Jump to content
Birkoff

Cum sa intri la metroul Bucuresti pe gratis

Recommended Posts

Pentru cei care nu stiu, regia de metrou Bucuresti a implementat in cateva statii modalitatea de a intra la metrou cu ajutorul unui cod de tip imagine generat pe telefonul mobil in urma unui sms...detalii aici http://www.hit.ro/telefoane-mobile/Biletul-de-metrou-poate-fi-cumparat-si-prin-SMS

1.

- aveti nevoie de 1 telefon inteligent cu acces la internet

- aveti nevoie de un soft care sa citeasca codul din poza

(il puteti descarca gratuit pe telefonul mobil de aici http://www.i-nigma.com/Downloadi-nigmaReader.html

2.

- aflarea algoritului

- pentru asta trimiteti un sms la nr specificat va genereaza poza o printati sau o salvati pe pc si cu telefonul mobil cu ajutorul softului ala vedeti ce cod are

( QR Code - Wikipedia, the free encyclopedia )

- cu putina indemanare si gandire (ca e simplu) scrieti un cod pentru ziua in care vreti sa mergeti cu metroul

3

- intrati pe net pe orice site care genereaza cod de acel tip

(exemplu QR-Code Generator )

si scrieti codul pentru care doriti sa va genereze imaginea

- salvati imaginea pe telefon

- mergeti la metrou scanati imaginea la aparat si gata ati intrat la metrou pe gratis

PS. nu am aplicat inca treaba asta ca nu merg cu metroul decat de 2 ori pe an, dar astept feedback :D

Edited by Birkoff
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine iau o cartela de 2.5 lei.

daca mergi ca mine de 2 ori pe an, da se merita o cartela... dar daca mergi zilnic cred ca incerci sa spargi algoritmul ca sa nu mai platesti atata :D

oricum astept pe cei care au dat sms sa imi spuna ce coduri au primit in imagine (dupa ce citesc imaginea cu un soft de celul specificat in tutorial) ca sa imi dau seama cam care e algoritmul...

Link to comment
Share on other sites

Am sarit eu peste barele alea si m-au alergat scorseze pana la iesirea din statie, deci am intrat pe o parte si am iesit pe alta.

Daca e metroul in statie ai noroc si intrii in el din prima.

sau astepti pana vezi ca vine metroul care iti tebuie , sari. o iei la fuga si te-ai urcat in metrou....

bum metrou gratis si ai facut si un pic de miscare :))

Link to comment
Share on other sites

momentan incerc sa imi dau seama de algoritm daca aveti idei puneti aici...

din ce vad eu sunt 2 parti un sistem binar si restul... care e tare la asa ceva?

ar fi odata asa


0100
4
0100
0001
0010
0100
1011
0121268840356657848

si odata asa


0100
4
0100
0001
0010
0100
1011
0186597021663852128

poate ar fi bine sa specificati si data si ora/munutul la care ati primit acel cod cred ca are legatura si cu asta

prima parte binara vad ca e identica a doua parte seamana cu un unix timestamp da nu e...

Link to comment
Share on other sites

e facuta de romani... deci nu incercati sa ganditi ca e ceva optimizat :)) cel mai probabil prima parte

01004010000010010010010110

e doar un tag sau un serial number ceva... si doar restu chiar conteaza si e probabil data la care a fost generat codu + inca ceva... (un counter sau ceva de genul)

p.s.: nu prea cred ca puteti sa il decodati daca nu reusiti sa luati cel putin 2-3 coduri consecutive

Link to comment
Share on other sites

pai asta am cerut, dati-mi cat mai multe coduri impreuna cu data ora cand au fost luate ca sa vad o repetitie in cod sau o similaritate...

portiunea aia de cod poate avea legatura cu data si ora sau poate avea legatura cu reteaua gsm din care sa trimis cererea sau poate sa nu aibe nici o legatura si sa fie un numar generat dupa un algoritm anume... ei ca sa descifreze cineva acel algoritm are nevoie de cat mai multe coduri ca sa vedem ce si cum... deci veniti cu coduri :)

Link to comment
Share on other sites

Sanse de a genera codurile e destul de mica asa ca puteti sa va luati linistiti abonamente deocamdata :)

Problema e modul de functionare(pe care il banuiesc eu), pentru ca exista o diferenta majora intre cartelele clasice(sau cardurile RFID) si codul e bare: codul de bare nu poate fi modificat(pentru a incrementa numarul de calatorii facute) deci numarul total de calatorii permise si numarul de calatorii facute trebuie stocate cumva(probabil intr-o baza de data off-site) asa ca cel mai probabil codurile sunt generate aleator sau folosind un algoritm si apoi stocate pentru a fi folosite pe post de parola in combinatie cu cele 2 numere de mai sus(cel putin):


select calatorii_totale ,calatorii_efectuate from coduri where cod='01010101...';
if(cod exista)
{
if(calatorii_efectuate<calatorii_totale)
{
//allow
update coduri set calatorii_efectuate=calatorii_efectuate+1 where cod='01010101...';
}
else
{
//jet
}
}
else
{
//jet dublu(ca Birkoff a generat un cod care nu e in baza de date)
}

Link to comment
Share on other sites

tu chiar crezi ca regia de metrou bucuresti are conectate toate dispozitivele de acces la un computer centralizat de unde verifica fiecare card/imagine in parte?

sa fim seriosi, aparatele alea de la intrare sunt independente, doar scaneaza informatia de pe card/cod si daca corespunde algoritmul lasa omul sa treaca...

oricum mai am nevoie de coduri... deci cine se plimba cu metroul poate mai posteaza niste coduri si detalii depsre fiecare cod

Link to comment
Share on other sites

Ok, atunci tu cum propui ca un cod pentru 10 calatorii sa nu mai functioneze dupa ce ai facut alea 10 calatorii intrand pe la terminale diferite? Si retine ca metroul din bucuresti s-a informatizat destule de mult de cand au pus monitoarele alea pentru metroul urmator in fiecare statie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...