Jump to content
SirGod

Ce carti mai cititi?

Recommended Posts

Cateva dintre operele pe care le-am citit in ultimul timp

Letters from a Stoic by Lucius Annaeus Seneca

În aceast? opera , Seneca exprima viziunea sa fata de via?a omului (filosofie moral?).Una dintre temele principale a acestei opere fiind moartea , eseul are o viziune complex? in ceea ce priveste moartea in sine.Seneca sustine ca nu este atat de important cat de mult traiesti ci modul in care traiesti.Seneca invita sa nu temem moartea deoarece nu este un lucru rau ci doar o datorie pentru cei care sau nascut.Timpul ne este pretios si ar fi bine sa nu il pierdem.Cât de multe lucruri pe care le facem în fiecare zi nu sunt o pierdere de timp?, câte dintre proiectele pe care le întreprindem dau roade?Cu ce ne pierdem timpul?"A must read book"

On the Shortness of Life by Lucius Annaeus Seneca

"Partea vie?ii în care tr?im este într-adev?r foarte mica,pentru tot restul existen?ei nu este via?a, ci doar un timp."Un scurt eseu care ne face sa gandim, o lec?ie de filozofie si intelepciune o observa?ie a comportamentului uman.Viata se scurge pe fug?, între timp moartea va sosi, pentru care fie c? v? place sau nu trebuie s? aveti timp.Astazi ,la fel ca multe secole in urma, omul continu? s? risipeasc? cel mai pre?ios lucru pe care il are "timpul"

Meditations by Marcus Aurelius

O opera bazata pe autodisciplina , etica personal? , autrealizare si putere

"Când vei muri ,tanar sau batran, vei pierde acelasi lucru "prezentul" si viata cu care te confrunti in acel moment, nimeni nu va pierde nimic altceva, nici trecutul si nici viitorul pentru singurul fapt ca nimeni nu poate pierde ceea ce nu are.Prin urmare nu exista nici o diferenta intre cei care au murit tineri sau cei care au purtat in spate foarte multi ani"

Julius Caesar by William Shakespeare

Chiar dac? întreaga poveste dureaza mai mult de 3 ani Shakespeare transform? totul într-un act contemporan de 3-4 zile în care vine narata asasinarea lui Iulius Cezar .Ultimele cuvinte ale sale în drama lui Shakespeare au fost " Tu quoque , Brute ? " de?i aici am observat ca Shakespeare a scurtat fraza deoarece potrivit unor istorici ultimele fraze ar fi fost "Tu quoque, Brute, fili mi?" prin care s-ar presupune c? Iulius Cezar ar fi avut o aventur? cu mama lui Brutus pe care il considera ca fiind fiul sau si de la care nu s-ar fi asteptat acest gest .Mi-a placut foarte mult discursul psihologic facut de catre Mark Antony dup? asasinarea lui Cezar , in care recurge la negatii pentru a afirma si la declaratii pozitive pentru a nega o afirmatie.In acest discurs negatia este folosita pentru a obtine efectul opus iar prin acest lucru Antony demontreaza capacitatea sa de a vorbi in fata unui public si de a pune aceste persoane impotriva asasinilor lui Cezar.In finalul operei Octavian ?i Antony declara razboi impotriva lui Brutus si Cassio iar acestia se sinucid cu aceeasi arma cu care l-au asasinat pe Iulius Cezar.Shakespeare demonstreaza faptul ca numele lui Cezar nu a murit o data cu asasinarea lui ci a continuat sa persiste.

Macbeth by William Shakespeare

Demnitatea noastr? ne d? o limit?, dac? vom trece aceasta limita nu mai suntem considerati umani.

"eu îndr?znesc s? fac tot ce ar putea fi demn de un om, care îndr?zne?te mai mult nu este" este fraza cheie a acestei drame pe care Macbeth o adreseaza sotiei sale atunci cand il indeamna sa il ucida pe regele Duncan pentru a prelua coroana.O opera excelenta!

Link to comment
Share on other sites

Cincizeci de umbre desc?tu?ate

E L James

Romantic, amuzant ?i înc?rcat de erotism acest roman te cucere?te, te captiveaz? ?i te domin?.

Cite?te cartea despre care vorbe?te toat? lumea!

60 de milioane de exemplare din trilogie vândute în întreaga lume în 6 luni

Trilogia Fifty Shades este un bestseller mondial absolut:

# 1 Amazon.com

# 1 New York Times Bestseller

# 1 Amazon.co.uk

# 1 Bookseller

Anastasia Steele ?i Christian Grey au acum totul: dragoste, pasiune, intimitate, bog??ie ?i o mul?ime de posibilit??i privind viitorul lor. Îns? Ana ?tie c? nu va fi u?or s? tr?iasc? al?turi de Fifty Shades. A fi împreun? este o provocare plin? de neprev?zut.

Într-un fel sau altul, Ana trebuie s? înve?e s? împ?rt??easc? stilul de via?? opulent al lui Christian f?r? s?-?i sacrifice propria identitate.

La rândul s?u, Christian trebuie s?-?i înfrâng? dorin?a nest?pânit? de control în timp ce se lupt? cu demonii din trecutul s?u chinuitor.

Tocmai când se pare c? for?a iubirii lor va eclipsa orice obstacol, soarta conspir? pentru a face ca temerile cele mai adânci ale Anei s? devin? realitate...

