Jump to content
Nytro

Ce cauti aici?

Recommended Posts

Dupa cum probabil stiti, s-a atins numarul de 30.000 de utilizatori.

Intrebarea mea e urmatoarea: Ce cautati voi aici?

Ma mai uit cateodata la lista celor online si ce categorii citesc: Offtopic majoritatea, Pranks, Cosul de gunoi + Programe Hack, astea sunt cele mai vizitate categorii.

Categorii ca tutoriale romana/engleza/video sunt mult mai putin vizitate. E un alt mod de a arata ca RST nu mai e ce a fost odata... Inainte pe langa faptul ca se citeau mai mult alte categorii, adica membrii invatau cate ceva, purtau discutii pe diverse teme, se mai si postau diverse lucruri extrem de interesante.

Acum, toata lumea la Offtopic. De ce? Aici gasesti toate porcariile, tot ce vrei si ce nu vrei. Nu spun ca se posteaza numai porcarii, dar din 20 de topicuri, 18 sunt porcarii la care apar insa cate 30 de raspunsuri...

Sa nu incepeti cu "Vreau sa invat". Ce dracu sa inveti de la Offtopic? Nici macar Stiri securitate nu e o categorie extrem de vizitata, macar mai aflati cate ceva nou de acolo. De cat timp esti pe site, si ce ai invatat cat ai stat aici? Cate articole ai citit? Cat de mult te-a interesat si altceva?

Sa nu mai vorbesc de postat. Am observat ca e foarte greu sa se deschida un topic, dar dupa deschiderea unuia incep sa apra multe raspunsuri. Desigur, mai putin la un tutorial, sau la ceva util, mai mult la prostiile de la Offtopic. Poate ganditi asa: "Ba, dar ce sa raspund daca nu stiu despre ce e vorba in acel tutorial?". Pai daca nu il citesti, si te uiti decat la titlu care e unul "smecher", nu ai de unde sa sti.

De creat cate ceva, de lucrat la un proiect, oricat de mic nici nu se pune problema. Apare cate un mic proiect o data la 2-3 luni...

Am vrut sa pun la vot, sa aflu ce cautati aici, dar prefer o exprimare proprie.

Am si o solutie pentru cele povestite mai sus, dar inca nu va fi pusa in aplicare. Veti vedea voi :)

Asadar, tu ce cauti aici? N.B. Astept raspunsuri si de la membrii cu 0 posturi.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

ce caut aici?

in mare parte sunt aici sa invat in general programare si webdesign poate si hacking dar daca nu stii programmare si webdesign nu poti sa stii nici hacking , acum doar nu o sa lucrezi numai cu programele altora si cu codurile altora?,rubrica programe hack este citita pentru ca ofera programe hack gata facute si simplu de folosit si unul care nu stie nimic in afara de programe hack bineinteles ca o sa le foloseasca, acum doar nu o sa fie prost sa citeasca vre-un tutorial c++,VB sau orice alt limbaj, ce nevoie mai are daca are programele facute de-a gata si dupa una alta se mai crede si hacker.

Link to comment
Share on other sites

La inceput, forumul a fost "necesitate" dar acum a devenit "rutina". Am citit tot ce a putut fi citit si am invatat foarte multe (cu toate ca nu ma apuc sa postez sqli, xss sau deface-uri - am avut si momente cand o faceam dar am preferat sa-mi sterg toate posturile). Asa ca in ultimul timp intru pe forum pentru a citi ce posteaza altii si rar pentru a posta eu (consider ca forumul este in coma momentan si daca nu se face ceva repede o sa intre in moarte cerebrala).

Ps: @Nytro, hai cu solutia...

Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu am venit aici ca sa mai invat cate ceva, nu neaparat hacking, nu ma intereseaza asa ceva . Momentan am alte probleme si nu am timpu necesar sa-mi bat capu cu tutorialele de pe site .

