Jump to content
pyth0n3

Install ophcrack in Ubuntu Linux

Recommended Posts

1.) You must have the universe repository enabled. In Synaptic, go to Settings->Repositories and make sure the universe repository is enabled.

sudo apt-get update

2.) Then.

sudo apt-get build-dep ophcrack

3.) This will install the dependencies Ophcrack might need.

sudo apt-get build-dep ophcrack

4.) Type Y to proceed

5.) Download the source HERE.

wget http://downloads.sourceforge.net/ophcrack/ophcrack-3.0.1.tar.bz2

6.) Now you have ophcrack saved in your current directory

You must open it:

tar -xjvf ophcrack-3.0.1.tar.bz2

Then type :

cd ophcrack-3.0.1
./configure

If you get anny error try:

sudo apt-get install libqt4-dev

8.) When it is done you will se something like this:

====================================================
ophcrack has been successfully configured as follow
====================================================

Install directory: /usr/local

GUI: yes
Debugging: no

====================================================

You must type make to compile

then make install to install

make
make install
make clean
rm ../ophcrack-3.0.1.tar.bz2

To open the tool just type

ophcrack 

Link to comment
Share on other sites

ca tot veni vorba de aplicatia asta pentru ubuntu .... imi poate explica si mie cineva cum pot sami pun netul pe ubuntu :| ? miam pus pe desktop ubuntu... creez o noua conectiune wired pun adresa subnet mask si getway si dau ok acolo imi arata conectat dar cand vreau sa folosesc netul e ca si cum nu ar fi conectat nimik... mentionez ca am conectiunea prin cablu :) daca imi poate da cineva o idee va rog ;;) ?

Link to comment
Share on other sites

ca tot veni vorba de aplicatia asta pentru ubuntu .... imi poate explica si mie cineva cum pot sami pun netul pe ubuntu :| ? miam pus pe desktop ubuntu... creez o noua conectiune wired pun adresa subnet mask si getway si dau ok acolo imi arata conectat dar cand vreau sa folosesc netul e ca si cum nu ar fi conectat nimik... mentionez ca am conectiunea prin cablu :) daca imi poate da cineva o idee va rog ;;) ?

Probabil ar trebui sa mentionezi si serverurile dns din router ,sunt 2 .Cateodata asta e problema .Daca instalezi ultima distro ubuntu si esti conectat la internet iti configureaza automat totul.sau cel putin unde scriie server dns pune ip de la gataway

Uite aici http://www.mediafire.com/imageview.php?quickkey=nzjmxztnlwi

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Prima data trebuie sa dezabilitezi rezeaua desus din colt dreapta dai click dreapta pe retea si iei x din casuta care iti apare ,dupa care incerci sa configurezi http://www.mediafire.com/imageview.php?quickkey=dwvhm4tzjzw

Ai doua moduri de a configura asta depinde de routerul tau pt ca uneori in loc de dns trebuie sa pui ip de la getaway iar a doua casuta o lasi libera.

Uite aici Schermata-3.png

Schermata.png

Incearca sa configurezi cum vezi in foto trebuie sa iti mearga

Prima data trebuie sa vezi care e ip tau de la router , uitate bine cand pui ip-urile pt ca daca gresesti nu iti da voie sa dai ok si sa mergi mai departe .

Mai poti doar sa creezi o noua retea fara sa pui nici un ip ,in acest mod va fi serverul DHCP care iti va atribui un ip .In acest caz nu trebuie sa configuri nimic decat sa creezi o noua retea si sai dai un nume .

Uite aici Schermata-1.png

O lasi asa cum e si trebuie sa mearga.

Greseam de foarte multe ori doar pt ca nu reuseam sa pun ip-urile bine

si nu ma lasa sa dau accept.Vezi ce ip ai la router,vezi ce ip vrei sa-i dai la calculator ,si vezi sa nu gresesti si cu restul .

Scriemi ce ai reusit sa faci

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...