Jump to content
vizitatoru123

Test de mentalitate

Recommended Posts

Ok poate o stiti poate nu, o simpla problema de logica pentru a testa mentalitatea. M-am luat dupa o chestie scrisa intr-o carte de Kevin Mitnick.

Deci avem cateva numere : 1, 3, 4 si 6. Folosindu-le o singura data numerele in ce combinatie vreti voi cu toate operatiile matematice (adunare, scadere, inmultire,impartire) rezultatul sa dea 24.

Link to comment
Share on other sites

Stiam si eu ca am gresit , dar vroiam sa vad daca cineva observa..

Bine ! recunosc ..

Nici macar tabla inmultirii nu cred ca o mai stiu , plus ca mi-a fost sila sa iau un telefon sa socotesc..

ce sa-mi mai cer

Ce sa vezi , surse necunoscute :))

1³ x ( 6 x 4 ) = 24 x 1 = 24 ! Pam Pam deci pana la urma nu sunt chiar atat de prost , sper sa nu fi gresit m-as face de ras si mai mult..

Edited by Rockerdish
Link to comment
Share on other sites

Stiam si eu ca am gresit , dar vroiam sa vad daca cineva observa..

Bine ! recunosc ..

Nici macar tabla inmultirii nu cred ca o mai stiu , plus ca mi-a fost sila sa iau un telefon sa socotesc..

ce sa-mi mai cer

Ce sa vezi , surse necunoscute :))

1³ x ( 6 x 4 ) = 24 x 1 = 24 ! Pam Pam deci pana la urma nu sunt chiar atat de prost , sper sa nu fi gresit m-as face de ras si mai mult..

Ridicarea la putere :)) nu era in lista de operatii matematice.

Link to comment
Share on other sites

1³ x ( 6 x 4 ) = 24 x 1 = 24 ! Pam pam deci pana la urma nu sunt chiar atat de prost , sper sa nu fi gresit m-as face de ras si mai mult..

^

|

v

deci avem cateva numere : 1, 3, 4 si 6. folosindu-le o singura data numerele in ce combinatie vreti voi cu toate operatiile matematice (adunare, scadere, inmultire,impartire) rezultatul sa dea 24.

---------------------------------------------

(6 / ( 1 - 3/4))=24 ?

Link to comment
Share on other sites

Folosindu-le o singura data numerele in ce combinatie vreti voi cu toate operatiile matematice (adunare, scadere, inmultire,impartire) rezultatul sa dea 24.

Pai fratilor nu zice sa folosim toate cele 4 operatii? (+,-,x,/) nu puteri si alte chestii....

Dar cum sa folosim toate cele 4 operatii daca aveam doar 4 numere?

Cred ca raspunsul la testul aceste este multime vida Ø ...

Asta daca nu o fi gresit in exprimarea problemei...

@CRASHoverline: 1³ x ( 6 x 4 ) = 24 x 1 = 24 este le fel ca si asta 1³ x ( 6 x 4 )= 24, omul nu a repetat cifra 1, ceea ce este ilegal aici este ca a facut cu puteri

@Hertz: ce operator semnifica "/" ? impartire?

Edited by curiosul
Link to comment
Share on other sites

  1. (6/3) + (4*1)=24 -- ciudat..credeam ca 2+4= 6 :))
  2. (6*4) * (1^3 )=24 -- fara ridicari la putere:P
  3. (6/3) + 4^1=24 -- fara ridicari la putere..si dupa cum am spus 2+4 = 6 nu 24
  4. 6 / ( 1 - 3/4)= 6/(1/4)=6 / 0.25= 600/25 = 24

(am scris in quote)

Tu esti trantit?

(6/3) + (4*1)=24 ???? ce faci concatenezi 2 cu 4?

Ai voie doar + - * /

Solutia corecta e 6/(1-3/4) , de ce va mai bateti capul?

probabil vroia sa faca '2'+'4' ;)) adunare de stringuri..sau cum ai zis tu..concatenare;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...