Jump to content
!_30

Viitor în IT

Recommended Posts

Cu 4 ani în urm? am scris un tutorial (de rahat zic eu, dar cu pu?intel adev?r) despre informaticianul de renume: http://rstcenter.com/forum/1263-vrei-sa-devi-un-informatician-de-renume.rst A?a cum atunci am vrut s? transmit un mesaj persoanelor care-?i consum? timpul ineficient ?i nu înva?? nimic, a?a ?i acum doresc s? transmit un mesaj, sper eu mai elaborat, aceleia?i grupe de persoane. Am s? încep de la urm?torul topic: http://rstcenter.com/forum/cereri-numai-aici/24108-va-rog-mult-sa-ma-ajutati-nu-ma-prea-descurc-3.html B?ie?i, voi crede?i c? dac? v? "bate?i" joc de un pu?ti, sunte?i mai presus de el? Sincer, e fun ?i nu prea. Încerca?i s? face?i ceva util cu timpul vostru. Nu ?tiu dac? a?i observat, îns? majoritatea celor care se descurc? ?i fac tot de chestii m?re?e, se pricep destul de bine la: algoritmic?, inginerie social?, vitez?, ?amd. Nu po?i vedea ambele tabere atât timp cât nu ai o arm? de partea ta, ?i prin arm? m? refer la un atuu, fie noroc (dar nu merge numai cu noroc), fie e?ti foarte bun în algoritmic?, fie modul în care te joci cu ingineria social? nu las? de dorit. ?i da, sunt si genul de oameni care se pricep foarte bine pe diferite domenii ?i experimenteaz? încontinuu. Nu dau nume, îi ?ti?i voi deja pe cei mai buni. Liceul: este foarte important ca în liceu, sau chiar înainte s? v? forma?i o baz?, fie algoritmic?, fie s? încerca?i s? v? mearg? capul cât mai repede. Cu cât experimenta?i mai mult într-un domeniu, cu atât o s? ajunge?i mai buni. Dac? vrei s? înve?i Pascal, înva??-l. Dac? ai de gând s? faci un proiect interesant în C, atunci f?-l. Dac? vrei s? te documentezi sunt destule forumuri române?ti ?i str?ine în care afli toate r?spunsurile. Nu-?i pierde timpul pre?ios din liceu. E foarte important s? înve?i tot ce-?i trece prin mân? ?i s? fii cât mai bun la ceea ce faci. Fie c? înve?i re?elistic?, programare, algoritmic?, web design, securitate, ?amd. Toate te vor înv??a s? gânde?ti ?i s? te descurci. Este foarte important s?-?i dezvol?i personalitatea ?i s? ai încredere în tine. Foarte important s? în?elegi ceea ce înve?i ?i s? nu mai faci parte din turm?. Rumeg? informa?iile singur ?i ajunge la concluzii. Nu lua totul de bun ?i nu l?sa pe oricine s? te dea la întors. Înva?? englez? bine. Majoritatea, de?i zic c? ?tiu englez?, au probleme foarte mari la acest capitol. Sunt destule documente online dup? care po?i înv??a orice. Facultatea: dup? p?rerea mea, dac? vrei s? înve?i programare, inginerie social?, securitate sau web design, nu ai nevoie de facultate. Nu, nu ai nevoie de timp pierdut, diplome ?i alte hârtii pentru a face ceva în via??. Self learning-ul este foarte important pentru c? te înva?? s? gânde?ti, ?i nu doar s? execu?i comenzile date de sistem. Deconecteaz?-te u?or, în pofida prietenilor, familiei, ?amd. Job: eu a? alege freelancing-ul, înc? de la început. Încearc? s? te fere?ti de ?efi tâmpi?i care vor s? te exploateze pe bani pu?ini. Ce vrei de la via??? Nu, programarea ?i IT-ul nu este pentru toat? lumea. Ingineria social? sau freelancing-ul nu sunt pentru toat? lumea. Mul?i fac o facultate ?i se angajeaz? la Mc. Asta e realitatea. Tu ce-?i dore?ti de la via???

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

In primul rand, mie personal mi-a placut articolul tau referitor la cum sa devii un informatician de renume. Ai scos in evidenta faptul ca daca nu incerci, nu reusesti.

Nu te teme de folosirea ping-ului , joaca-te incearca , injura , bleastea-ma , reuseste.

In al doilea rand, in legatura cu acel copil, am avut si eu probleme cand eram mai mic (si mai prost), tocmai de aceea nu imi plac cei care ameninta ca ei sunt mari si tari hackeri, ca pot sa-mi hackuiasca calculatorul si da-mi dea flood de o iau razna beculetele de la router.

Si ca tot vine vorba de asta, ce inseamna a fi hacker? Multi copii (cu varste cuprinse intre 12 si 17 ani) se lauda ca sunt hackeri si zic ca folosesc tot felul de programe private etc. Acei copii se numesc script kiddies. Un hacker nu se da niciodata mare si nu zice ca este hacker, ci in anumite situatii zice ca stie securitate.

Si, sa revin la subiect, eu sunt bun in algoritmica. Am inceput in gimnaziu cu baza, si anume Pseudocod-ul. La inceput, si eu am zis ca "Ce imi trebuie mie pseudocodul? Eu vreau sa invat direct C++!". Ei bine, am gandit prost atunci. Dupa un an de pseudocod, am invatat Pascal-ul timp de trei ani de zile. Cand am intrat in liceu, aveam deja baza, asa ca am putut invata in cateva luni de zile PHP si Borland C++. Daca m-as fi apucat din clasa a cincea sa invat C++, nu as fi inteles absolut nimic.

