezultate bune nu doar sala conteaza, ci si geneticul, alimentatia. Cat se dezvolta unul in 2ani altul se poate dezvolta in 5luni. Se tin cont de multe aspecte...

Crede-ma ca mai mult de genetic si alimentie conteaza sa te tii de sala; daca ai avea experienta ai zice la fel :)

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma ca mai mult de genetic si alimentie conteaza sa te tii de sala; daca ai avea experienta ai zice la fel :)

Pai alimentatia si sala sunt extrem de importante amandoua..50%/50% cred eu...

Degeaba faci sala ani la rand, daca mananci aiurea...geneticul nu e chiar asa important sa zicem ca 5-10%max conteaza.

Dar bazele sunt alimentatia si antrenamentele.

Link to comment
Share on other sites

Creatina STORM de la Universal inainte de antrenament 1 masura in 250 ml de apa/lapte si GAIN FAST tot de la Universal dupa antrenament si seara inainte de culcare,antrenament 1 zi da una nu,si cresti 1 cm pe saptamana.Probat de mine.Vb pt cine vrea sa faca masa repede.Or sa fie multi care or sa zica "creatina iti afecteaza rinichii" nu si dak bei minim 2-3 litrii de apa pe zi.

Program: 1 zi/Spate-Umeri-Triceps, 1 zi pauza, alta zi Piept-Biceps-Trapez, 1 zi pauza, alta zi - Picioare, si tot asa.

Alimentatie: Fructe multe,si cel putin 3 -4 mese pe zi,si o sa ai rezultate de nu-ti vine sa crezi

Link to comment
Share on other sites

Pai alimentatia si sala sunt extrem de importante amandoua..50%/50% cred eu...

Degeaba faci sala ani la rand, daca mananci aiurea...geneticul nu e chiar asa important sa zicem ca 5-10%max conteaza.

Dar bazele sunt alimentatia si antrenamentele.

Ok, eu vroiam doar sa-ti zic esenta mesajului meu . Personal, de cand fac mi le-am ordonat astfel : Odihna, antrenamentele si alimentatia .Restu nu conteaza asa de mult ( geneticu' si altele ).

Iti recomand cartea lui Arnold ( o gasesti pdf pe internet, cea de 300mb) , eu am citit'o si am invatat cateva trucuri :) ( De ex: pauzele intre serii, respiratia , incalzirea corecta , structurarea programului ( sa nu se suprapuna o febra musculara cu o grupa de muschi pe care o folosesti urmatoarea zi) , odihna , etc) , mai ales daca esti ectomorf ( cum a fost si el ).

@poisonxx E foarta OK programu' , daca ai bani ti-as recomanda niste glutamina si amino-acizi ( in special pentru refacerea dupa antrenament) + Daca esti ecto/mezo si vrei sa pui masa, un pre-workout te poate ajuta , ai grija totusi ca are oxid nitric si cafeina , iti recomand un consult pentru inima daca poti (eu nu am facut) , si sa bei multa apa ( pre-workout'urile au deja creatina) , si sa lasi cafeaua si bauturile energizante daca le folosesti :)

Link to comment
Share on other sites

seboo00111 ms de sfat dar eu deja sunt veteran in ale salii am bagat 1 an jum cu creatina acum am ajuns la masa care vroiam sa o am,si doar mentin de 2-3 ori pe sapt fac sala fara nimic sa nu slabesc.

Am uitat sa specific dak ai buget de 4 mil pe luna poti sa iei Storm + Gain Fast.

Pt refacere lasi 1 zi intre antremanete si ai destul timp sa se refaca,asa faceam eu.

Link to comment
Share on other sites

"Si la 50 de metri am scos 5,7, dar nu cred ca am fost cronometrat bine"

In primul rand nu cred ca erau 50 de metri, cred ca erau vreo 40-45. Si am fost cronometrat cu telefonul, deci e foarte posibil sa nu fie bine cum am spus. A, spunea cineva care a fost campion national la ateltism ca a scos 5,5 la 50 de metrii, deci slabe sanse sa fi scos eu atat. Anul trecut am scos 6,5, cred ca un 6,3 pot scoate totusi :)

6.3 am scos si eu

app cat mai e la academie viteza? la subofiteri la Campina era 7 baieti si 8 sau 9 fetele

Link to comment
Share on other sites

pai ma Mafia27, tu-ti construiesti site..despre ce si cum sa faci in treaba asta cu sala ..si iti iei suplimente de la redis ? :))))

ar trebui sa fi documentat bine despre tot :)

pai fiind firma romaneasca..am zis sa incerc, sa fiu mai "patriot" :)) dar am fost dezamagit.

