Jump to content
wildchild

Enciclopedie RST

Recommended Posts

Prin forum si peste tot,gasim pdf-uri cu tona.Propun sa punem mana mai multi si sa facem o enciclopedie care sa cuprinda informatii clare si concise din toate domeniile informaticii.Stiu ca nu prea este timp insa mai greu e pana incepem,dupa aia lucrurile o sa decurga de la sine.Odata cu asta,multe topicuri vor fi clarificate;o vom structura asa incat sa fie usor de folosit chiar si de cel mai mic invatacel.Who knows,poate gasim un publicist si o sa ajunga imprimata si vanduta la chioscuri.Eu unul m-am saturat sa caut informatii in 100 de parti din ebooks si altele.Surade cuiva ideea sau eu visez de unul singur?

Link to comment
Share on other sites

Multe ar fi frumoasa, dar cine are timp sa se ocupe de ele? Ar fi super si o revista lunara, cred ca ar fi citita, dar cine sa scrie articole?

Cam 90% din cei care intra si posteaza aici stau prin categoriile "magice": Offtopic, Cele mai penale posturi... Rar citeste cineva cate ceva, de experimentat sau descoperit lucruri noi sau de scris un articol/tutorial nici nu se pune problema.

Link to comment
Share on other sites

Ma apuc sa fac un pachet cu mai multe tutoriale/articole cand o sa am timp. Daca mai poate sa faca cineva e perfect. Numai ca ce o sa strangem sa fie de calitate, sa nu fie toate prostiile. In plus sa fie ordonate pe diverse categorii, vedem noi: Programare ( si aici alte categorii )...

Fara tutoriale video, ar ocupa mult si nu prea are rost.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca sunt nou,urmaresc de ceva timp forumul asa ca o sa-mi expun si eu parerea:

Parerea mea este ca tutorialele/Ebook-urile ar trebui grupate ori in ordine alfabetica/rating/domeniu de activitate/etc ,exact cum a zis si Nytro.

Pentru ca ar fi mult mai usor sa gasim in aceasta enciclopedie cautand intr-o anumita categorie (ex:Network,Linux,Programare etc) .

Eu detin foarte multe ebookuri atat in Romana cat si in Engleza,tutoriale pentru incepatori,etc.

Daca doriti sa le includeti in aceasta enciclopedie puteti sa-mi dati un pm.

Link to comment
Share on other sites

Ok, deci ne apucam de strans. Eu as sugera sa facem astfel:

[+] Romana

[+] Engleza

Apoi la fiecare:

+ Programare

- Desktop

- Web

- Baze de date

+ Hacking

- Web ( XSS, CSRF ...)

- Desktop

- Social Engineering

Si tot asa. Si am putea pune si niste shellcodes si exploituri, nu ar ocupa mult, dar nu ar fi nici prea util.

Asadar, cine are timp, e rugat sa stranga materiale de calitate cel mai important.

Sfat: vizitati .:[ packet storm ]:. - http://packetstormsecurity.org/

Link to comment
Share on other sites

in final la bagat in pagina m-as baga, aici am eu ezperienta. Putem face si o revista.

Ca sa fie ca la carte ar merge sa zic niste situri sparte si reparate multumita indicatiilor RST, care vor sa coopereze, si avem si sponsor pentru publicare (orice publicatie se bazeaza si supravietuieste in primul rand datorita publicitatii din subsol).

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Eu ma apuc de maine de strans articole/tutoriale/carti si le si organizez. O sa fac o organizare mai concreta. Revin cu detalii.

Cat despre revista, ne-ar trebui articole scrise de noi, nu luate dupa Google. Si nu am vazut prea multe articole scrise pe aici... Cu alte cuvinte cineva ar trebui sa munceasca, sa isi piarda o parte din timp pentru revista, si nu cred ca sunt prea multi doritori. Totusi eu m-as baga.

Link to comment
Share on other sites

Cat despre revista, ne-ar trebui articole scrise de noi, nu luate dupa Google. Si nu am vazut prea multe articole scrise pe aici... Cu alte cuvinte cineva ar trebui sa munceasca, sa isi piarda o parte din timp pentru revista, si nu cred ca sunt prea multi doritori. Totusi eu m-as baga.

Da, si sa stie limba romana...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...