Jump to content
Bebe1911

Credit Orange aproape moca...

Recommended Posts

eram saptamana asta la scoala si fumam in fata liceului... cand trece unu si zice "frate 22 de euro pe telefon 40 de lei" poti sa transferi sa activezi oferte tot ce vrei...eu zic bine da dupa ce vad banii pe telefon.. suna ala pe cineva ii da nr meu si in 5 min hop.. noul tau credit este de 1900 eurocenti... si ai 300 eurocenti bonus. i-am dat banii omului.. si plecat... dupa vreo 2 zile vreau sa sun si eu pe cnv.. si spune "contul tau este blocat" bai laso-n... sun la aia de la orange dp alt nr si intreb tanti de ce e blocat contu meu... pai sa vedeti asteptati 2 secunde... si pe motiv de frauda... da ce am facut zic eu... ea nu ca nu va spun nimic trebuie sa va duceti la un orange shop. zis si facut a2a zi direct la orange shop cu buletinu cu toate alea...ii povestesc toata chestia cu ala si cu banii lu ala de acolo imi deblocheaza contu... si ma intreaba sigur nu aveti dvs vreo metoda de generare de coduri... eu ii spun dom'le verifica cine a reincarcat telefonu meu si lasa-ma in pace.. vreau sa stiu si eu cum e posibil?

P.S - inca mai merge metoda... pentru ca eu tot asa incarc... si mai zic si la altii cu 60 de lei sa`mi iasa si mie ceva...

Link to comment
Share on other sites

Algoritm de generare de coduri...

Eu cred ca totul e la plezneala. Pur si simplu se genereaza un cod de atatea cifre pe care il trimite in serverele lor, care or fi Orange, Vodafone, etc, ca sa stie ca atunci cand cineva baga codul ala, serverele lor sa-ti transmita X credit.

Un random de atatea cifre, au in vedere sa nu mai fie altul la fel, si se transmite valoarea specifica acelui random. Deci pana in momentul in care operatorul face operatiunea, acel numar nu exista la ei in baza de data, deci poti tu sa generezi cate coduri vrei, daca la ei nu exista, degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...