Link to comment
Share on other sites

Eu fac sala de mai bine de 1 an.

Am 77 kg, 1.82 m, 43 cm brat, si 10% procentul de grasime in corp (am 74 cm in talie).

Fac 4 antrenamente pe saptamana:

Luni : piept + triceps

Marti: picioare + abdomen

Miercuri: pauza

Joi: Spate + biceps

Vineri: Umeri + trapez

Sambata si duminica - pauza

Suplimente: Amino de la weider, Creatina (now food), Glutamina (now foods), Dextroza, minerale si vitamine (weider)

Imping la piept, orizontal, cu bara: 100 kg + bara.

Picioare: 250 kg (am avut o mica accientare la muschiul inghinal si am dureri la greutati mari).

Biceps:

Bara EZ: 60 kg

Gantere: 30-35 kg (cu sau fara NOs)

Ramat: 100 kg

Greutatile mai variaza in functie de cat de odihnit sunt si daca iau sau nu energizat (NosX)

Creatina STORM de la Universal inainte de antrenament 1 masura in 250 ml de apa/lapte si GAIN FAST tot de la Universal dupa antrenament si seara inainte de culcare,antrenament 1 zi da una nu,si cresti 1 cm pe saptamana.Probat de mine.Vb pt cine vrea sa faca masa repede.Or sa fie multi care or sa zica "creatina iti afecteaza rinichii" nu si dak bei minim 2-3 litrii de apa pe zi.

Program: 1 zi/Spate-Umeri-Triceps, 1 zi pauza, alta zi Piept-Biceps-Trapez, 1 zi pauza, alta zi - Picioare, si tot asa.

Alimentatie: Fructe multe,si cel putin 3 -4 mese pe zi,si o sa ai rezultate de nu-ti vine sa crezi

Da, o sa cresti ca un dulap.

Fructe multe??? De fructoza si rolul ei ai auzit? As vrea sa vad o poza cu tine.

Pun pariu ca esti cam fara forme.

Creatina nu streseaza rinichii ci creatinina care este transformata de corp si eliberata prin urina.

Corpul are nevoie de ~2g de creatina pe zi, iar noi obisnuim sa luam ~5 gr pe portie pt a fi siguri ca sunt asimilate 2 gr. Ce este in plus este facuta creatinina de catre corp si pisata de noi. De asta perioada de incarcare este o prostie. Corpul nu asimileaza mai mult decat ii trebuie.

Nu este recomandata celor cu probleme renale si nu se recomanda utilizarea prea mare (luni de zile fara pauza).

Sa bei 2-3 l de apa pe zi? Pai ar fi bine sa bei 1.5 - 2 l in timpul antrenamentului pt a evita dezhidratarea.

Vrei masa repede ai nevoie de proteina de calitate pt a creste frumos nu doar pt a te umfla dar asta e alta discutie!

LE:

Si poate da cineva un exemplu de : cum iti poti calcula necesarul de proteine / glucide / lipide / calorii in functie de varsta / greutate / inaltime / activitate ?

Ca sa "cresti" ai nevoie de ~2 gr/kg.

Eu am 75 kg si consum (in perioada de masa) minim 150 gr proteina pe zi.

Edited by DLD
Link to comment
Share on other sites

Acum, my story ! +ajutorul geneticului (muncesc de la 16 ani :)) viata grea)

"Eu fac sala de mai bine de 9 luni

Am 78 kg, 1.80 m, 42 cm brat, si 15% procentul de grasime in corp .

Luni : PIEPT

Marti: SPATE

Miercuri: picioare+abdomen+Cardio 5 km

Joi: Biceps+Triceps

Vineri: DELTOID+Trapez

Sambata si duminica - pauza

Suplimente: Placinte pe lespede, Fasole batuta, Lapte, Piftele din Soia, Sarmale, oua, Ciuperci, sos ciuperci cu macaroane :))

Imping la piept, orizontal, cu bara: 120kg cu bara cu tot

Picioare: ? varza 80 maxim la genoflexiuni... presa in jur de 180

Bara EZ: 80kg (Biceps), 65kg (Triceps)

Gantere: 45 kg

Ramat: 122 kg, indreptari cu 180kg"

True Story

Nu am luat nici un fel de suplimente, ... si nici nu voi decurce la asa ceva :))) , cand vad cum scad amici mei cand merg la campionatu de pescuit... :))

Edited by ringo95
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...