Jump to content
hozarares

Legion etrangere ( Legiunea Straina Franceza )

Recommended Posts

Cautand cateva documentare de gen acum cateva zile pentru un viitor site, am gasit anumite informatii care sunt de actualitate, pe un blog.

_________________________________________________________________

Voi scrie ceea ce trebuie sa stii inainte de a intra pe poarta legiunii straine. Restul va trebui sa descoperi tu singur.

1.Stiu ceea ce gandesti si simti, pentru ca si eu am fost in locul tau;

2.Inchide-ti urechile la spusele celor care sunt contra legiunii;

3.Daca nu vei face asta acum, atunci cand o vei face?

Acum, iti voi face recomandarile:

- cumpara-ti bilet de autocar Eurolines dus-intors spre Marseille. Autocarul te va lasa la gara de unde vei lua RER-ul pana la Aubagne, centrul de recrutare [aprox. 30 km] si care costa 6 euro, fata de un taxi, care costa 35 euro;

- spun Marseille deoarece, daca ai fi ales Paris, sau alt oras, ai fi facut cateva zile in plus de spalat pe jos, asta-i singura diferenta;

- alege cel mai bun moment sa poti evita concurenta [eu am fost la sfarsitul lui decembrie];

- sa ai la tine cel putin 100 euro;

- nu-ti lua multa mancare cu tine, si nici mult bagaj sa n-ai. Neaparat sa ai in rucsac un dictionar roman-francez / francez-roman, trusa de toaleta [spuma de ras, pasta de dinti etc.], crema de maini, plasture, gel pentru articulatii [ti se vor consfisca obiectele taioase si mancarea];

- nu-ti lua diplomele in original, ci doar copii ale acestora daca tii neaparat. Sa ai la tine doar buletinul sau pasaportul, dar e foarte important ca unul dintre ele sa le lasi acasa. E posibil ca mai tarziu sa vrei sa te intorci in tara, si sa nu poti pentru ca nu ai act de identitate cu care sa iti cumperi bilet. Asa, va trebui doar sa dai un telefon si sa iti trimita ai tai pasaportul prin posta, sau sa vina personal sa ti-l inmaneze, ca tot le era dor de tine.

Obligatoriu:

- sa n-ai probleme majore cu politia;

- sa nu le dai date false despre tine. Daca esti insurat, daca ai o afacere, daca ai facut o talharie, cu alte cuvinte, tot ceea ce este inregistrat intr-o baza de date oficiala, spune-le adevarul pentru ca ei au acces la toate informatiile si te vor verifica;

- sa nu ai probleme cu dantura [doua masele scoase si o plomba se accepta] sau orice alta problema majora cu privire la boli infectioase, boli contagioase, operatii grele sau deformatii ale oaselor etc. ;

- vei trece prin mai multe gestapo-uri. Ti se vor pune acelasi intrebari de mai multe ori si de la oameni diferiti. Fii atent ce raspunsuri le dai;

- ca sa ajungi in regimentul pe care ti-l doresti, mentioneaza doar unul singur de fiecare data cand esti intrebat [infanterie, parasutism, genisti, cavalerie etc.]

- sa nu spui ca ai venit pentru bani;

- daca iti face zile negre vre-un camarad, pocneste-l!;

- daca iti face zile negre vre-un caporal sau sergent, ameninta-l ca il vei nenoroci atat pe el, cat si pe familia lui!;

- ofera-te voluntar la orice fel de munca;

- fii energic si zambeste in toate situatiile;

- fii mandru ca esti roman!

Constituie avantaj:

- daca stii limba franceza;

- daca stii sa innoti;

- daca ai permis de profesionist;

- daca esti un foarte bun sportiv;

- daca nu ai prietena.

Sa nu te astepti:

- sa vezi vre-o femeie timp de 2-3 luni [doar in cazuri miraculoase];

- sa dai telefon sau sa trimiti o scrisoare timp de 2-3 luni;

- sa intri pe mess sau sa te joci pe playstation mai devreme de 3-4 luni;

- sa dormi mai mult de 6 ore mediu pe noapte;

- sa existe camaraderie cu mai mult de 2-3 insi;

- sa vezi numai musculosi;

- sa vezi negri care stiu sa innoate;

- sa te imbogatesti.