Acum sa-ti raspund la intrebare : Stau doar pe sectiunile astea pentru ca mai ai cu cine sa discuti, pe toate forumurile pe care stau eu gasesc maxim 6-7 membri activi . Aici sunt destui, daca pot sa zic asa, si ar trebui sa fii multumit si nu nemultumit . Daca te porti ca un ratat cu membrii noi, oriunde ar posta acestia, eu as zice sa le dai ban tuturor si sa iti faci forumu privat, nu ma intereseaza . Intrebarea mea e aceasta : de ce v-ati facut atata reclama cu ziarul cancan, forumul hackersblog l-ati redenumit blog.rstcenter.com ? Ati vazut cata reclama au facut toti bloggerii si ziaristii lui hackersblog. Unii chiar au si crezut ca voi sunteti RNS . In fine, am ramas uimit sa vad cat egoism pot avea unii ca tine .

Eu unu o sa mai raman pe forumu asta mult si bine pana voi primi ban dintr-un motiv adevarat, nu pentru ca unu ca tine nu-i suporta pe cei care posteaza doar in anumite sectiuni care-i prezinta interes .

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am inteles cum sta treaba.

Inainte RST acea succes pentru ca avea oameni buni interesati si de altceva decat de discutiile de la offtopic.

Nu ar trebui sa am nimic cu restul, ar trebui sa am ceva cu lipsa oamenilor buni si interesati.

Probabil va credeti isteti, credeti ca stiti multe, dar nu e asa, si va dau exemplul propriu. Eu credeam ca stiu SQL Injection, desi nu prea facusem decat vreo 3-4 injectii. Dar, dupa vreo 7-8 luni de cand nu mai facusem asa ceva, m-am chinuit putin sa exploatez unul, mi-a dat ceva batai de cap si era o prostie foarte usor de exploatat. Daca nu mai... repetati practic ce ati invatat, o sa uitati o mare parte din ceea ce stiti.

Nu am nimic cu cei care posteaza numai pe aici, eu as dori insa activitate si in alte sectiuni. Se spunea ca romanii sunt foarte buni in domeniul IT. Dar aceasta calitate e intr-o continua scadere si nu vreau sa vad asta nici aici.

Nu o sa le dau ban celor care nu posteaza in alte categorii ci numai, desi poate ar trebui, pentru ca RST nu e un forum in care sa pui videoclipuri cu oameni ratati si sa "hahaha ce prost e ala" sau alte astfel de porcarii.

Inteleg ca nu se pot purta numai discutii tehnice, pentru ca ar fi extrem de plictisitoare, dar nici sa se discute numai porcarii ce nici nu pot fi numite discutii.

Ganditi-va ca ar disparea categoriile de tutoriale, programe, stiri si celelalte legate de IT: hacking/securitate. Activitatea ar fi 90% la fel de mare, pentru ca la offtopic s-ar posta in continuare.

Deci ce e RST, un forum pentru discutii stupide (nu toate de la offtopic, repet, dar sa nu uitam de Cele mai penale posturi), sau un forum de hacking/securitate/programare?

Cu alte cuvinte, parerea mea proprie si personala: Daca nu te intereseaza hackingul/securitatea, te poti duce sa te plimbi :)

Sa nu isi faca nimeni griji, nu va primi ban pentru asa ceva.

EastSider: Nu cred ca ma port urat fata de membrii noi, dar daca vin cu un limbaj de mIRC, scriu numai porcarii, nu respecta regulile, vorbesc urat, ce sa le fac, sa ii las de capul lor? Si ce egoism ai vazut din partea mea? Hackersblog e o parte din RST.

Cui nu ii convine faptul ca sunt Administrator, se poate da cu curul de pamant, isi poate lua jucariile si poate sa plece. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca face unu un topic si automat vii tu si ii dai ban normal ca 99.99% raman doar cititori sau mai zic cate un cacat pe ici pe colo pe la offtopic sau nici ala. Cel putin la "uoftopic" e mai lejera discutia si nu ai tu de ce sa o faci pe-a marele sef.

Vad ca la un moment dat va venit in gand sa faceti o chestie cu bloguri. Ce ati zis: ca poate mai urcati in cautarile google (smecherie SEO arhicunoscuta) sau ca poate asa mai posteaza lumea sa avezti mai multi vizitatori ?

De ce v-am ajuta noi pe voi cand voi va purtati cu noi de parca am fi rahatii vostri ?

