Jump to content
RIP

backtrack 4 compatible wifi card

Recommended Posts

De exemplu

 Realtek RTL8187L 

e compatibil .Trebuie doar sa decizi ce vrei sa faci pt ca antene sunt de mai multe tipuri:

- directional

-omnidirectional

-multi directional

Directional se pot utiliza de exemplu cand vrei sa comunici cu anumite specific area .

Pot sa prinda pachete la o distanta foarte lunga pt ca undele sunt pt o singura directie

Multi directional sunt la fel ca cele directional dar pot prinde de exemplu in doua directii (bidirectional) sunt putin mai slabe decat antenele directional si omnidirectional

Omnidirectional trimite semnale si primeste in toate directiile dar e mai slaba decat directional antenna

Daca te intereseaza sa prinzi unde la o distanta mare poti alege directional antenna, daca te intereseaza wardriving pe care il vei face cu masina poti alege o antenna omnidirectional

Aici ai un productor din germania Negozio eBay - Wi-Fi-arturek: WiFi SETS, WiFi USB ADAPTERS, Sonstige

Iar aici este antenna care am cumparato eu si functioneaza cu backtrack 4 , ubuntu , windows7 am testat MOBILE #ACTI-FLEX# 18dBi USB 2.0 5M WARDRIVING RTL8187L su eBay.it Wireless Networking, WiFi, Networking, Informatica e Palmari

ca driver are

r8187  Realtek

Nu trebuie sa setezi nimic pt driver in backtrack 4 , va trebui doar sa vezi daca nu merge in conflict cu altele , pt asta poti merge sa vezi in

/etc/modprobe.d/blacklist

Pt windows 7 va descarca singur driverul de pe internet .

Oricum pt a face wireless pentest trebuie sa folosesti linux pt ca nu prea vad eu compatibilitate cu windows pt diverse tool

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

salutare am si eu un Broadcom BCM4312 m'am documentat mult dar nu reusesc deloc stiu ca sunt probleme cu aceasta placa dar am vazut ca unii au reusit deci nu gasesc driverul pt linux ..deci la comanda airmon-ng stop ath0 imi zice ca nu am placa wireless dac ati putea sa ma ajutati as ramane recunoscator

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...