Jump to content
Fatal1ty

cum afli o parola de la cap la coada

Recommended Posts

Cum sa afli o parola: intrebarea multora dintre voi...

In tutorialul ce urmeaza am hotarat sa va arat pe intelesul tuturor cum sa spargeti o parola la un mail, un cont Yahoo, mail sau chiar server de net. Dar inainte trebuie sa cititi cu atentie tutorialul postat de Win32: $^Dedicat incepatorilor 100%^$ by Win32. Acest tutorial a fost scris intr-un limbaj natural, pentru ca fiecare dintre voi sa il inteleaga

Deci sa incepem:

________________________________________________________________________________

CUM SA SPARGI O PAROLA:

1) PAROLA DE MAIL

2) PAROLA DE YAHOO! MAIL

3) PAROLA DE CONECTARE LA UN CALCULATOR

4) PAROLA PENTRU UN SERVER DE NET

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

1)PAROLA DE MAIL

Pentru a intelege cum se sparge o parola de mail trebuie sa stiti cateva chestii elementare: Un server de mail ruleaza de obicei 2 protocoale: SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) si POP3 (post office protocol, version 3). Un site face de obicei toate aceste lucruri folosind un limbaj de scripting dinamic (PHP. ASP etc) si baze de date (SQL de obicei)

Intr-o adresa de mail de genul E-mail, utilizator=domeniul creat pe serveru respectiv, server=serverul ce detine baza de date despre domeniul respectiv

Pentru a ajunge la parola respectiva exista mai multe metode:

a) Brute Force Hack- prin definitie, metoda aceasta ia la intamplare un nume de utilizator, iar daca acesta este valid, incearca toate posibilitatile existente pentru o parola. Se poate particulariza metoda aceasta, utilizand doar anumite caractere, cu o anumita lungime, sau o lista cu cele mai uzuale cuvinte folosite ca parola (internetul e plin de liste de genul asta). Metoda poate dura de la cateva minute, la cateva luni sau chiar mai mult (mie mi-a scris odata ca mai dureaza inca 2 secole pana ce termina de incercat toate posibilitatile)

b)Metoda manuala - solicitati niste informatii direct de la utilizatorul respectiv, si daca este destul de naiv, vi le va da. Daca server-ul pe care persoana respectiva are mail, va afiseaza direct pe pagina parola sau daca o modifica, puteti incerca cu optiunea "Am uitat parola". Merge si asta

c)SPAM - Ce inseamna spam? Ar trebui sa deschidem un subiect special pentru aceasta categorie de "hacking". Ca sa afli o parola prin spam, nu trebuie decat sa iei pagina de login de la serviciul respectiv... o modifici astfel incat sa trimita datele completate in emailul tau si sa dea o eroare de trimitere utilizatorului si ... merge... faza e ca tipul nu trebuie sa se prinda, asa ca trebuie sa pui si tu un nume credibil la pagina sa fie cu cat mai multe caractere amestecata pt ca utilizatorul sa nu-si dea seama ...

d)Troieni si keyloggere - metoda aceasta a fost discutata in amanunt pe forum dar eu o reiau. Un troian are doua componente: clientul si serverul. Serverul trebuie trimis victimei. O data rulat, acesta da frau liber clientului sa se conecteze pe calculatorul respectiv. Prorat are o optiune pentru aflarea tuturor parolelor de pe PC-ul unde serverul este instalat. De exemplu: vrei sa-i afli parola lui Fane, iar el este un fraier si iti accepta serverul de troian facut de tine. In caz ca nu are antivirus, troianul acceptat si rulat, va deschide o poarta de intrare pe calculator. Din serverul de troian tu scrii (la ip-ul de conectare), IP-ul lui. IP-ul lui poate fi gasit in urmatorul mod: Start>Run>cmd. Scrii netstat-nao si incerci toate IP-urile listate acolo (in caz ca stii pe ce port vorbiti, incerci doar IP-urile cu portul respectiv). La conectare, scrii parola si... ai acces la calculatorul lui.

e) Sniffer - Mai pe scurt - un sniffer este un mic program ce capteaza toate informatiile transmise prin retea ...si dupa cum bine spunea laurxxx, incercati sniffer-ul Cain (sau Ethereal - sugestia mea)

_______________________________________________________________________________

2) PAROLA DE YAHOO! MAIL

Pentru a sparge o parola de Yahoo este nevoie de mai multa ingeniozitate deoarece este un serviciu bine securizat. singura metoda usoara pentru a sparge o astfel de parola este trimiterea unui troian persoanei respective, dar acest lucru merge doar in caz ca nu are antivirus - si cel mai des utilizata