De ce am posta noi un tutorial de calitate cand daca face unu un topic aici pe forum ca ar vrea sa ii explicati si lui o chestie automat faceti misto de el si mutati topicul al gunoi, ii dati ban sau ii ziceti sa se duca in pizda ma-sii sa invete singur sau sa foloseasca google ?

Daca asa sta treaba , pai daca unu stie ceva si poate face un tutorial original si de calitate, de ce l-ar face daca a primit un asemnea raspuns cand a avut si el nevoie de ajutor la randul lui ?

De ce sa faca cineva un tutorial de calitate cand tot ce e pe aici sunt numai stiri de securitate copiate cuvant cu cuvant de pe alte situri ? (la programe la fel)

De ce mai stam tousi pe aici ?

Raspunsul e simplu: situl asta a devenit un chat cat de cat bun. :D

P.S.:Daca imi dati ban ptr. topicul asta e clar ca nu stiti sa vedeti realitatea in fata. Oricum nu imi pasa ca tot ceea ce e pe aici gasesti mult mai mult si mai bine si prin alte parti. Asa ca de voi depinde daca aveti 30.000 de user banati sau activi.

Sa tineti minte: ceea ce semeni, aia culegi !

Link to comment
Share on other sites

Mda eu cautam o comunitate de hacking/security romanesc dupa ce comunitatiile mele preferate (americane) disparusera.Dar din pacate cu cat am stat mai mult paici si am vazut cam cum sta treaba am intrat si eu in "pacatele" offtopicului/pranks si chestii de genu =))

Cred ca nu am mai postat ceva legat de hacking/security.......de muuuuuult prea muuuuuult timp :(

Link to comment
Share on other sites

Ah, sa inteleg ca nu va convine ca primiti ultimele stiri si tooluri din domeniu ? (majoritatea stirilor nu au o vechime de nici 1 zi)

Bine fratilor, nu mai postez nimic daca nu va convine.

De ce credeti ca va caut zilnic ultimele chestii noi si interesante sa le postez pe forum ? Ca sa-mi fac mie posturi ? Aia ma intereseaza pe mine ?

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Nu mie unu chiar imi face placere sa citesc posturile/stiriile @begood.....sa fiu la curent xD

Eu cred ca ar trebui niste reguli mai drastice de ex:In loc sa faca post-uri inutile gen "Thank you very much" la diferite tutoriale ar putea sa deie REP....ar trebui sa ieie Warn pt. posturi de genu.....si pt. offtopic.

Si prea multe rubrici Pranks/cele mai penale posturi/offtopic :(

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pe aici cred ca de 2/3 luni,la inceput am citit cam toate tutorialele ce m-au interesat,dar am ramas fara materiale de citit.....asa ca eu stau doar logat pe main page si dau cate un refresh cam la 10 minute vad ce s-a mai postat ,daca stiu de ce se vorbeste acolo postez si eu daca nu doar citesc....

Ce caut aici?pai am mai multe forumuri care mi se par interesante si le citesc si tot timpul le am deschise,pe acesta il tin deschis pentru ca sunt interesat de hacking/securitate....dar vad ca rareori face cineva un tutorial in romana s-au ceva,as face si eu niste tutoriale dar stiti cum este cu lenea asta si nu imi place sa imi sara toti in cap daca am facut tuorialul ala si e de kkt....

Link to comment
Share on other sites

Ah, sa inteleg ca nu va convine ca primiti ultimele stiri si tooluri din domeniu ? (majoritatea stirilor nu au o vechime de nici 1 zi)

Bine fratilor, nu mai postez nimic daca nu va convine.

De ce credeti ca va caut zilnic ultimele chestii noi si interesante sa le postez pe forum ? Ca sa-mi fac mie posturi ? Aia ma intereseaza pe mine ?

Sa stii ca ai dreptate dar daca stai si te gandesti si eu am dreptate.

Nu ma deranjeaza in nici un fel ce postezi ptr. ca pe unele stiri/programe de securitate nu am timp sa le aflu si imi e mai usor sa intru o data aici ca sa le vad pe toate la un loc si gata decat sa umblu pe diferite bloguri si asa mai departe.

