Jump to content
00:d1:5c:0d:15:c0

[Review] ALFA Network awus036H

Recommended Posts

Salut.

Am tot v?zut threaduri cu intreb?ri "Ce adaptor wireless s?-mi iau?" ?i am zis s? împ?rt??esc adaptorul meu.

Adaptorul l-am cumpar?t de la Wifipartner Online Shop - Buy ALFA Network, Ubiquiti, Z-Com. Au ramas fara stoc si din cauza asta a intarziat nitel. A ajuns in 3 s?pt in loc de 1.(una din ele a fost saptamana cu Pa?tele.)

O s?-l compar cu un stick mai vechi de la SMC. (SMC Networks - SMCWUSB-G EZ Connect? g PRODUCTS WIRELESS 54/108MBPS WIRELESS ADAPTERS (802.11B/G) EN_USA)

Vistumbler scan cu stickul SMC vechi:

Imageshack - scan1smc.jpg

------------------------

Vistumbler scan cu awus036w:

Imageshack - scan1smc.jpg

Se observa apari?ia de AP-uri noi, iar cele vechi au semnal mai bun.

-------------------------

Test de packet injection între cele 2 adaptoare:

Imageshack - cardcard.jpg

-------------------------

Airodump-ng in ac?iune:

Imageshack - airodumpng.jpg

-------------------------

Cât m-am jucat cu el pân? acum pot confirma c?:

-face fake auth

-prinde 4-way shake

-face injection

-reu?it spart wep cu client (f?r? client am eu probleme de know-how)

Overall e fiabil, rapid ?i cu posibilit??i bune de extindere a semnalului prin folosirea unei antene mult mai mari. Men?ionez ca el vine cu antena de 5dbi.

Este primul meu post pe forum. Dac? mi-au sc?pat gre?eli, etc. v? rog s? fi?i gentili. :)

Link to comment
Share on other sites

o parere personala despre alfa awush036H:

mi-am luat anul trecut pentru ca mi-a trebuit :P.

merge foarte bine, pot sa zic ca e una din cele mai bune placi de retea wireless pe care le-am intalnit, dar, nu o sa te tina o vesnicie.

de anu asta in vara a inceput sa faca figuri, vede ap-uri, se asociaza, disconnect sau vede ap-uri dar nu se mai asociaza, de la un minut la altul ap-ul apare si dispare din lista, si tot asa.

depinde foarte mult cum o folosesti, daca nu abuzezi de ea te tine, daca o omori :) ai placa de retea cu termen de garantie 1 an.

a aparut un model de alfa de 2W si-a luat cineva pana acum ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am de 1W ... plus, am pus o antena de 8dBm pe ea si pot sa zic ca e super tare, de la 4 retele cat vedeam cu telefonul, 7 cu un edimax parlit, cu asta vad 63 :)))))

Daca o folsesti in BT4 urmareste ceva tutorial la care nu ii mai stiu linku sa o ridici la adevaratul potential ca a mea era limitata dupa normele FCC ale UE ... stiu ca gresesc acu dar de la 12 sau 18db am crescut la 30dB .. ori Tx or Rx rate ul, not certain, e 6 dimineata sunt nedormit, prone to make mistakes, iar de atunci vad acele 63 de retele

Merge WEP cu client, fara client (booooring, but works nonetheless), nu am incercat cu WPA ca nu stiu cum inca, adica am inteles, dar nu gasesc sau nu am cautat destul dictionare romanesti.

Link to comment
Share on other sites

Stiti surse sigure de unde as putea cumpara Alfa awus036H ?

E worldnetul in Ro dar cere si pe maica-sa si pe taica-su , cnp numar si serie buletin , parca-s divizia Sri.

Site-ul de pe primul link nu-mi inspira nici o incredere ,are maxim 10 produse la vanzare ,cu atat mai mult cat userul care l-a postat are doar un singur post.

Link to comment
Share on other sites

Eu am de 1W ... plus, am pus o antena de 8dBm pe ea si pot sa zic ca e super tare, de la 4 retele cat vedeam cu telefonul, 7 cu un edimax parlit, cu asta vad 63 :)))))

Daca o folsesti in BT4 urmareste ceva tutorial la care nu ii mai stiu linku sa o ridici la adevaratul potential ca a mea era limitata dupa normele FCC ale UE ... stiu ca gresesc acu dar de la 12 sau 18db am crescut la 30dB .. ori Tx or Rx rate ul, not certain, e 6 dimineata sunt nedormit, prone to make mistakes, iar de atunci vad acele 63 de retele

Merge WEP cu client, fara client (booooring, but works nonetheless), nu am incercat cu WPA ca nu stiu cum inca, adica am inteles, dar nu gasesc sau nu am cautat destul dictionare romanesti.

un link catre modelul antenei tale ?:D

Link to comment
Share on other sites

djradu pot sa-ti spun ca am folosit si ce de 2w si de 500mW .. de 1W Gold si de 1W ... din toate acestea cea care da cel mai bun randament este cea de 1W ..desi in unele cazuri nu prea este stabila . cea de 2 este mai stabila..dar mai putin potenta ... daca ma indur putin iti gasesc o comparatie in imagini :) . Eu foosesc cea de 1W de 1 an si ceva si nu am probl cu ea, ptr mine chiar pot spune ca este cea mai recomandata plaza wifi .

