Jump to content
phantomas90

Un quiz la inregistrarea pe forum.

Recommended Posts

Nu stiu daca la vechimea pe care o am eu pe aici as avea dreptul sa fac propuneri. Dar m-am gandit ca cel mai bine ar fi un quiz cu intrebari de cultura generala la inscrierea pe forum. Asa nu mai intra oricine si nici adminii nu mai stau toata ziua sa dea ban sau sa mute la categoria penale. Nu trebuie sa fie intrebari de nivel foarte inalt dar ceva de genu: Ce sunt TCP,UDP, ce presupun si la ce sunt folosite? Ce sunt registri de la windows,cum se acceseasa si ce informatii contin? Ce inseamna parametri, cum si unde se pot folosi? Sa rezolve probleme simple in pseudocod.Ceva de genu:

Sa se numere elementele dintr-un sir care au suma cifrelor para.
Ideea ar fi sa vina fiecare cu propuneri de intrebari la nivel de baza din fiecare domeniu iar cel care se inscrie sa fie nevoit sa rezolve un anumit procent din totalul intrebarilor.(gen 30-40%). Si plecand de la premisa ca cel care incepe inscrierea nu stie nimic si cauta raspunsurile macar va sti ceva dupa. Asa isi fac si admini o parere mai obiectiva...Sper sa fie o idee buna
Link to comment
Share on other sites

Ce ne-am face noi fara userii aia prosti care se cred mari hecari? De cine am mai rade noi?:| De cine am mai face noi misto?...pe cine am mai pune noi sa zica in microfon: unban me ca sa isi scoata banul de pe nush ce formuri:)) (old school) ?

Concluzie: Idee de cacat (scuze adeptilor).

Link to comment
Share on other sites

Nu asta e problema: ca sunt si useri care o iau de la 0 si nu stiu mai nimic, si nici macar nu stiu de unde sa inceapa ... problema este daca acel user are vointa si doreste sa inteleaga cum functioneaza si sa aplice, daca are puterea de a avea rabdare si de a simti anumite chestii legate de sistemele informatice, de a le vedea. Importanta e gandirea lui, la fel cum foarte multi din cei ce initial vroiau sa "sparga" un site, o parola la vreun cont de ceva sau sa fure nu stiu ce, dupa ce au invatat si au reusit sa faca aceste lucruri au ajuns la un nivel in care desi ar putea face foarte usor acele lucruri si-au dat seama ca nu au nicio importanta si nu ii mai ajuta cu nimic si ca sunt si alte metode mai avantajoase si mai "diferite" pentru a-si indeplini scopul.

Facusem eu ceva mai demult: http://www.box.net/shared/24xril3j5b .

Link to comment
Share on other sites

Nu toti ar sti sa raspunda la intrebari, dar intrand aici poate ar invata si cu timpul ar sti. Asadar, scopul nu e selectionarea utilizatorilor, acest lucru il facem folosind "banul".

Deci nu vad de ce sa punem noii utilizatori la teste. Sa citeasca regulile si sa speram ca nu urmaresc categoriile Offtopic, Pranks, Gunoi, ca sa nu se lase influentat de acele posturi.

Link to comment
Share on other sites

Credca este o parere foarte buna atata timp cat sunt intrebari care sa poata fi gasite cu usurinta pe google asa dovedeste persoana in cauza ca stie sa caute, nu apare pe forum ca toti useri cerand programu direct daca se paote sa-l si ajutati sa-l foloseasca, aici mai apare si parerea de contra de exemplu eu unu am facut cont pentru cand am nevoie de ceva anume caut nu prea intreb decat cand nu gasesc solutie :D

Parerea mea :) Respect Rst

Link to comment
Share on other sites

dupa cum observ in mare parte s-a atins ce voiam sa punctez si eu (domenii diferite de interes / search pe "goag?l") dar pot sa adaug ca un test in genul celui propus de cmiN (dar cu mai multe intrebari ) ar fi o solutie intrucat intrebarile sunt de bun-simt iar raspunsurile tin de "puterea de procesare" a celui care vrea sa devina membru si nu de google

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...