Pe de alta parte daca si tu si eu am dreptate inseamna ca ar trebui sa faceti cumva o rubrica separata in care sa se posteze chestiile astea-"Stiri de securitate" , o alta-" programe de securitate" (sau o putem pastra pe aia cu "Program de hack" dar care sa fie impartita clar: "Personale" si "Facute de altii"

ca asa ne e mai usor sa cautam ce ne intereseaza ca poate unii nu au "chef" sa afle "stiri" la un moment dat si vor pur si simplu ce programe sau ce tutoriale au mai facut astia de pe rst.

Iar un sistem de reputatie ar fi chiar bine venit. De asemnea la tutoriale ar trebui sa ia ban aia care traduc sau copieze un tutorial din alta parte fara sa zica al cui este de fapt. Ar mai trebui sa faceti cumva asa cum e si pe hackforums: adica fiecare isi poate vedea reputatia , cate puncte + sau - i-au fost dat si de catre cine si fiecare insotite de motivul respectiv. Iar daca este cumva vreo problema fiecare sa poata sa faca "Report reputation points" si automat este anuntat unul mai mare in rang care sa ia masuri sa vada daca reputatie + sau - i-a fost data pe drept sau nu si daca nu sa o stearga. Tot asa cum puteam vedea si face report la reputatia proprie , tot asa sa putem face si la altii ca nu cumva sa se faca "intelegeri".

Cat despre ce am zis eu legat de stiri, nu am nimic cu ele, nu ma deranjeaza, insa ai observat ca astea sunt cam frecvente pe rst comparativ cu posturile de calitate originale ?

Asta e ce ma deranjeaza si nu stirile in sine ! Mai exact: asa cum am mai zis, la ce sa intre lumea pe rst sa citeasca niste chestii copiate din alte parti cand ar putea face asta pur si simplu vizitand situl original.

Link to comment
Share on other sites

Asta e ce ma deranjeaza si nu stirile in sine ! Mai exact: asa cum am mai zis, la ce sa intre lumea pe rst sa citeasca niste chestii copiate din alte parti cand ar putea face asta pur si simplu vizitand situl original.
Nu ma deranjeaza in nici un fel ce postezi ptr. ca pe unele stiri/programe de securitate nu am timp sa le aflu si imi e mai usor sa intru o data aici ca sa le vad pe toate la un loc si gata decat sa umblu pe diferite bloguri si asa mai departe.

are you for real ?

Link to comment
Share on other sites

cred ca sunt pe forumul asta activ zi de zi [nu chiar zi de zi ]de vreo 2 ani.intru cand am timp mai ales seara ehh inate erau maxim 30 posturi noi.acum ajung la 70 dintre care 20 noi si fara rost gen ce tare razi de mori..bla bla pt asta exista "fun stuff".

sincer daca vad ca e la offtopic citesc putin si nici macar nu postez doar ca sa ma aflu in treaba

de ce sunt aici?

1.poate ca sunt un pic depentent de RST, m am obisnui cu voi:)

2.imi place sa aflu chestii interesante gen camerele de supraveghere,stirile aduse de begood,programele facute cmin,nytro si altii care nu imi mai vin in minte,ca v ati dat seama de ce parola are menghina[neme],wireless sniff

3.pentru ca vreau sa mai invat si pe altii ce stiu[mai mt se][decomdata nu am timp de tutoriale ca sunt cu scoala dar o sa vina:)]

4.cateoda la offtopic se posteaza si ce e bun gen o stire noua[nu neaparat it]

cred ca ar mai fi ma mai gandesc si scriu

@begood nu te lasa eu unu mereu citesc stirile tale:) si ce daca sunt aduse de pe alt site?doar iei ce e mai bun

si ma uit mereu la posturile tale mai ales chestiile postate ieri de tine sunt foarte folositoare[opera decryptor etc]

Link to comment
Share on other sites

Guest .TinKode.

Ce intrebari prostesti pui si tu ma Nytro! Cum naiba sa nu fie numai OffTopic, cand voi Staff-ul incurajati chestia asta prin crearea a N categorii.

