Jump to content
SirGod

Ce carti mai cititi?

Recommended Posts

Eu. Citesc.

Oare este posibil?!

da, citesc

Crima la vicariat de Agatha Christie

83b888dc9f315f201c9e96b9eac3e28e.jpg

DESCRIERE CARTE:

Miss Marple se afla in fata misterului unei crime petrecute in linistitul satuc St Mary Mead, unde, sub fatada aparent linistita a unui targ englezesc, se ascund intrigi, secrete, minciuni si moarte. Colonelul Protheroe, magistratul local si un om de seama al locului, este cel mai detestat personaj din St Mary Mead. Toata lumea - inclusiv vicarul - ii doreste moartea. Si, foarte curand, acest lucru chiar se intampla -este gasit impuscat in cap in biroul vicarului. Aflata in fata unei pleiade de posibili suspecti, numai infailibila Miss Marple poate descalci amalgamul de indicii care vor conduce la demascarea criminalului.

Sursa: Crima la vicariat - Agatha Christie - Romane politiste - carti online librarie ishop.ro

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Nu am citit, dar vreau doar sa va informez despre Versetele satanice pentru ca la cate a tras autoru din cauza ei, ar trebui sa fie o carte destul de interesant.

"Versetele satanice"

versetele-satanice.jpg

Salman Rushdie

Salman Rushdie, scriitorul de origine indian?, a atras, cu romanul "Versetele satanice" (1989), nu doar admira?ia, ci ?i condamnarea la moarte din partea Ayatolah-ului Ruhollah Khomeini, liderul religios ?i politic al Iranului, pe motiv c? blasfemiaz? religia islamic?.

Dup? zece ani în care a stat ascuns, Rushdie c?l?tore?te acum în toat? lumea pentru a-?i cunoa?te cititorii, zilele acestea aflându-se pentru prima dat? ?i în România, unde editura Polirom i-a publicat, din 2006 ?i pân? acum, 10 romane (printre care “Versetele satanice”, “Copiii din miez de noapte”, “Seduc?toarea din Floren?a”). De?i cititorii îl cunosc mai degrab? pentru "Versetele satanice", Salman Rushdie a cunoscut succesul interna?ional înc? din 1981, când primea Booker Prize pentru cel de-al doilea roman al s?u “Copiii din miez de noapte” (1981).

Citind din carte:

Sursa text: Cine este satanicul Salman Rushdie? - Money.ro

Sursa imagine: "Versetele satanice", o carte pe care nu trebuie s? o ai în bibliotec?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.Am vazut la cineva o carte PHP si MySql - Crearea unui site comerical nu mai stiu cum..Avea vreo 500-600 pagini,cel putin asa cred dar era foarte groasa.

Contine si criptarea parolelor in hashuri,metode de decriptare etc etc.

Sunt interesat sa o cumpar,stiti cum se numeste?

Daca puteti da o poza ceva...

Edited by SympleBoy22
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.Am vazut la cineva o carte PHP si MySql - Crearea unui site comerical nu mai stiu cum..Avea vreo 500-600 pagini,cel putin asa cred dar era foarte groasa.

Contine si criptarea parolelor in hashuri,metode de decriptare etc etc.

Sunt interesat sa o cumpar,stiti cum se numeste?

Daca puteti da o poza ceva...

Carti PHP

Altele nu ?tiu s? fi ap?rut în limba român?.

Link to comment
Share on other sites

De curand m`am apucat sa citesc seriile Harry Potter.

Cateva carti pe care le recomand: Operatiunea Shockwawe de Colin Forbes

Leul din Iudeea de Victor Ostrovski

Egipteanul si Etruscul,amandoua de Mika Waltari

Cronicile vampirilor de Anne Rice

Carti pe care nu le recomand: Lupul de stepa de Hermann Hesse-este o carte fara de inteles,totul se produce ca un adevarat haos.

Amintirile rechinului de Steven Hall-un tanar vede cum ii moare iubita si intra intr-un stadiu de depresie totala,amnezie,dupa care isi imagineaza ca in mintea lui exista un rechin ce ii mananca amintirile...

Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade-din pacate pentru mine am fost pus de profesoara de romana(directoare in acelasi timp) sa ii citesc opera "minunata".M-am ales cu migrene dupa primele 47 de pagini.Este o carte tare ciudata.

Link to comment
Share on other sites

Decameronul de Giovani Bocaccio.Am colectia de la Adevarul si le iau la rand,ce am citit mai demult nu mai citesc.Si Iona am citit pt la scoala teatru e de Marin Sorescu o piesa de 30 pagini foarte complexa ca tematica si viziune,are si tenta religioasa si filosofica,toata piesa e un monolog.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...