Jump to content
BigT

[HELP]Merita atatia bani?

Recommended Posts

Ok. Avem un titlu vag. Asta pentru ca nu am stiut ce titlu sa pun. Oricum, ideea e ca intentionez sa imi schimb calculatorul. Si analizand mai multe oferte am ajuns la concluzia ca doar unul s-ar incadra in buget si mi-ar "satisface" nevoile. :D Intrebarea mea este urmatoarea: Merita sa-l cumpar, sau-->costa prea mult/e prost/nu e destul de..., nu stiu. Orice. Uitati link-ul, mersi pentru ajutor!

LATER EDIT: Nu stiu ce are link-ul... in fine am luat cu copy/paste:

Sistem desktop Alienware Aurora Cosmic Black, cu procesor Intel® CoreTM i7 920 2.66GHz, 6GB(3x2GB) 1333MHz, HDD 1TB, ATI RADEON HD 5970 2GB , Microsoft Windows 7 Home Premium, Astral Aqua

Edited by BigT
Link to comment
Share on other sites

Pai, nu il folosesc in scopuri ilegale sau chestii de genu. Nu are un scop precis, pur si simplu vreau sa fie bun la toate. La toate in sensul ca nu vreau sa joc jocuri pe 800x600 sau sa fiu nevoit sa le tin la grafica minima. M-am gandit la asta pentru ca nu am bani de altu mai scump si oricum nu as avea ce face cu mai multi rami si ceva memorie in plus.

Ma rog, strict ca sa iti raspund la intrebare nu stiu ce fac cu el. Nu mi-am propus sa hostez servere sau sa fac alte tampenii. Dar imi place sa stiu ca daca as avea nevoie sa il folosesc la ceva anume nu o sa am probleme din cauza performantelor...

Link to comment
Share on other sites

eu acuma am un server cu 2 dual core xeon , 8G ram ,hard de 1T SAS si o placa video de 1024 mb si merge perfect . Eu il folosesc ca server , si randez o tona de filme pe el ,asa ca e destul de solicitat . Pt jocuri iati o placa video buna si cred ca iti ajung 4g de ram + un quad . Eu vreau sa imi upgradez cele 2 dualuri xeon in quad xeon ca 17 nu cred ca sunt compatibile .

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa dai atata...de banii aia iti faci sistem cu procesor amd cu 6 coruri...si iti mai si raman bani.

Ui ti-am facut eu o configuratie de banii aia...

Procesor AMD Phenom II X6 1090T, 3.2GHz, socket AM3, Box, Black Edition

Placa de baza Gigabyte MA785G-UD3H, socket AM3

Kit memorie Dual Channel Mushkin 4GB (2x2048MB) HP2-8500, DDR2, Retail x 2 =8gb ram

Placa video MSI Ati Radeon HD 5970, 2048MB, DDR5, 512bit, HDMI, DVI, PCI-E

HDD Western Digital 1TB, 7200rpm, 64MB, SATA x 2 = 2 tb

Sursa Corsair CMPSU-1000HX 1000W, ATX2.2

Cooler procesor Cooler Master V10

Carcasa Cooler Master Full tower HAF 932, neagra

Pret total 8.349,95 RON

Cu coolerul ala i poti da overclock la procesor la 4 ghz.

Eu configuratia asta mi-o fac luna viitoare, si zic ca e mai buna decat alienware'ul.

Edited by sosetutza
Link to comment
Share on other sites

Ok sa o iau pe rand.

@Cosmin: 1. Da greseala mea.

2. E in lei noi, adica 84 mil lei vechi cum ar veni.

3. Da, tot pe acelasi site este unul de la Alienware.

"Sistem desktop Alienware Area 51 ALX Black Anodized, cu procesor Intel® CoreTM i7 Extreme 975 3.86GHz Overclocked, 12GB, 512GB, 2 x ATI Radeon HD5870 1GB, Microsoft Windows 7 Ultimate, Quasar Blue" deci Da, exista.