Bun Venit - Aici e numai Post-Hunting

OffTopic - Offtopic la greu 35k posturi (OMFG)

Pranks - Again

Cele mai penale posturi - Hai sa fim seriosi

Cosul de gunoi - Am observat ca dupa ce au fost mutate aici topicuri tampite, nu sunt inchise si tot se face offtopic.

Programe Hack - De asemenea, toti spun "Ms", "E bun, l-am mai incercat", "Il recomand" - In concluzie, tot post hunting.

Nu e asta adevarul? :)

Link to comment
Share on other sites

De ce v-am ajuta noi pe voi cand voi va purtati cu noi de parca am fi rahatii vostri ?

Exemple.

De ce am posta noi un tutorial de calitate cand daca face unu un topic aici pe forum ca ar vrea sa ii explicati si lui o chestie automat faceti misto de el si mutati topicul al gunoi, ii dati ban sau ii ziceti sa se duca in pizda ma-sii sa invete singur sau sa foloseasca google ?

Exemple. Eu, unul, n-am v?zut niciun tutorial de calitate în co?ul de gunoi. ?i nici n-am v?zut oameni bana?i sau insulta?i pentru c? au scris un tutorial de calitate.

Sunt senil?

Îmi scap? mie ceva?

S? nu te sim?i prost c? am s?rit acum ?i eu, dar sunt curios...

Link to comment
Share on other sites

Guest .TinKode.
kw3rln;148228']Post hunting? Hai sa fim seriosi' date=' de parca le dam ceva premiu daca au 5k posturi

Termina-te, uita de post hunting, nu mai exista asa ceva, cel putin pe rst[/quote']

Astia nu fac chestia asta pentru a lua rank / "premiu", sunt constienti de asta, dar fiecare ar vrea sa aibe cat mai multe posturi. Am observat ca si aia "noobi" care vin aici prima data, ling in cur, se milogesc de alti sa ii invete cate ceva, si apoi cand "acumuleaza" cateva sute de posturi isi dau aere de vedete, si se cred mari smardoi. Am multe exemple de dat la capitolul asta. So, tot post-hunting se numeste ce am zis mai sus.

Link to comment
Share on other sites

mehu.png

Sec?iunile de genul îndeamn? la post hunting ?i ar trebui f?cut ceva in privin?a asta.

Restul este discutabil.

?i alt? observa?ie: de la început, forumul RST s-a vrut a fi pentru toat? lumea. De aici pute?i extrapola.

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

Sunt aici pt ca sa pot conversa cu cineva despre anumite lucruri care ma apasioneaza , Nu intru in discuzie in multe topicuri , nici macar nu le citesc ,Imi face placere sa raspund in anumite topicuri unde cineva are o problema si stiu raspunsul deoarece de multe ori am intalnit probleme pe care nu le-am putut rezolva si as fi fost dispus sa platesc ca cineva sa ma ajute sa inteleg anumite lucruri ,dar nu era nisesc sa ma corectemeni ca sa imi explice

Si stiu ce inseamna cand la cineva nu ii iesa sa configureze sau sa faca ceva

Stiu si ca in asemenea locuri ca acest forum se afla o gramada care incurca

sau cauta ceva , incearca sa te jigneasca cu ceva ,desi nu vad nici un sens

Tebuie sa dovedesti ce stii ajutand alte persoane care au nevoie nu insultand acele persoane

Vreau doar sa raspund la subiact la anumite topicuri ,iar daca gresesc sa ma corecteze cineva in termeni informatici si nu in a vorbi lucruri fara sens cum multi sunt obijnuiti sa faca

Vreau sa am anumite raspunsuri , si ajutor din partea cellorlalti la anumite lucruri pe care nu le cunosc, nu vreau sa ma trimiteti pe goolge tot timpul, vreau sa imi explicati voi unde nu stiu Daca gresesc sa scriu in limba romana , la gramatica corectatima pt ca nu pot fii perfect in anumite lucruri cum si voi ati gresi de exemplu in aceasta limba Slavona pe care de exemplu eu o cunosc destul de bine