Vei fi fericit:

- sa ajungi “rouge”;

- sa intalnesti romani si sa vorbesti cu ei;

- sa tragi prima oara cu famasul;

- sa porti kepi blanc;

- sa bei prima bere de cand esti aici;

- sa vorbesti cu ai tai la telefon;

- sa mananci ciocolata;

- sa nu mai auzi muzica de rahat a manelistilor;

- sa te plimbi in tinuta prin oras si sa faci poze cu oamenii;

- sa ai cadre romani;

- sa faci dragoste cu o frantuzoaica;

- sa defilezi pe 14 iulie.

Vei uri:

- rusii, negrii si arabii;

- expresia “section réveil”;

- footing compagnie;

- curatarea armelor;

- sa faci de garda;

- conservele;

- civilii.

Sa fii pregatit pentru:

- zeci de mii de flotari;

- ore intregi de spalat culoare;

- basici din cauza bocancilor;

- caporali si sergenti de-a dreptul idioti;

- mancare putina si slaba;

- foarte mult footing.

Sper sa iti placa numele pe care ti-l vor da. Inafara de asta, vei avea si un nr. matricol care va incepe de la 203000. Te vei integra repede, mai ales daca ai cel putin un camarad roman in sectiune. Sa nu faci greseala sa mai mergi impreuna cu un prieten la recrutare, deoarece unul dintre voi va pleca acasa. Sa nu spui ca ai vre-un prieten in legiune, decat in cazul in care este vre-o ruda apropiata. Ei vor urmari sa progresezi, asa ca nu fi primul in toate. Pastreaza-ti rezerve. Nu te lasa intimidat de vre-un cocos cu grade mari pe umeri care are doar o medalie in piept. Toti ti se vor da drept razboinici in regiment si te vor calca in picioare pentru cea mai mica greseala. Ai dreptul sa ceri civil in primele 5 luni de la semnarea contractului. Vei incepe sa folosesti cuvinte gen “kurva mach”, “putant”, “plein les couilles”, “suca bled” etc. Daca vei simti dupa doua-trei luni ca ceva s-a schimbat cu tine, la ce te asteptai dupa ce ai facut o sumedenie de vaccinuri?

P.S. : articol dedicat tuturor celor care vor sa apuce pe acest drum.

_________________________________________________________________

Sursa : Militarescu's Blog

Autorul : imgp0430.jpg

Informatii sunt de cea mai buna calitate si nu te induc in eroare ( le`am verificat printr`un simplu email trimis celor de la http://www.legion-recruite.com ).

Atentie ce ii veti scrie autorului pe blog, ca este cam irascibil.O fi de la mancarea din Legiune.

Link to comment
Share on other sites

cand am fost in afganistan erau unii din legiunea franceza acolo pe kandahar.mi-au zis ca nu mai e ce a fost odata , acum cu comunitatea europeana s-au mai interzis cate ceva.doar numele a ramas de ei.oricum e greu , dar nu cred ca prea greu pentru un roman.romanul e al draq , se descurca in toate situatiile , credeti-ma..om mai polivalent ca romanul nu exista.bafta celor care vor sa incerce.mai e de amintit si ca contracult e pe o perioada de 5 ani

Link to comment
Share on other sites

Pest19.

Scrie daca ai o parere despre Legiune si nu opina pro sau contra sau ca ti`a spus nu stiu cine cand erai pe la mama draq "pe Kandakar" ( habar nu ai cati am vazut si citit ca tine care erau toti fost combatanti romani in Afganistan )

In ultimele 6 luni conditiile s`au schimbat radical.Inainte semnai un contract pe 5 ani si cele succesive erau pe minim 3 ani maxim 5.Acum sunt contracte succesive pe minim 6 luni dupa trecerea celor 5 ani.In primii 2 ani poti cere cetatenie franceza.Inainte era dupa 3 ani jumate.Vizitele medicale erau aspre dar acum sunt si mai aspre.Acum se pune multa baza pe antrenament fizic intens aproape dublu fata de anii precedenti.