@sese: Si eu m-am gandit sa nu-l schimb pe tot. Adica am o configuratie ok momentan. 4gb ram, 2.40ghz, 700 gb hard si am ca placa un GeForce 8800 GT 512 mb. Doar ca placa video este cam la limita cu noile jocuri daca e sa o luam asa. Din 700gb, 680 sunt full. Am si vista si xp-ul instalat pe el + hardurile (aproape) full deci se misca... mai precis nu se misca. Ideea e ca daca as schimba doar anumite piese din el, exemplu: placa video, sa ii mai adaug ceva memorie etc., oricum astea in principiu sunt cele mai scumpe parti de la un calculator... O placa video buna sare de 20 mil vechi, la fel si cu restul pieselor. Decat sa dau mai putin si sa nu fiu multumit complet de el, mai bine fac un efort si iau unul calumea. Cam asa m-am gandit...

@sosetuza: Hmmm. Si eu am vrut sa vad daca ies mai ieftin daca il fac din bucati. Tu ai scos configuratia ta la 8300 ron. Dar nu am vazut daca ai pus la socoteala si windows-ul(original ofcourse:D). Ala de la alienware vine cu windows 7, fara windows inca 4-5 milioane pe putin+ am mai multa incredere(in general vorbind) sa il iau deja facut, pentru ca aia care l-au lasat la vanzare i-au facut ei destule teste pentru optimizarea performantelor. Si oricum, pretul fiind similar prefer sa iau o chestie sigura chiar daca sa spunem ca avand aceasi bani as fi putut sa imi fac eu unul putin mai performant.

@strike: Pe principiul asta masinile, casele, televizoarele, Berea toate ar fi o investitie proasta. Adica la orice ai putea gasi o alternativa mai ieftina. Dar problema nu se pune ca sunt tantalau si dau banii pe un calculator, problema era daca calculatorul este bun sau nu...

Link to comment
Share on other sites

El ia alienware pentru ca are windows si ca sunt montate piesele in carcasa.

Cum sa fie placa video la limita cu jocurile noi ca e ultima editie aparut de la ati, si alea de la nvidia is mai slabe ca asta...deci 5970 e cea mai tare placa video care a fost lansata pe piata din lume. Cum naiba e la limita? Tu gandesti ce spui?

Link to comment
Share on other sites

El ia alienware pentru ca are windows si ca sunt montate piesele in carcasa.

Cum sa fie placa video la limita cu jocurile noi ca e ultima editie aparut de la ati, si alea de la nvidia is mai slabe ca asta...deci 5970 e cea mai tare placa video care a fost lansata pe piata din lume. Cum naiba e la limita? Tu gandesti ce spui?

Tu sti sa citesti? Ma refeream la placa mea, nu la 5970. LOL :|

Link to comment
Share on other sites

Daca te tine buzunarelul ia-l neaparat, cele mai bune sisteme sunt cele configurate de marile firme . Exemplu va pot da si eu : un prieten a bagat 5 salarii de vreo 1.500 ron intr-o configuratie, a luat tot ce era bun si convenabil din banii aia si a testat un joc pe sistemul ala si pe un laptop fujitsu (aproape vai de capul lui) . Poate nu va vine sa credeti, dar jocul mergea mult mai bine pe laptop . Un sistem configurat de o firma e mult mai bun decat unul configurat de voi, poate si cu piese chiar de doua ori mai bune . Marile firme stiu cum sa aleaga fiecare piesa astfel incat sistemul sa mearga perfect .

Succes, te-as sfatui sa nu te abati de la sistemul ala, se merita din plin, + ca designul e (no comment) .

P.S : Asigura-te sa ai tensiune mare la curent :)))

Link to comment
Share on other sites

Daca te tine buzunarelul ia-l neaparat, cele mai bune sisteme sunt cele configurate de marile firme . Exemplu va pot da si eu : un prieten a bagat 5 salarii de vreo 1.500 ron intr-o configuratie, a luat tot ce era bun si convenabil din banii aia si a testat un joc pe sistemul ala si pe un laptop fujitsu (aproape vai de capul lui) . Poate nu va vine sa credeti, dar jocul mergea mult mai bine pe laptop . Un sistem configurat de o firma e mult mai bun decat unul configurat de voi, poate si cu piese chiar de doua ori mai bune . Marile firme stiu cum sa aleaga fiecare piesa astfel incat sistemul sa mearga perfect .

Succes, te-as sfatui sa nu te abati de la sistemul ala, se merita din plin, + ca designul e (no comment) .

P.S : Asigura-te sa ai tensiune mare la curent :)))

Da asa am sa fac. Asta ramane. Si da, arata a fiara, nu a Bill Gates. :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...