Jump to content
SirGod

Ce carti mai cititi?

Recommended Posts

Pfff, am mai citit si eu cateva carticele in ultimele 3-4 luni.

Cam urmatoarele:

- Istoria loviturilor de stat, volumul 4, ambele parti - Alex Mihai Stoenescu

- De la regimul comunist la regimului lui Iliescu - Alex Mihai Stoenescu

- Armata, Maresalul si evreii (2010)- Alex Mihai Stoenescu

- Sfarsitul Ceausestilor - Grigore Cartianu

- Crimele Revolutiei - Grigore Cartianu

- Vanatorul de securisit - Mirel Bran

- Testamentul lui Hitler - Herman Rothman

Acum am mai facut comanda de inca 5 carti (toate de istorie recenta) care sper sa-mi vina in urmatoarele 3-4 zile.

Ps: am mai citit aseara cateva carti dar nu prea am inteles asarii si valetii :))

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am terminat de citit RFC2616 (Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1)

?i nu cred ca exista o alta carte care ar putea defini mai bine protocolul HTTP.

Nu e chiar o carte dar are destule pagini

Download:

RFC2616 TXT Version

RFC2616 Usable Version

RFC2616 PDF Version

Pentru cei care nu ?tiu ce este un RFC (Request For Comment)

Request_for_Comments

Link:

RFC-Editor

RFC-Search

RFC-Database

Link to comment
Share on other sites

E un text lung, dar am explicat cat de simplu am putut.

vreau sa-mi cumpar si eu o carte, ca a trecut cateva luni buni de cand ma citit o carte. Ultima, fiind o carte de la x-men, in engleza (nu benzi desentate)

As prefera ceva care cugeta la lucruri marete, gen: nemurirea, conditia omeneasca, viata dupa moarte etc. Desi sunt teme de filozofie, as dori sa fie sub forma de fictiune (cum ar fi o manga, un anime. Adica, relatarea faptelor la un mod fictiv, oferind o noua lume. Cel mai bun exemplu este: yu yu hakusho, daca stie cineva).

Daca nu aveti recomandari in legatura cu descriera de mai sus, m-as multumi si cu ceva gen fantastic (cu puteri si alte chestii specifice, dar prezentate intr-un mod logic. Adica, sa nu fie ceva aleator precum: "... atingand sabia Maleficului John Jonas, ranile lui Onyx incepura sa dispara miraculos.". Ma seaca acel "miraculos". Vreau sa fie explicat cum ranile lui au disparut. Ex. : "... aura lui Onyx se transformase in ceva rece si negru. Incepu sa absoarbe toata energia lui John.")

In the end, nu ma refer la acea logica care implica legile fizice, ci la acea logica care explica intamplarile ce au avut loc.

//da, e complicat. De asta prefer anime-urile ( cel mai bun exemplu: yuyu hakusho si Deadman Wonderlan) . Dar vreau sa mai reduc timpu petrecut la calculator si daca e posibil, intr-un viitor, aproape nul.

Edited by demon_zone
//life is complicated or man?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...