Jump to content
Cheater

Playing with 2x SSD & bonus:P

Ti-ai cumpara un SSD?  

15 members have voted

  1. 1. Ti-ai cumpara un SSD?

    • O sa imi cumpar cat de curand!
    • Daca as avea bani...
    • Cand se mai ieftinesc.
    • E o galagie de bani, de bani aia imi iau un hdd de 1TB!!!


Recommended Posts

Salutare,

Se pare ca au aparut ssd-urile si in Romania si uite asa mi s-a pus pata...

scaled.php?server=205&filename=img2166u.jpg&res=gal

Mi-am luat 2 SSD-uri de 40 GB, am zis ca macar sa duca (scrierea in total, RAID0) cat am netu la un pret acceptabil.

scaled.php?server=21&filename=1gb.png&res=gal

Pentru cine nu a apucat sa se informeze cu privire la ssd-uri pot sa va spun ca este vorba de o noua generatie de hdd-uri bazate pe memorii flash.

Detalii:

Specifications/Features

Features:

  • Performance – enhances productivity; makes users more efficient
  • Innovative – 2.5" form factor; uses NAND flash memory components.
  • Silent – Runs silent and cool with no moving mechanical parts
  • Reliable – less likely to fail than a standard hard drive
  • Shock Resistant – No moving mechanical parts so the SSD handles rougher conditions.
  • Supports S.M.A.R.T. – Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology tells the user when a drive is about to fail
  • Guaranteed – 3 year legendary Kingston warranty, 24/7 tech support

Specification

  • Capacity* – 40GB, 64GB, 128GB
  • Storage Temperatures – -40°C to 85°C
  • Operating temperatures – 0°C to 70°C
  • Vibration Operating – 2.17G (7–800Hz)
  • Vibration Non-Operation – 20G (20–2000Hz)
  • Sequential Speed**
    • 64GB, 128GB – Up to 100MB/sec. read; 70MB/sec. write
      40GB – Up to 170MB/sec. read; 40MB/sec. write

    [*]PCMARK® Vantage Advanced HDD Suite Score+

    • 40GB – 13,883
      64GB – 10,436
      128GB – 10,580

    [*]Power Specs –128GB Active: 2.5W (TYP) Sleep: 0.45W (TYP)

    blank.gif64GB Active: 2.0W (TYP) Sleep: 0.45W (TYP)

    blank.gif40GB Active: 0.15W (TYP) Sleep: 0.06W (TYP)

    [*]Life expectancy – 1 million hours mean time before failure

sursa: Kingston Technology Company - SSDNow Product Information - SSDNow V Series Drive

Le puteti gasi si le majoritatea shopurilor online:

EMAG:

http://www.emag.ro/solid-state drive _ssd_

MarketOnline:

SSD

Asa ca dupa o lunga asteptare de la comanda ajung si le varrrr in pc..

scaled.php?server=24&filename=img2165s.jpg&res=gal scaled.php?server=21&filename=img2160e.jpg&res=gal

Am configurat una bucata RAID0...

scaled.php?server=4&filename=img2164xy.jpg&res=gal

Apoi am bagat una bucata windws 7 si m-am apucat de teste.

Ar trebui sa mentionez faptul ca instalarea a durat ~9 minute.

Si am inceput cu Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test , unde la testul cu serverul cel mai apropiat am avut ping... 0ms .

Mergand mai departe am zis sa fac un test cu serverul de ftp de la evolva,

adresa ftp://ftp.evolva.ro ...

scaled.php?server=130&filename=22535935.png&res=gal

Unde surpriza tragem cu 57MB/s, pacat ca nu a mers mai mult...din cat mi-am dat seama au serverul limitat...

M-am indreptat atunci spre torrente...

scaled.php?server=21&filename=38t.png&res=gal

Nici aici nu am avut noroc, pe cand au crescut suficient seederi de a ajuns la 38MB/s, s-a terminat de descarcat torrentul, am ajuns la concluzia ca pentru a face un test cu adevarat concludent trebuie sa ma joc cu un torrent de ~40GB cu cateva sute de seeds din Romania.

Ok atunci am descarcat un programal pentru testarea locala a vitezei hdd-urilor la scriere respectiv citire.

scaled.php?server=130&filename=write.png&res=gal

Eh la viteza de scriere e mai bine decat spune producatorul, mai exact fiecare hdd are oficial 40MB/s la scriere, iar in RAID0 ar fi trebuit 80MB/s frumos caci testele imi dau ~110MB/s... eh acceptabil are capacitatea de a duce aproape de viteza maxima a internetului, cu peeruri din Romania, 1Gb/s = ~125MB/s.

scaled.php?server=237&filename=read.png&res=gal

La citire (in total) e cum sustine si producatorul respectiv 2x170=340Mb/s.

