Jump to content
colt.1911

castile pentru copiat

Recommended Posts

schema circiutului:

microcasti.jpg

intre pinii 1 si 8 puneti o rezistenta de 22 ohmi,condensatorul la 6,3v dar merg si alte voltaje (50);bobina este din sarma de cupru emailat pe care o rulati in colac;handsfree-ul este cel cu casti de la orice telefon pe care il taiati si apoi il legati in circuit;

daca auziti un post de radio :P inseamna ca ati gresit ceva :P

folositi un ic-holder (soclu in care bagati dupa ce l-ati lipit integratul lm386)

se poate detecta cu un radio analog de buzunar.

magnetii care se baga in ureche ii luati de la cerceii cu magnet (!!!)

Link to comment
Share on other sites

"Asa zisele casti miraculoase nu sunt decat niste magneti puternici de dimensiuni mici de la cerceii cu magnet care se gasesc in comert la pretul de 1 Leu, 3 perechi = ajung pentru 6 casti.

Aceste casti (magneti) se introduc profund in canalul auditiv pana cand ele ating timpanul."

Si pe urma cum mai scoti magnetii din urechi? Ca faci timpanul difuzor. Daca vrei baga si doi magneti pe post de difuzoare de bas. Mai greu cu inaltele ca deja nu mai incap. Puneti mina si invatati nu va tineti de tot felul de prostii.

Link to comment
Share on other sites

"Asa zisele casti miraculoase nu sunt decat niste magneti puternici de dimensiuni mici de la cerceii cu magnet care se gasesc in comert la pretul de 1 Leu, 3 perechi = ajung pentru 6 casti.

Aceste casti (magneti) se introduc profund in canalul auditiv pana cand ele ating timpanul."

Si pe urma cum mai scoti magnetii din urechi? Ca faci timpanul difuzor. Daca vrei baga si doi magneti pe post de difuzoare de bas. Mai greu cu inaltele ca deja nu mai incap. Puneti mina si invatati nu va tineti de tot felul de prostii.

Cu un alt magnet le scoti...logic.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheSun

nu inteleg o treaba..pt. ce cacat mai faci facultatea daca tu copii si nu inveti nimic?

toata ideea e sa te specializezi intr-un anumit domeniu ca la final sa produci bani cu ce stii, nu?

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg o treaba..pt. ce cacat mai faci facultatea daca tu copii si nu inveti nimic?

toata ideea e sa te specializezi intr-un anumit domeniu ca la final sa produci bani cu ce stii, nu?

nerd

ai exact mentalitatea care a facut sistemul de invatamant din romania unul teoretic si nu practic

o sa ajungi si tu la facultate si o sa vezi ca sunt unele materii inutile si multa materie inutila in materii utile dar care totusi trebuie bagata la cap.

eu studiez inginerie aerospatiala si am avut un examen pe care l-am picat pentru ca nu am stiut istoria economiei. => WTF

Link to comment
Share on other sites

inca nu am ajuns la facultate si nu stiu cum stau treburile.

si sunt de acord ca unele materii sunt de cacat si in loc sa inveti -> copii.

dupa ce ai sa ajungi,prin ultimul an ai sa ai o chestie care noi am numit-o "pishlist".pt ca am fi facut shushu pe 70% dintre profesori.ca am avut unu care venea beat craca si ne preda comenzi ms-dos in anu 2.si n-a auzit in viata lui ca exista functia "findstr".pentru ca el habar-navea ce si cum si cu ce se mananca functia l-a picat pe baiatu'.

si tin sa mentionez ca el la vremea respectiva a facut mare scandal la panarama lui de curs de sisteme de operare ca "de unde venim noi sa facem revolutie in informatica cu denumiri d-astea de sisteme de operare care numai noi am auzit in creierul nosrtu bolnav de ele?" vorba fiind despre windows Vista si evident win7...

astia de genul lui ii duci usor.dar ce dracu faci cand ai o materie care se cheama "grafica asistata de calculator" si bagi (baga-me-as in ma-sa cui n-a fost in stare sa puna denumirea adevarata) matematici si geometria pixelilor si faci calcule si o arzi in labe de doi bani cand tu de fapt te asteptai sa faci macar un blender sau un gimp (ca astea-s moca)

facultatea in romania e un cacat.vreti facultate adevarata,munciti si luati-va bursa in afara si lasati leprele astea care se numesc profesori sa predea la pereti.

din facultate de la mine 2 oameni stiu materia "la zi" restul mananca banii de pomana si se cred mari experti ba mai au si nerusinarea sa copieze extracturi din cursuri de pe la politehnica,iasi,etc.

facultatea in romania nu iti poate oferi garantia ca dupa ce o termini nu devii sofer pe taxi,sau cum am vazut-o pe o colega de liceu vanzatoare in piata cu dreptul terminat si sefa de promotie.

facultatile din afara te imprumuta cu bani in schimb si te asigura ca la sfarsit vei fi angajat si vei putea sa le restitui banii pe care i-au investit in tine.

singura forma de la noi care ofera ceva similar sunt academiile (de politie,armata,etc)

de-aia merge invatamantul ca pixu in tara asta.pt ca teoria ne omoara.nu practica.practica nu exista mai deloc.plus fletii care la fiecare an schimba legi...etc nu mai zic ca s-a facut destula tevatura in media despre asta.

si apropo de asta;noi ca natie suntem niste lepre.daca unu vrea sa rastoarne un sistem isi rupe singur gatu'.toti spun "da,da,ai dreptate" dar de fapt la urma sunt "fundasi"

eu garantez ca daca toti studentii unui corp de facultate ar anunta ca nu mai vin la cursuri pe perioada nedeterminata pana nu se elimina rapagile care isi clocesc ouale (care la varsta potrivita vin si ele ori sa ii inlocuiasca,dar de obicei sa conlocuiasca spatiul cu iubitii "mamica si taticu");pana nu se face practica adevarata si platita! nu aranjat de bibliorafturi si cumparat fast food pentru "colegi" sau venit cu o foaie volanta pe care ai dat o spaga si pana nu se intocmeste un mediu adevarat in care studentii sa poata avea un dialog civilizat (nu te duci la bou si ii ceri sa iti explice iar bou te trimite pe google,sau in cel mai rau caz si pe patite la origini) si sa poata sa reclame imbecilii fara sa le fie frica de represalii,daca s-ar intampla o chestie din asta care sa tina s-ar face ceva in toata tara.

dar noi ca natie suntem putori

P.S.scuze de offtopic dar azi am aflat o bomba cu mult caca la facultate.si imi vine sa le dau foc!!!

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce va laurea?i , din partea mea cadou pentru voi un serviciu fotografic gratuit , poza pentru diploma de absolvire

36 Barrel Prototype Gun la nivelul 1,000,000 rounds per minute

Va puneti in fata va trag in poza si lipim pe diploma ce mai ramane .

Va ofer si un interviu gratuit unde puteti sa va depuneti cv-ul

Asa ca Bafta la examen!

P.S. Serviciu disponibil , va a?tept?m sa veniti multi !

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...