Jump to content
Fi8sVrs

mit Pocker

Recommended Posts

  • Active Members

intr-o camera se afla 1 jucator, 3 netbook-uri, 3 abonamente rds, orange si vodafone pe 3 nume diferite x, y, z, 3 conturi pe fulltilt alimentate 50 ron fiecare (150ron) se intra la o masa de 5 players unde se afla 2 necunoscuti, jucatorul avand acces la 3 conturi, sunt sanse sa iasa profit?

"sã stãpâne?ti jocul trebuie s?-?i controlezi adversarii?!"

Edited by Fi8sVrs
Link to comment
Share on other sites

da

iti controlezi adversarii de la care storci.

daca intri tu cu 3 conturi mai bine intra tu cu 2 prieteni ca sa ii controlati pe ceilalti 2. Control inseamna sa ii mirosi cand fac cacealma si cand sunt pe bune. E mai simplu la fata locului decat online dar asta e. Altfel nu inteleg ce poti face singur cu 3 conturi decat sa pierzi de pe un cont in alt cont al tau.

Warning: replica inaplicabila.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt x, y si z contra celor 2 necunoscuti

Pai asa se fac puncte pe neogen de cand hau .La fel merge si pe bani ,ai 85 % sanse sa castigi ,dar nu prin faptul ca ai 3 maini si ai sansa mai mare de carte.Cand prinzi carte mare pe unul din conturi ,cu celelalte te ajuti sa maresti miza ,gen "+ mereu" si adversarul sa mearga .E o arta ,nu e chiar asa usor ,tre' sa stii cum sa-l prostesti sa mearga la + ...Baga mare dar de Paste macar sa mergi la Biserica ,poate te mai speli de pacate :))

Link to comment
Share on other sites

aduc la lumina un post destul de vechi..cateva intrebari am,daca ma puteti ajuta cu raspunsuri: vreau sa fac aceiasi chestie dar putin diferit: vreau sa joc holdem cash masa de 6 jucatori si 4 jucatori sa fie ai mei.Dar cum: cu o masina virtuala mai instalez 3 windows-uri in calc pe care le rulez simultan si deschid aceiasi camera simultan: problema acum e cum schimb ip, mac si tot ce mai trebuie la misinile virtuale pt a nu avea probleme cu camera sa-mi inchida conturile?Multam de respunsuri.

Link to comment
Share on other sites

dpdv statistic ai un avantaj mare fata de ei, fiindca tu vezi trei maini, ei doar cate una. Si tinand cont ca holdem se joaca intre jucator (adica nu-i ca la blackjack unde trebuie sa treci de avantaju casei ca sa poti sa iesi pe profit printr-o manarie), teoretic (adica daca nu te dai de gol si daca stii cat de cat sa joci) nu vad de ce n-ai iesi pe profit.

Pe langa avantajul evident de a juca 3 maini, ai mai multa informatie privata (6 carti) decat ceilalti jucatori (cate 2), deci daca intr-o mana ai doi asi (zic si eu) si in alta ai 1 as, tu stii deja ca probabilitatea de a cadea un as e mai mica decat stiu ceilalti ca e, deci poti avea un avantaj. Daca investesti niste bani, la mese cu blind mic, doar ca sa te soto obisnuiesti cu stilu de a juca la 3 maini (trebuie sa te si halesti singur/pierzi intentionat, altfel te dai de gol) poti face bani frumosi.

LE: Scuze, n-am vazut data la care s-a inceput topicul, daca vedeam nu postam.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