IMi pare rau ca multi inca nu reusesc sa inteleaga termini Hacker si Hacking

A face un deface nu inseamna a fi un hacker oricum , pt ca nu esti tare deoarece pui un query pe care il gasesti pe Milw0rm intrun site si asta inseamna ca ai facut SQL injection ,sau o faci cu anumite tool

Daca ii iei passwordul la un user normal nu inseamna ca faci hacking

A folosi un Trojan sau un Rat nu inseamna hacking

Sunt multe lucruri pe care multi nu le inteleg si nu cred ca le vor intelege vreodata

Nici macar a fura conturi paypal nu inseamna a face hacking

Trebuie intelese mai multe lucruri inainte de a incepe a face anumite lucruri

Cati stiu cum functioneaza un pachet in retea , sau un protocol ?

Fac sniffing fara sa stie ce e un header Tcp sau Ip sau ma rog

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Guest .TinKode.
Sunt aici pt ca sa pot conversa cu cineva despre anumite lucruri care ma apasioneaza , Nu intru in discuzie in multe topicuri , nici macar nu le citesc ,Imi face placere sa raspund in anumite topicuri unde cineva are o problema si stiu raspunsul deoarece de multe ori am intalnit probleme pe care nu le-am putut rezolva si as fi fost dispus sa platesc ca cineva sa ma ajute sa inteleg anumite lucruri ,dar nu era nisesc sa ma corectemeni ca sa imi explice

Si stiu ce inseamna cand la cineva nu ii iesa sa configureze sau sa faca ceva

Stiu si ca in asemenea locuri ca acest forum se afla o gramada care incurca

sau cauta ceva , incearca sa te jigneasca cu ceva ,desi nu vad nici un sens

Tebuie sa dovedesti ce stii ajutand alte persoane care au nevoie nu insultand acele persoane

Vreau doar sa raspund la subiact la anumite topicuri ,iar daca gresesc sa ma corecteze cineva in termeni informatici si nu in a vorbi lucruri fara sens cum multi sunt obijnuiti sa faca

Vreau sa am anumite raspunsuri , si ajutor din partea cellorlalti la anumite lucruri pe care nu le cunosc, nu vreau sa ma trimiteti pe goolge tot timpul, vreau sa imi explicati voi unde nu stiu Daca gresesc sa scriu in limba romana , la gramatica corectatima pt ca nu pot fii perfect in anumite lucruri cum si voi ati gresi de exemplu in aceasta limba Slavona pe care de exemplu eu o cunosc destul de bine

IMi pare rau ca multi inca nu reusesc sa inteleaga termini Hacker si Hacking

A face un deface nu inseamna a fi un hacker oricum , pt ca nu esti tare deoarece pui un query pe care il gasesti pe Milw0rm intrun site si asta inseamna ca ai facut SQL injection ,sau o faci cu anumite tool

Daca ii iei passwordul la un user normal nu inseamna ca faci hacking

A folosi un Trojan sau un Rat nu inseamna hacking

Sunt multe lucruri pe care multi nu le inteleg si nu cred ca le vor intelege vreodata

Nici macar a fura conturi paypal nu inseamna a face hacking

Trebuie intelese mai multe lucruri inainte de a incepe a face anumite lucruri

Cati stiu cum functioneaza un pachet in retea , sau un protocol ?

Fac sniffing fara sa stie ce e un header Tcp sau Ip sau ma rog

Hacking / Hacker - Inseamna a te descurca in orice (virtual), si sa obtii access cam pe unde doresti, sa gandesti, sa cauti tot felul de alternative pentru orice, sa manipulezi lumea (:)) etc.

Fiecare intelege ce doreste prin termenii astia.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare intelege ce doreste prin termenii astia.

Tocmai aici e problema , eu nu stiam ce sa fac si am instalat un trojan la prietena mea in calculator , Cred ca sunt un mare hacker deoarece am access acum la calculator si stii ce fac? Ii fac reboot , ii deschid webcamul , si cel mai mult imi place sa scriu messaje colorate pe eccran cu verde

"Eu sunt la tine in calculator "

Eu sunt un hacker pt ca stiu sa fac asta , cine mai stie? hai ca sunteti si voi hackeri daca stiti .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...