O metoda care sigur merge este SQL injection. Mysql Injection - introducerea neautorizata a unor date in baza de date (de obicei cu ajutorul unui formular), pana cand atinge dimensiuni gigantice (sau pana ajunge la limita maxima impusa de hosting)

SQL injection (nu doar cu MySQL) nu se refera la date imense ci la comenzi SQL deghizate in parametri pasati inapoi. Exemplu

pagina.php?id=1

si tu ai

mysql_query("SELECT * FROM Tabela WHERE id={$_GET['id']}";

Se poate apela:

pagina.php%3Fid%3D1%3BDELETE+FROM+Tabela

adica

pagina.php?id=1;DELETE FROM Tabela

Aici e problema cu SQL injection: injectare de comenzi SQL in diverse forme - parametri dati in URL, post, cookies, etc.

SQL injection este de departe cea mai mare problema. Mai exista cross site scripting dar aceasta e cu totul alta poveste ...

________________________________________________________________________________

3) PAROLA DE CONECTARE LA UN CALCULATOR

Odata ce aveti parola de conectare la un calculator ce nu va apartine, puteti spune ca ati facut rost de un root... si nu e greu deloc.

Exista la fel ca la mail-uri, mai multe metode de aflare a unei parole. Acest lucru depinde de porturile deschise pe calculator. Un port este o cale de comunicare cu exteriorul la calculatorul respectiv. Daca PC-ul respectiv are portul 139 deschis (cum e calculatorul meu --- sa va vad ca incercati sa ma hackuiti -- ). Deci, incercati sa va conectati pe un port, si incercati prima si prima data admin:admin, sau admin:user sau toate chestiile de genul asta(eventual cu un brute force hack). Daca nu merge, incercati sa downloadati niste exploit-uri de pe net. Un exploit este un program ce exploateaza vulnerabilitatea unui protocol, serviciu, program etc. De obicei le gasiti fisierele sursa pe care puteti sa le modificati dupa preferinta

________________________________________________________________________________

4) E acelasi lucru ca spargerea parolei la un calculator, doar ca trebuie sa aflati IP-ul serverului respectiv. Doar ca trebuie sa ii aflati IP-ul, ceea ce nu e prea greu.

Acest lucru se poate face cu ajutorul comenzii: tracert. De exemplu, sa zicem ca serverul dumneavoastra ar fi yahoo.com :P ... Intrati in start>run>scrieti cmd si dupa aia scrieti (in fereastra de command prompt) tracert yahoo.com, la care cmd-ul va va spune: "Tracing route to yahoo.com [66.94.234.13]"

Pentru a afla un user de pe serever-ul respectiv, folositit comanda nbtstat (va ajuta sa gasiti si MAC-ul PC-ului respectiv)...

________________________________________________________________________________

Sper ca am fost pe intelesul tuturor cu acest scurt tutorial

Bafta la hack 2 all ...

:D

Link to comment
Share on other sites

<div class='quotetop'>QUOTE("mosuzaur")</div>

fatality pot sa iti zic niste mailuri la care sa la aflii passulile ca io tot is varza la hackerit :(  :(???

ai un tutorial mai sus explicat pe limba tuturor :D

p.s: daca nu ai inteles ceva intreaba si ti se va raspunde

Link to comment
Share on other sites

Priviti ce am gasit pe youtube watch?v=tePBiGv06_U si spuneti-mi si mie cum se procedeaza dupa ce da send. ce trebuie facut in pagina de profil (acel ... zzz ... zzz !?!)? Se poate folosi pentru decriptare ceea ce se trimite la subiect la mail? Poate are cineva vreo idee...

Link to comment
Share on other sites

Priviti ce am gasit pe youtube watch?v=tePBiGv06_U si spuneti-mi si mie cum se procedeaza dupa ce da send. ce trebuie facut in pagina de profil (acel ... zzz ... zzz !?!)? Se poate folosi pentru decriptare ceea ce se trimite la subiect la mail? Poate are cineva vreo idee...

din cat am invatat si eu un serviciu securizat foloseste totusi o memorare one-way prin md5 (in matematica ii zice o functie injectiva, adica nici macar yahoo nu-ti stie parola ci doar criptarea ei). Metoda de spart parole MD5 foloseste zeci de giga de baze de date cu incercari. Concluzie: filmul e absurd!

Apropo, un detaliu, ceva, indicii legate de sql injection==yahoo mail? Poate doar la alte servicii yahoo dar nu prea cred ca merge asa ceva pe mailul yahoo. Xss, cookies, da.

EDIT aoleu apropo-ul se adresa tutorialului din 2006. Hmm, poate a mers, nu stiam pe atunci.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...