Lgion trangre - - La Légion étrangère recrute

Scrieti parerea voastra nu opiniile ( sunt 2 chestii total diferite )

Edited by hozarares
Link to comment
Share on other sites

@hozarares

cumetre de fel esti dobitoc sau azi e o zii mai speciala?ti-am spus ca am vb cu niste luptatori chiar din legiune care erau si ei acolo.la treaba cu cati ai vazut si ai citit tu luptatori din afganistan..ma abtin sa iti dau vreo replica.fiecare padure cu uscaciunile ei.nu toti care ajung acolo ies la lupta.avand in vedere ca am ceva mai multe misiuni in teatrurile de operatii decat ai tu iesiri din cluj, si niste medalii asa la "naspa"..te rog sa fii mai respectuous.nu ai idee ce inseamna sa se traga in tine , sau sa calci pe un I.E.D. , asa ca ciocu mic si joc de glezne

Link to comment
Share on other sites

CENTRE DE RECRUTARE:

• Fort de Nogent (near Paris) 94120 Fontenay-sous-Bois TEL : 1-48-77-49-68

• La Citadelle 59000 Lille TEL : 3-20-55-40-13

• Quartier Lecourbe Rue D’Ostende 67000 Strasbourg TEL. 3-88-61-53-33

• Quartier Colbert 32BIS, Avenue de la Paix 51000 Reims TEL : 3-26-88-42-50

• Quartier Aboville 86000 Poitiers TEL. 5-49-41-31-36

• Quartier Desgrees-Du-Lou Rue Gambetta 44000 Nantes Armées TEL : 2-40-74-39-32

• Quartier De-Lattre-De-Tassigny 57000 Metz TEL. 3-87-66-57-12

• Caserne Mangin 8, RUE François-Rabelais 66020 Perpignan TEL : 4-68-35-05-38

• Rue du Colonel-Trupel 76038 Rouen Cedex TEL. 2-35-70-68-78

• Caserne Junot 66, Avenue du Drapeau 21000 Dijon TEL. 3-80-73-54-86

• La Malmousque Chemin du Génie 13007 Marseille TEL. 4-91-31-85-10

• Quartier Vienot 13400 Aubagne TEL. 4-42-18-82-57

• 18, Quai de Lesseps 64100 Bayonne TEL. 5-59-50-14-84

• 260, Rue Pelleport 33000 Bordeaux TEL. 5-56-92-99-64

• Quartier Général Frère 69007 LYON TEL. 4-78-58-40-21

• Caserne Filley Rue Sincaire 06300 Nice TEL. 4-93-80-59-06

• Caserne Perignon Avenue Camille Pujol 31000 Toulouse TEL. 5-61-54-21-95

Link to comment
Share on other sites

Ce coincidenta,pe 24 are si un amic bun de-al meu testare si bilet la avion.E un adevarat challenge si un alt mod de viata acolo.

da, viata de caine.

as face-o daca n-as avea motiv pentru care sa traiesc.

m-as inrola fara sa stau pe ganduri. dar nu o fac.

Link to comment
Share on other sites

daatdraqq poate ai dreptate,insa(parerea mea)daca nu ai combini ceva incat sa stai cu curu in sus la soare,cred ca e mult mai cool sa iti testezi limitele zi de zi,sa dormi cu famasu sub cap,sa simti adrenalina cand vezi niste arabi cu ak47 ca vin spre tine si alte experiente pe care in viata de zi cu zi nu o sa ai sansa sa le traiesti,mai pe scurt sa iti traiesti viata la maxim decat sa speli wc-uri zi de zi , saptamana de saptamana,luna de luna,an de an pentru o amarata de vacanta pe an.

Poti sa te antrenezi cat vrei ,sa faci ce sporturi extreme vrei ..dar doar atat .Lasa arabu ala in pace ,ca daca tu nu te-ai duce peste el si peste familia lui , ala nu ar pune mana pe ak47 .

El pur si simplu reactioneaza normal ,isi apara familia si tara .Priviti baza conflictului ,nu derularea lui .Nu exista terorism /teroristi .Sunt niste termeni inventati de americani ca sa-si justifice actiunile criminale in nebunia lor de a realiza globalizarea si de ingenunchere a celor care se opun .Ghinionul lor :au dat peste niste oameni care se incapataneaza sa le reziste chiar cu riscul vietii .Cinste lor !

Link to comment
Share on other sites

Poti sa te antrenezi cat vrei ,sa faci ce sporturi extreme vrei ..dar doar atat .Lasa arabu ala in pace ,ca daca tu nu te-ai duce peste el si peste familia lui , ala nu ar pune mana pe ak47 .

