Jump to content
AlStar

Matematica - Monstrul din Scoala

Recommended Posts

In ultima vreme, au avut loc niste discutii despre bac, in care multi se plangeau de matematica. Matematica e grea, insa merita oare inteleasa? Eu invat matematica si ma descurc cu exercitiile si problemele de la scoala, pentru ca, probabil, imi place, cat de cat. Cat de importanta este matematica? Ce poate ea face? Daca i-am gasi un rol important, elevii si-ar da silinta s-o inteleaga?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce toti se plang de matematica acum la sfarsit de clasa a 12-a...

Daca in clasa a 9-a stiau ca nu se pricep la matematica trebuiau sa se orienteze spre un alt profil care nu are obligatoriu matematica la bac,gen filolgie,stiinte sociale,etc..

Matematica te ajuta la multe chestii mai ales daca vrei sa urmezi o facultate gen Constructii sau alte facultati care sunt inrudite cu matematica...

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce toti se plang de matematica acum la sfarsit de clasa a 12-a...

Daca in clasa a 9-a stiau ca nu se pricep la matematica trebuia sa se orienteze spre un alt profil care nu are obligatoriu matematica la bac,gen filolgie,stiinte sociale,etc..

Intr-adevar. Cred ca motivul principal ar fi lenea si indiferenta: "da-l dracu de transfer..mai copii de pe la unu, de pe la altu temele, si scap de mate si anu asta.."

Matematica te ajuta la multe chestii mai ales daca vrei sa urmezi o facultate gen Constructii sau alte facultati care sunt inrudite cu matematica...

Aici banuiesc ca te referi la geometrie..

In constructii se poate lucra si fara matematica. Pentru meseria "sofer de roaba" nu e nevoie sa stii nici cat face 2+2 :D

Nu mi-a placut niciodata matematica. Dar daca eram atent la ore si nu faceam proiecte pentru tot felul de programele sau structura bazei de date pentru proiecte PHP intelegeam foarte bine.

Nu e grea.

Atentia in clasa e marele secret al intelegerii.

Link to comment
Share on other sites

pai daca o luam asa matematica o folosim zi de zi: Cumparaturi, Serviciu (in toate domeniile) ....

pe partea de calculatoare pentru programare

nici chiar asa..orice prost stie numara banii..

Ma refer la acea matematica pe care o urasc mai toti: functii..ecuatii..si alte vrajeli de-astea..

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
nici chiar asa..orice prost stie numara banii..

Ma refer la acea matematica pe care o urasc mai toti: functii..ecuatii..si alte vrajeli de-astea..

La liceu, matematica e nasoala. Totusi, daca eram atent la ore si nu ma jucam vaporasele cu colegul meu de banca, intelegeam si eu ceva.

Cum zice si Nytro, matematica nu e grea, dar daca nu o inveti din timp, devine un chin.

Link to comment
Share on other sites

Matematica e destul de grea, si o spun eu care sunt olimpic national la matematica, acuma depinde NU oricine poate sa o inteleaga, trebuie sa ai un oarecare dar si sa fii atent la ore!Matematica te invata sa gandesti logic, sa gandesti limpede si te ajuta si in viata...Depinde ce vrei sa devii, probabil pe un drusal-ist sau un sapator de santuri nu il ajuta..

Link to comment
Share on other sites

La liceu, matematica e nasoala. Totusi, daca eram atent la ore si nu ma jucam vaporasele cu colegul meu de banca, intelegeam si eu ceva.

Cum zice si Nytro, matematica nu e grea, dar daca nu o inveti din timp, devine un chin.

Mare dreptate ai. Profu' de mate din gimnaziala imi spunea ca matematica este ca un lant, daca se rupe o za, lantul nu mai este bun, sau ceva de genu.

cred ca mate e obiectu meu preferat, pe langa sport (relax) si religie (fun)

In schimb, sunt unele capitole , carora nu le vad rostul...

Same as me;)) Profu de mate e tare de treaba si mereu face glume la ore, eu cel putin, rad la 9 din 10 ore de matematica, cel putin:))

Matematica e destul de grea, si o spun eu care sunt olimpic national la matematica, acuma depinde NU oricine poate sa o inteleaga, trebuie sa ai un oarecare dar si sa fii atent la ore!Matematica te invata sa gandesti logic, sa gandesti limpede si te ajuta si in viata...Depinde ce vrei sa devii, probabil pe un drusal-ist sau un sapator de santuri nu il ajuta..

Exista un dar al intelegerii matematicii? :confused:

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

E bun? matematica pentru c? te face s? gânde?ti.

Dac? nu te pricepi cât de cât la matematic?, mai mult ca sigur în via?? vei avea ochelari de cal. Bine, reciproca nu e valabil?. C? deh, dac? te duce capul, faci ?i matematic?, ?i via?? ?i alte bla bla-uri.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@AlStar

In constructii se poate lucra si fara matematica. Pentru meseria "sofer de roaba" nu e nevoie sa stii nici cat face 2+2

Conteaz? ?i acolo sã ?tie cum s?-?i calculeze retribu?ia

Edited by Fi8sVrs
Link to comment
Share on other sites

Matematica e importanta si fara ea probabil ca inca am fi in grota si am vana in fiecare zi pentru a putea sa supravietuim(cred ca am exagerat putin :)) ).

Problema e ca la noi in tara sunt foarte putini profesori care sunt in stare sa explice printr-un aparat matematic procesele care sunt in natura.

Un exemplu de utilizare a matematicii:

TOATE mp3-urile (toate playerele si toate piesele in format .mp3) folosesc pentru redare seriile Fourier. Cu cat sunt luate in considerare mai multi termeni din dezvoltare in serie Fourier, cu atat calitatea sunetului creste. Flac-urile de exemplu au vreo 12-15 termeni ai dezvoltarii (nu mai tin minte exact). Motivul pentru care nu se folosesc mai multi termeni din dezvoltare este pentru ca urechea umana nu mai poate sa perceapa acea diferenta de calitate.

Serie Fourier - Wikipedia

Noi folosim pentru a "calcula restul pe care il primim de la magazin" sau pentru a masura ceva, metrica euclidiana.

In alte dimensiuni, de exemplu o bila poate sa se reprezinte ca un patrat intr-un sistem de coordonate.

Ball (mathematics) - Wikipedia, the free encyclopedia

ball (mathematical)

Link to comment
Share on other sites

Matematica e utila atat timp cat o vei folosi. Daca te duce capul si iti place atunci e ok. Daca ai alte inclinatii, asta e, faci ceea ce te pricepi.

Matematica din liceu pare inutila pentru ca e facuta intr-un mod de 2 lei si se axeaza pe chestii irelevante care nu starnesc interesul decat celor care simt nevoia sa lucreze mult cu cifre.

Adevarata matematica incepe abia atunci cand poti aplica cunostintele invatate in viata reala (mai ales in fizica). Ma refer la ecuatii diferentiale, calcul numeric, etc. Cei care au terminat sau urmeaza o facultate inginerie stiu la ce ma refer.

Concluzia: Nu va mai plangeti si vedeti la ce o puteti folosi in viitor. Daca nu va pasioneaza, schimbati-va profilul. Ca programator simplu nu va trebuie nici macar diploma, luati un atestat si gata. Daca sunteti buni ca programatori (si depinde ce faceti, bine-inteles) puteti sa va descurcati si fara diplome si matematica din liceu si facultate ;)

Edited by caveman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...