Frumos iar acum mai imi adun ceva bani sa mai iau niste componente si scap de o grija, in sfarsit imi pun "serverasul" pe "picioare".

In concluzie recomand ssd-urile pentru a tine sistemul de operare, il va ajuta enorm, tinand cont ca un hdd (classic) este cea mai lenta componenta dintr-un pc, ca windowsul isi face acel virtal memory care mananca mult din viteza hdd-ului, dar nu are sens sa le cumparati pentru stocare, pentru stocare un hdd clasic e mai mult decat perfect decamdata, macar inca ~2-3 ani pana se mai ieftinesc. Sau cum e cazul meu, pentru a putea sa folosesc aproape de maxim, in mod eficient, viteza la internet.

PS: Cei care nu fac diferenta intre 1MB=~8Mb, presimt ca e posibil sa se lase cu banuri ;))

Link to comment
Share on other sites

sexy, mie mi-ar prinde bine pentru stocarea tabelelor rainbow :D

Faza nasoala e ca se degradeaza in timp, dupa cateva mii / zeci de mii de "scrieri". Asadar e eficient pentru stocare si citire, nu pentru a te juca in mod continuu cu el. backup shit, rt storage :D, a big + for me.

Din pacate sunt prea scumpe vs HDD asa ca inca nu ma atrage optiunea.

Have fun with the new toy !

# Flash-memory cells have limited lifetimes and will often wear out after 1,000 to 10,000 write cycles for MLC, and up to 100,000 write cycles for SLC.[28][29][30][31] Special file systems or firmware designs can mitigate this problem by spreading writes over the entire device, called wear leveling.[32]

# As a result of wear leveling and write combining, the performance of SSDs degrades with use.[33][34]

// my 1000th post ^^

desi poate ma insel

Link to comment
Share on other sites

La memoriile flash, e vorba de cateva zeci de mii de scrieri si stergeri complete, nu partiale.

Am intrebat si eu profesorul la facultate.. Presupunand ca nu umplu un stick full-full, se poate scrie de milioane de ori? Raspunsul lui a fost DA. Daca minte el, mint si eu.

Oricum, intr-o viata de om, la o uzura normala, pana ajung sa fie 'vechi' si SSD-urile, nu ar trebui sa apara probleme de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Inainte de comanda, am vazut cateva prezentari pe youtube, printre care una la modelul asta de ssd-uri, si explica tipul ca la inceputuri intr-adevar era o problema avand o durata de viata scurta din cauza limitarii nr de rescrieri, dar au inceput productia in serie abea cand au depasit aceasta problema, era si un grafic prin care un hdd clasic avea durata medie de viata 5 ani, dupa care beds nu mai pot fi ascunse de sistemul de operare in spatiul rezervat imediat la detectare, iar acestea se inmultesc progresiv, pe cand la aceeasi utilizare un ssd era aproximat la o durata medie de viata de 114 ani.

In concluzie problema s-a rezolvat si sunt convins ca in vitorul mediu (1-3 ani) tehnologia va evolua considerabil.

Link to comment
Share on other sites

O sa ajungi un mic chuck norris al internetului . "Cheater poate sa descarce un torrent cu 40 MB/s inainte ca acesta sa fie pus la seed "

=)) , trebuie sa mentionez ca am ales torrentul pentru nr mare de seeds ~ 780.

Eh poate cand imi pun serverul pe picioare o sa caut sa fac teste noi prin care sa duc banda cat mai aproape de maxim.

PS: sper sa nu ma dea afara providerul din lan pentru nivelul mare (astronomic fata de ceilalti utilizatori) de solicitare a bandei ;))

Link to comment
Share on other sites

Retea de cartier, facuta pe gigabit si un provider cu suflet mare care nu pune limitari tampite.

Pachet de net...sincer ma costa 40 ron/luna netu asta. La cat te asteptai? :)

hm, si banda?eu sunt tot la o retea locala abonat, maricica ce e drept. Dar am banda micuta, la mine netul merge in functie de userii online.

Care e viteza de download normala pe hdd-ul tau fata de ssd?

Link to comment
Share on other sites

Banda, am mai scris ce-i drept, am 1Gb/s in romania cu peers si 17Mb/s extern, nu exista limite la upload si download a.i. am aceeasi viteza. Providerul are o banda mai mare care o imparte la toti useri din lan si nu sunt probleme, printre altele pot spune ca la fiecare sw are si ups si o piesa care in caz de descarcari electrice decupleaza reteaua cateva secunde si se scurge sarcina cat sa nu se arda sw si placi de baza/retea.

Pe un hdd normal am cat duce hdd, mai exact intre 25 si 30 MB/s, limitare fizica data de tehnologia clasica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...