joc poker de 6 ani, tot ce ai spus u acolo sunt luate in calcul in capul meu, doar ca nu am primit un raspuns concret la intrebarea mea???ce sa folosesc pe masinile virtuale pt. ca acele conturi sa nu pice si eu sa pot retrage banii pe contul meu bun.Trebuie sa schimb ip, mac, dar ce imi sugerati sa fac??? eu nu vreau decat sa imi acord un avantaj mai mare la masa fata de cei cu care joc, astept indrumari de la cei care fac asta, sau cei care stiu cum sa fac pentru a nu avea probleme.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna varianta este sa joci corect si sa mergi la biserica. Voi chiar credeti ca cei cu casele de pariuri nu s-au gandit la aceste posibilitati ? Nu crezi ca v-a fi cam suspect ca mereu la o masa sa fie fix aceiasi 3 jucatori din sutele care sunt online si sa castige mereu acelasi user ? Si cum ai de gand sa alimentezi cele 3 conturi ? Ceva ceva tot trebuie sa bagi in ele sau sa scoti din ele. Este un joc de noroc, iar la jocurile de noroc orice ai incerca nu o sa iesi pe profit .

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna varianta este sa joci corect si sa mergi la biserica. Voi chiar credeti ca cei cu casele de pariuri nu s-au gandit la aceste posibilitati ? Nu crezi ca v-a fi cam suspect ca mereu la o masa sa fie fix aceiasi 3 jucatori din sutele care sunt online si sa castige mereu acelasi user ? Si cum ai de gand sa alimentezi cele 3 conturi ? Ceva ceva tot trebuie sa bagi in ele sau sa scoti din ele. Este un joc de noroc, iar la jocurile de noroc orice ai incerca nu o sa iesi pe profit .

perfect de acord cu tine pana la faza cu "joc de noroc".

poker'ul este un joc de tip "0 sum", ceea ca inseamna ca suma castigurilor este egala cu suma pierderilor (nu o sa iau in considerare rake-ul momentan pentru ca nu e relevant).

avand in vedere aspectele matematice si psihologice ale jocului, dintre care unele poate sa le invete si un copil de 5 ani, iar unule sunt atat de complexe ca unii nu reusesc sa le invete toate viata, e lesne de inteles ca exista un anumit set de skilluri ce jucatorii si le pot insusi spre a prinde un edge fata de adversari.

pentru cei care cred ca a sti cartile a inca doi jucatori nu iti aduce nici un avantaj:

contrar parerii publice, edgeul pe care un jucator bun il are fata de unul mai slab este in general de 55%, ceea ce inseamna ca pana si o greseala minora iti poate fute profitu pe o zi intreaga.

sa sti 4 carti in plus de la masa te ajuta sa iti estimezi cu mult mai bine sansele ca mana sa ti se imbunatateasca, si te ajuta sa reduci rangeul (setul de maini care crezi tu ca ar putea sa le aiba adversarul) extrem de mult.

avantajul ce ti l'ar oferi este mult mai mare decat ati putea sa credeti, voi cei care nu aveti cunostinte avansate despre poker, dar asta numai in cazul in care sti deja sa joci bine. daca esti incepator poti sa vezi si cartile adversarului si tot sa nu fi in stare sa il bati daca stie ce face.

va zic sincer ca nu am nici un interes sa mint aici ca eu an jucat cateva meciuri de 1 la 1 cu persoane pe la intamplare fara sa ma uit la ce carti am. tot ce faceam era sa observ cum joaca adversarul, cat de sigur pe el se simte post flop, pe flop, si daca simteam slabiciune pariam de asa natura incat sa creada ca am o mana buna, si luam potu.

cele mai multe meciuri care le'am jucat fara sa ma uit la carti le'am castigat, cu toate ca nu am jucat multe, incat a fost doar un experiment.

Daca sunteti familiari cu legea probabilitatii va dati seama usor ca variatia (abaterile de la cat ar fi normal sa castigi) jocului este enorma, mai ales in heads up si pot limit omaha (substantial mai mica in stud si limit games), si asa se explica cum de jucatorii slabi pot avea perioade de cateva saptamani/luni in care sa castige. multi jucatori buni se plang de variatie, cu toate ca daca cel mai bun jucator as castiga intotdeauna (ca in sah), probabil nu ar mai fi deloc jucatori slabi si pokerul ar muri.

eu am facut cam 20k$ din pokerul online inainte sa ma las (pe motiv ca e un joc foarte stresant) fara sa trisez deloc, si ca sa revin putin la subiect... nu poti sa faci colusion asa cum vrei tu pentru ca siteurile au sisteme foarte performante de depistat trisorii.

in plus, chiar daca as sti o metoda de facut colusion, nu tzi'as spune-o nici pe 1 milion de dolari pentru ca am un respect mult prea mare pentru jucatorii care joaca 5-6-7 ore pe zi si mai si studiaza probabilitatea si statistica si pshihologia vreo 2-3 ore pe zi pe deasupra ca sa poate sa faca un ban cinstit, si pe care tu incerci sa ii tragi in teapa.

