Jump to content
begood

[RST] The RSTcore Project

Recommended Posts

pentru ce xampp ? doar pentru teste pe local cred, ca din afara n-ai cum sa-l accesezi asa de simplu.

Da, pentru teste locale m-am referit bineinteles din moment ce Dreamweaver va fi inclus (daca) + Adobe Flash

Ar fi fost bun un XAMPP deja configurat (preconfigured) sau 2 variante, unu default iar celalalt configurat, poate sa vina si cu site-uri ce folosesc MySQL si pagini PHP pentru testari MySQLi in mai multe situatii (doua exemple bune pot fi SQLi-urile lui tdxev)... dar deja asta e training

Link to comment
Share on other sites

trebuia sa ma consulti begood. o sa caut pe net o varianta de xp sp3 performance edition. a fost cel mai bun, cel mai stabil si rapid windows pe care l-am folosit. era optimizat, n-a dat o eroare, tweakuri, tot. trebuie sa folosesti varianta asta.

man, inca e in teste, inca putem pune alta versiune de windows, doar sa fie clean, no trojans n shit. ma ai in lista, discutam pe IM.

Ce ziceti, facem doua versiuni ? Una "compacta" care sa contina toate kit-urile de instalare ale programelor care le alegem, si una "mare" (toate programele din versiunea compacta sa fie instalate deja pe sistem).

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Unii poate nu au inteles rostul acestei imagini. Eu m-am gandit ca virusii sa nu fie rulati in sandbox astfel se poate observa mai bine comportamentul virusilor. Astfel ar fi utile GMer, TCPView, Autoruns, RootkitRelever si ProcesMonitor. Virusii distructivi ar putea fi incercati in masina virtuala. NU cei care fura data. Dar daca ai nimerit un astfel de virus te-ar ajuta TCPView sau WireShark.

Link to comment
Share on other sites

http://filelist.ro/details.php?id=32751

alupigus pax , sa nu ma cauti pe skype sau mess ca iti dau raie fmm

multam, il are careva sa stea la seed ? astept de 3 ore deja.

//am luat ambele versiuni, 2008 si 2009, acum le testez.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Cateva greseli pe care le-am facut la prima versiune + niste dileme :

- am setat ca hdd-ul sa aiba limita de 4GB (ma gandeam eu sa va intre pe un stick fat32), desi puteam sa-l fac de 100 GB si sa-l setez ca fiind "expanding hard disc" (.VDI), astfel ocupa doar cat am introdus in el, se mareste pe masura ce intra informatii.

- are rost sa instalez atatea programe ? sau sa le introduc kiturile de instalare, iar userii sa-si instaleze dupa bunul plac ce doresc, sa stearga restul.

- sa las kiturile "afara", iar sistemul de operare sa ramana atat, o chestie "mica" si usor de manevrat

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Si cum propui sa distribui programele ? Sa le introduc in imaginea virtuala sau sa le las afara ?

Daca le introduc, atunci va fi mai mult de downloadat, iar majoritatea nu au nevoie de tot ce e acolo.

Pe de alta parte, daca nu le introduc in imagine, veti avea batai de cap cu copierea fisierelor in sistem + dupa 5 ani (sa zicem) se vor pierde, daca nu le "contopesc" cumva.

E cu doua taisuri...

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Cateva greseli pe care le-am facut la prima versiune + niste dileme :

- am setat ca hdd-ul sa aiba limita de 4GB (ma gandeam eu sa va intre pe un stick fat32), desi puteam sa-l fac de 100 GB si sa-l setez ca fiind "expanding hard disc" (.VDI), astfel ocupa doar cat am introdus in el, se mareste pe masura ce intra informatii.

- are rost sa instalez atatea programe ? sau sa le introduc kiturile de instalare, iar userii sa-si instaleze dupa bunul plac ce doresc, sa stearga restul.

- sa las kiturile "afara", iar sistemul de operare sa ramana atat, o chestie "mica" si usor de manevrat

Sincer eu cred ca ar trebui sa lasi numa programele de baza iar in rest pui kiturile si cine vrea isi instaleaza :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, interesanta ideea...