Link to comment
Share on other sites

Stau la etaj 3 si exact pe colt. Blocul are 7 etaje si nu prea am asa mare deschidere in fata pentru ca la fel, la 20m este un bloc cu 7 etaje iar altul langa si printre ele bate cam la 200 de metrii si se pare ca si de acolo capteaza ceva dar este o institutie si nu sunt prea multe. Antena este de 5 dBi si tocmai imi comandai una de 8dBi. Iar ca tot romanul nesatul, mai pusai si antena pe coada de matura si se amplifica semnalul mai mult :)) asa ca luati-va cu incredere ca merita toti banii.

Link to comment
Share on other sites

Stiam bruttus139 de mult timp acele metode dar nu dau randament daca nu le faci cum trebuie. Mai bine ai un aparat din comert care isi face singur treaba si inca f bine. Daca mai ai si parabolica, cu atat mai bine dar nu prea mai ai nevoie daca ai o antena de cel putin 9dBi. Spun asta pentru ca eu acum am una de 5dBi si isi face treaba extraordinar de bine. Acum daca vrei sa captezi semnal de pe luna, o montezi pe un satelit :) Eu unul sunt super multumit de ALFA.

Link to comment
Share on other sites

Imi spuneti si mie la ce sa tin cont cand vreau sa-mi cumpar adaptorul asta??? Am vazut si de 2 wati...care-i smecheria. Am trimis un mail la producator si mi-a trimis cateva link-uri la reprezentantii lor autorizati din uk......de ce trebuie sa tin cont!!!!

Nu am folosit pana acum jucaria asa ca abtinetiva de la comentarii copilaresti !!!

Multumesc !!!

Link to comment
Share on other sites

Cand cumperi un astfel de adaptor , trebuie sa tii cont de scopul pe care il ai.

Oricare model de la Alfa , in principu , este indicat pentru a realiza o conexiune wireless de buna calitate,

la o distanta mult mai mare decat cu un adaptor uzual.Bate si pana la 1 Km cu antena de 5 dBi cu care e dotat.

Dar daca te intereseaza sa pui chipset-ul placii wireless in mod monitor si sa faci injectii de pachete,atunci Alfa

AWUS036H 1w , inca nu a fost detronata , datorita driverelor dezvoltate si implementate in toate distributiile de linux.

Chestia cu 2...3 watti e mai mult momeala,dar pentru o conexiune cu viteza mare, standardul N face diferenta.

Sper ca ,in doua cuvinte,m-ai inteles.Depinde de ce vrei sa faci cu placa wireless Alfa.

Producatorul ti-a trimis link spre reprezentantii autorizati ca sa nu te alegi cu un Fake!

Edited by sorelian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am una de 2000mW si de curand am spart un wep in cateva minute. Am si antena de 5dBi si de 8dBi. Diferenta nu este prea mare intre ele. Eu o am pe balcon in afara si din ce vad eu ca receptioneaza semnal, retelele se afla chiar si la distante de 200 de metrii si mai departe nu bate pentru ca sunt cladiri inalte. Sunt f multumit de ea si poate pe viitor cumpar o antena de 24dBi de exterior sa prind netul din tot orasul :)))))))

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat si eu una de 1000mW cu antena de 9dBi. Pachetul H-Luxury de pe wifimag. Sunt foarte multumit de ea. Am prins wifi de la o firma care e la aproape 500 de metri de mine, cu 3 blocuri intre noi. Ce-i drept, nu prea stabil semnalul, dar totusi, e ceva. In raza a 2-3 blocuri, am semnal foarte bun la retele care nici nu le vedeam inainte.

Partea de spart parola n-am apucat inca s-o testez, dar urmeaza.

Pentru cei interesati, pachetul H-Luxury il gasiti aici H-Luxury: kit AWUS036H V5 + accesorii - Alfa Network. Parerea mea e ca se merita.

Link to comment
Share on other sites

Te poti conecta cu acest adaptor la o retea pe banda N? Am intrebat altundeva si zicea ca nu merge, dar pe alt forum scria ca te poti conecta, singura problema e ca nu profiti de viteza maxima posibila. Ma tot uitam la modele mai noi 036nh, 036nhr, 036nha, preturile fiind apropiate, dar se pare ca niciunul nu il bate inca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...