Link to comment
Share on other sites

Nu e "chiar" 0 sum pentru ca exista un rake. Ca si cum ai paria la coin toss , teoretic nu castigi nimic pe termen lung, ramai la 0, dar daca mai platesti si 5% din castig adica bagi 1 dolar si-ti ies 95 centi desi ai 50% sansa pe termen lung iesi in pierdere.

Si faza cu tras teapa.. sa fim seriosi, tu practic tragi teapa oricarui jucator care e mai prost ca tine. Te bagi in poker, e bine sa te astepti sa pierzi, nu mi-ar fi rusine sa fur din conturile altora de poker pentru simplul fapt ca aia-s bani de vrajeala pentru majoritatea .

Oricum aia de care vorbesti tu nu se asteapta sa scoata bani decat din aia retardati, daca tot zici ca ai facut atatia bani cred ca ti-ai dat seama ca table selection e extrem de important. Iti dai seama ce staturi ar avea daca ar juca cu 3 conturi de o data? cred ca ar fi ceva gen 10/10 la toate , e clar ca nu te pui cu el cand intra in pot serios.

Link to comment
Share on other sites

dar pe me ma intereseaza sa-mi fie mie bine nu la juc x din congo(intelegi ce vreau sa spun).

no offence dar daca te intereseaza doar de tine descurca'te singur frate.

daca tie nu iti pasa de altii, atunci nu te astepta ca altora sa le pese de tine.

@phreak

am zis ca nu tin seama de rake pentru ca ingreuneaza mult calculele si tot acolo ajungi oricum.

ai dreptate ca si table selection e foarte important mai ales la limite mari (mai nou si mijlocii), dar nu exista trackere chiar asa bune pentru mesele de cash game si poate pana te prinzi ca joaca bine sau triseaza unu iti pierzi profitu pe toata ziua. e deajuns sa dai de un deasta pe zi si poti sa te lasi de poker.

am uitat cine a venit pentru prima data cu urmatorul argument dar o sa il scriu aici pentru ca e foarte bun:

"pokerul nu este joc de noroc pentru ca daca vrei, poti sa pierzi intentionat. la un joc cu adevarat de noroc cum ar fi ruleta, nu ai cum sa pierzi intentionat. pe orice numar ai paria tot ai o sansa sa castigi. la poker in schimb, daca vrei sa pierzi poti sa dai fold pe fiecare mana pana iti pierzi toti banii din blinduri. din moment ce exista o strategie prin care sa fi sigur ca pierzi, atunci e clar ca exista si o contrastrategie prin care sa castigi."

Link to comment
Share on other sites

Tu ai facut 20k nefolosind softuri gen pokertracker/holdem manager ?

Eu ziceam ca ar avea PFR foarte mic pe fiecare cont pentru ca o sa joace cu mana cea mai buna de fiecare data, din start n-ar trebui sa te bati 1v1 cu el ci sa astepti sa intrii intr-un pot cu altu care-l vezi destul de clar ca joaca prost. Practic o sa fie 3 nit-i la o masa , nu vad de ce ti-ai pierde tu jucator profesionist bani la el prea des.

Cat despre intrebarea ta.. daca vrei sa faci chestia asta calumea ia-ti 3 netbook-uri SH, le pui pe 3 abonamente diferite ( upc / rds / vodafone / clicknet etc. ) folosesti socks-uri cu tari diferite. Singura problema e cum bagi/scoti banii ..

Edited by phreak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...