1. Propun acesta varianta de xp cu sp3(vezi mai jos), fiind autentica si untouched. Puteti verifica hash-ul cu cel de pe MSDN. Daca imi permiteti, pun aici link-ul de download torrent sau vi-l trimit pm.

2. Soft inclus... ati mai putea introduce urmatoarele:

- daemon

- dvd decripter

- imgburn (sau ashampoo)

- jdownloader

- SMAC

- uniblue powersuite (sau ccleaner)

- netFramework 4.0

OPTIONAL

office 2003/2007/2010

abobe reader lite (sau foxit)

un editor photo (paintNET spre exemplu)

3. O alta idee, daca includeti in instalare aceste kit-uri, faceti-l "RST DvD5Edition" sau "RST DvD9Edition" sau faceti si si, adica o versiune "RST Lite CD Edition" si cealalta pe dvd.

4. Ati zis tweak-uit pentru o securitate optim?, sa ne spuneti si noua exact ce tweak-uri ati facut...

Cam atat...daca imi mai vine ceva prin cap, am sa revin.

Va multumesc si astept si eu un pm cu torrentul.

Windows XP Professional with Service Pack 3 - VL (x86) - CD (English)

File Name: en_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_vl_x14-73974.iso

Date Posted (UTC): 5/2/2008 12:05:18 AM

SHA1: 66AC289AE27724C5AE17139227CBE78C01EEFE40

ISO/CRC: N/A

Available to Levels: MSDN OS (VL); VS Pro with MSDN Pro (VL); Developer AA; VSTS Team Suite (VL);

VSTS Architecture (VL); VSTS Development (VL); VSTS Test (VL); VS Pro with MSDN Premium (VL); MSDN Universal (VL); VSTS Database (VL)

l.e. Imi cer scuze ...era vorba doar de un vdi. Initial am crezut ca este vorba de o imagine bootabila...Poate totusi in viitor, va ganditi si la un proiect cu o varianta bootabila.

Edited by piratu'
l.e.
Link to comment
Share on other sites

Cum ati creat imaginea ghost?...

Ati instalalt NG in virtualbox? si de acolo si "scos-o" pe dvd?

Personal am folosit NG9->12 si vreau sa zic ca m-a dezamagit ce vreo 3-4 ori(erori la restaurare). Tocmai din cauza asta am trecut pe Acronis.

Din experienta mea Acronis-ul este mai sigur. Luati in calcul si varianta asta!

Va salut!!

@piratu' multam

din varianta VDI poti face o imagine ghost, iar aia o poti folosi ca sistem de operare :D

(e doar o presupunere, acum testez.)

Edited by piratu'
add Title
Link to comment
Share on other sites

n-am instalat nimic, am folosit doar Ghost 8.0 (are 1.66 MB)

http://www.multiupload.com/CA10CO9HBC

imaginea ghost am facut-o in urmatorul fel : setat in CD drive (in virtual box) un windows live cd (creat de mine prin 2007), am introdus stickul de 16 GB, bootat de pe CD, rulat ghost32.exe, disc to image => save to stick. si cu asta basta.

are 470 MB :D dar cred ca pot sa-l fac si mai mic.

daca doresti sa-l testezi pe sistemul propriu, contacteaza-ma.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca s-a spus sau nu asta, dar nu cred ca ati pus ceva de forensics si ceva legat de wi-fi cracking... trageti un ochi la lista de programe din backtrack, ca are cam tot ce trebuie pentru un quick pentest... Tools - Offensive-security.com si parca am vazut pe undeva pe internet si un xp live-cd; stiu ca suna cam asa... dar ar fi ideal sa avem asa ceva pus la punct... Releases All ? xp live cd ? isoHunt ? the BitTorrent & P2P search engine

Parca nu ma pot abtine sa nu va spun sa treceti pe Linux ca e mai stabil si mai usor de lucrat pe el... + ca poti umbla si under the hood(open-source kernel)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...