Cincizeci de umbre desc?tu?ate este al treilea volum al unei trilogii care a marcat o nou? er? în industria c?r?ii: dup? ce a devenit un hit mondial ca e-book, trilogia a fost publicat? în format de carte tip?rit?, înregistrând vânz?ri de 60 de milioane de exemplare în ?ase luni. Cele trei romane au fost traduse în peste 50 de limbi, iar apari?ia lor a fost salutat? de celebrele publica?ii New York Times ?i Wall Street Journal.

Drepturile de ecranizare a trilogiei au fost câ?tigate de Universal Pictures.

E L James tr?ie?te la Londra, este c?s?torit? ?i are doi b?ie?i adolescen?i. A lucrat ca produc?toare TV ?i a visat întreaga via?? s? scrie c?r?i pentru publicul larg.

A început s? scrie ?i s?-?i posteze textele pe un site al fanilor seriei AMURG.

Trilogia a fost ini?ial publicat? în format de e-book, fiind în prezent cel mai bine vândut titlu din istoria c?r?ii electronice. Editat? ulterior în format de carte, trilogia avea s? devin? un bestseller incontestabil.

Cincizeci de umbre desc?tu?ate este al treilea volum al Trilogiei Fifty Shades.

La Editura Trei au ap?rut pân? acum primele dou? volume ale trilogiei:

Cincizeci de umbre ale lui Grey

?i

Cincizeci de umbre întunecate.

Link to comment
Share on other sites

The Life of John D. Rockefeller Sr. by Ron Chernow

Prima carte care tocmai am terminat de citit in acest an, una dintre cele mai reusite biografii.Cei mai multi dintre oameni se înr?ut??esc cand obtin succesul si devin mult mai aroganti pe masura ce imbatranesc.Rockefeller nu a f?cut nici unul din aceste lucruri, cu inaintarea in varsta el a devenit o persoana open-minded.Rockefeller a aderat la o abstinenta totala de la alcool ?i tutun de-a lungul vie?ii sale.Pentru primul job, John D.Rockefeller venea platit 50 de centi pe zi dar asta nu la impiedicat sa devina primul miliardar al Americii.Dea lungul vietii Rockefeller nu a avut nici iahturi private sau ma?ini pastrand o oarecare integritate si actionand cu o minte foarte limpede asupra companiei de prelucrare ?i distribu?ie a petrolului care a fondat "Standard Oil Company".Ceea ce ma impresionat este modul in care Rockefeller a evitat sa devina o persoana publica si atitudinea sa stoic? atunci cand sa retras din activitate, modul de a constientiza cand devii un rege si momentul in care trebuie sa lasi tronul fara a prinde radacini precum majoritatea o fac.Cartea o recomand, doar ca are 800 de pagini iar daca careva considera ca merita un sacrificiu renuntand la o activitate zilnica care probabil e o pierdere de timp si crede ca ii va putea aduce noi idei atunci o puteti gasi pe google

Link to comment
Share on other sites

Imi poate recomanda cineva o carte buna de psihologie (destul de usor de inteles) de tip Nemernologia (assholeogy) . Care sa te invete mai mult cum sa te comporti/gandesti/castigi etc. Dar nu vreau ceva banal . Ceva gen mind tricks , hipnoza sau limbajul trupului . Niste carti sa iti evolueze mintea si comportamentul .

Link to comment
Share on other sites

@Stfean_Iordache Din ceea ce ai scris mai sus nu am inteles daca vrei "o carte buna" de psihologie sau "niste carti" sa iti evolueze mintea si comportamentul.Oricum pentru prima ta dorinta as putea sa iti sugerez o opera "Buna" insa si in acest caz nu stiu daca ceea ce poate fi definit "Bun" in opinia mea va fi "Bun" si pentru tine.Dintre toate cartile de psihologie pe care le-am citit iti pot recomanda urmatoarea: "Influence The Psychology of Persuasion by Robert B. Cialdini".Consider ca este o opera cat mai adecvata pentru cerinta ta.

Link to comment
Share on other sites

@Stfean_Iordache Din ceea ce ai scris mai sus nu am inteles daca vrei "o carte buna" de psihologie sau "niste carti" sa iti evolueze mintea si comportamentul.Oricum pentru prima ta dorinta as putea sa iti sugerez o opera "Buna" insa si in acest caz nu stiu daca ceea ce poate fi definit "Bun" in opinia mea va fi "Bun" si pentru tine.Dintre toate cartile de psihologie pe care le-am citit iti pot recomanda urmatoarea: "Influence The Psychology of Persuasion by Robert B. Cialdini".Consider ca este o opera cat mai adecvata pentru cerinta ta.

Voiam o carte sa imi evolueze minte si caracterul . Multumesc pentru recomandare . O sa o incerc .

Link to comment
Share on other sites

o carte destul de interesanta nu trebuie sa fie neaparat o recomandare ...

Mastery: Amazon.co.uk: Robert Greene: Books

Robert Greene e un "must read", recomand toate cartile scrise de acest autor, evident apoi depinde doar de gusturile voastre dar sunt convins ca atunci cand vine vorba de autoritate si putere fiecare isi va regasi un loc in ideile expuse de catre acest autor.

Link to comment
Share on other sites

„The Game: Penetrating the Secret Society of Pickup Artists” de Neil Strauss.

O aventur? cu suspans unde sunt prezente tehnici de „ag??at” ?i alte lucruri ce ?in de psihologia uman?. Recomnad cartea!

@H3xoR Asta e?

Daca nu e asta da-mi te rog un link pentru carte(in romana de la o editura) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...