El pur si simplu reactioneaza normal ,isi apara familia si tara .Priviti baza conflictului ,nu derularea lui .Nu exista terorism /teroristi .Sunt niste termeni inventati de americani ca sa-si justifice actiunile criminale in nebunia lor de a realiza globalizarea si de ingenunchere a celor care se opun .Ghinionul lor :au dat peste niste oameni care se incapataneaza sa le reziste chiar cu riscul vietii .Cinste lor !

daatdraqq,nu pot sa spun ca nu ai dreptate pentru ca eu nu stiu,tu nu stii,nimeni nu stie marile manarii ce se fac pe glob,insa nu ar trebui sa fi atat de credul asupra tuturor teoriilor cospirative,chiar crezi ca bush a fost atat de perost incat sa distruga wall trade center,crezi ca nu putea sa atace irakul,iranul sub alt pretext?

Link to comment
Share on other sites

Poti sa te antrenezi cat vrei ,sa faci ce sporturi extreme vrei ..dar doar atat .Lasa arabu ala in pace ,ca daca tu nu te-ai duce peste el si peste familia lui , ala nu ar pune mana pe ak47 .

El pur si simplu reactioneaza normal ,isi apara familia si tara .Priviti baza conflictului ,nu derularea lui .Nu exista terorism /teroristi .Sunt niste termeni inventati de americani ca sa-si justifice actiunile criminale in nebunia lor de a realiza globalizarea si de ingenunchere a celor care se opun .Ghinionul lor :au dat peste niste oameni care se incapataneaza sa le reziste chiar cu riscul vietii .Cinste lor !

Asta ma amuza cel mai tare, in al doilea razboi mondial ei au fost salvarea tuturor (putem spune asa din moment ce Rusia era in prag de colaps), iar acum au schimbat partile, ei sunt nemtii, acum ei vor sa cucereasca lumea dar pe cale diplomatica (si nu numai) -- gen "TERORISTI -- trebuie sa ii atacam! Haideti frati, haideti la arme, haideti sa ne aparam patria" sunt satul de cacaturile astea cand le aud, sunt niste mari minciuni, iar FRAIERII le mananca si se duc crezand ca isi apara patria.

daatdraqq,nu pot sa spun ca nu ai dreptate pentru ca eu nu stiu,tu nu stii,nimeni nu stie marile manarii ce se fac pe glob,insa nu ar trebui sa fi atat de credul asupra tuturor teoriilor cospirative,chiar crezi ca bush a fost atat de perost incat sa distruga wall trade center,crezi ca nu putea sa atace irakul,iranul sub alt pretext?

Dar tu crezi ca Bush controleaza tot? Poate el e doar marioneta...

Link to comment
Share on other sites

este o meserie ca oricare alta.ei nu te iau acolo DACA NU VREI.sa ne intelegem.te duci daca vrei tu.si te duci pe bani.nu scrie in pliant din cat l am citit ca te angajeaza sa omori.te angajeaza ca mercenar.sa rezolvi pe chelia ta conflicte armate care tin de franta SI NU NUMAI.(istoria fiind simpla.decat sa i puna pe francezi sa se omoare cu arabii din africa de nord au facut legiunea si au platit pe care vroia sa se plimbe prin desertul africii.pe urma, din cauza "eficacitatii" au inceput sa intervina si pe plan mondial)

deci fara deci .. pe cine omori daca omori nu conteaza.asa bine si arabii pot angaja legiuni de mercenari sa le faca treaba.si mai sunt armate paramilitare de genul legiunii dar nu sunt asa cunoscute.

Link to comment
Share on other sites

Zici tu ceva, Waingro....

Uite aici, Blackwater este o firma de paza binecunoscuta in USA si`n Orientul Mijlociu.La noi in Europa deabia s`a auzit de ceva crime facute de ei prin Irak, dar cele mai odioase sunt cele din Filipine in 2004-2006.Sunt considerati "neoficial" a doua armata "oficiala" a USA si au nu mai putin de 30000 membri.

In fine, ca sa va delectati privirile am pus un link cu un documentar despre Legiune.

Vizionare placuta....

Au Coeur De La Legion : Des Hommes D`Exception

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...