Ce vreau sa devin? Daca nu reusesc cu programarea sa ajung undeva, mai am o optiune si anume faptul ca sunt pianist.

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta se intampla peste tot nu doar la RST.Si nuj ce sa zic este adevarat ca cei mai multi dau replay-uri gen "cauta pe google" doar ca sa le creasca posturiile (nu inteleg ce este atat de satisfacator sa ai multe posturi...de cacat)

Dar mai este adevarat si ca nu poti sa ii dai unui copil totul mura in gura trebuie sa se descurce singur ca sa invete abia dupa ce crede EL ca a cautat tot google-u (xD) poate sa ceara ajutor.

@Synthesis: Pianist?? WoW

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta se intampla peste tot nu doar la RST.Si nuj ce sa zic este adevarat ca cei mai multi dau replay-uri gen "cauta pe google" doar ca sa le creasca posturiile (nu inteleg ce este atat de satisfacator sa ai multe posturi...de cacat)

Dar mai este adevarat si ca nu poti sa ii dai unui copil totul mura in gura trebuie sa se descurce singur ca sa invete abia dupa ce crede EL ca a cautat tot google-u (xD) poate sa ceara ajutor.

@Synthesis: Pianist?? WoW

Gresit, nu se intampla pe toate forumurile, etc.

Si uite spre exemplu (nu e vorba de RST) eu dau si replayuri cu "Google it" sau ceva de genul asta pe forumul de la Backtrack doar pentru ca m-am saturat de aceeasi intrebare la nesfarsit.

Si vad aici ca apar si termeni de hacker si script kiddie. In general nu conteaza daca folosesti scripturi sau nu, deoarece eu sunt de parere ca nu trebuie reinventata roata.

La inceput eram si eu impotriva softurilor de SQLi, ca manual era intr-un fel si daca aveai un fost era simplu si nu stiu cum. Dar care e rostu daca sti sa il faci manual sa te complici ?

Diferenta majora dintre un hacker si un script kiddie este ... ca ... un hacker cauta tool-urile necesare pentru un "job" sa spunem ... un script kiddie cauta "job-uri" pentru tool-uri.

Link to comment
Share on other sites

Foarte important s? în?elegi ceea ce înve?i ?i s? nu mai faci parte din turm?.

True, true. Poti sa pierzi toate valoriile pe care le detii (bani, masini, case etc.) dar ceea ce nu o sa poata nimeni sa iti ia niciodata sunt cunostiitele si personalitatea. Cu aceste "arme" o sa poti sa recastigi tot ce ai avut si chiar mai mult. Asta e adevarata bogatie si putere, nu posesiunile sau relatiile.

Link to comment
Share on other sites

@Sickness Eu cred ca diferenta este ca script kiddies sunt cei care folosesc SQL softuri fara sa stie cum functioneaza sau ce face/cum procedeaza ei invata motamo butoanele si cam atat....in schimb un HACKER adevarat ar trebuii sa stie...

LE: te killeresc 666 >_>

Link to comment
Share on other sites

@!_30 te contrazic intr-o oarecare masura pentru ca facultatea chiar te ajuta. Poate la noi nu chiar asa cat te poate ajuta in afara, dar iti structureaza informatia mult mai bine, te organizeaza si chiar si pe partea de motivatie iti da un impuls. Eu sunt anul II la calculatoare si chiar cred ca ma ajuta mai mult decat daca as aborda "self-learning" unde cauti informatie intr-un ocean,care e bineinteles foarte bogat dar nu stii de unde sa incepi si unde sa termini. Chiar pot spune ca ambele combinate ar fi idealul, facultatea dar si interesul tau si curiozitatea de a cauta mai multe informatii decat iti ofera cursul sau profesorii. E doar o parere personala.

Link to comment
Share on other sites

True, true. Poti sa pierzi toate valoriile pe care le detii (bani, masini, case etc.) dar ceea ce nu o sa poata nimeni sa iti ia niciodata sunt cunostiitele si personalitatea. Cu aceste "arme" o sa poti sa recastigi tot ce ai avut si chiar mai mult. Asta e adevarata bogatie si putere, nu posesiunile sau relatiile.

subscriu.La ceea ce ai spus, trebuie adaugata sanatatea, sa-ti ingrijesti corpul sa ai o viata caaaatttt mai lunga caci IT este abia la inceput.

Datorita scaderii preturilor la hardware, cresterii capacitatilor de productie, integrarii computerelor in industrie, progreselor in robotica, va fii muuult de lucru in domeniu, fie ca te referi la un upgrade de firmware pentru "masina de paine" care poate va putea fii "invatata" sa faca...cozonac, fie ca simulezi calea lactee pe un computer potent.Important este sa te pasioneze ceea ce faci, sa-ti antrenezi imaginatia si creativitatea, sa acumulezi cunostinte pe care sa le si folosesti.

Link to comment
Share on other sites

liceu: mate-info; faculate: automatica; master: securitate retele; freetime: retele work:retele; my point? i like it

de IT in ziua de azi se lovesc multi. Lumea IT nu are bariere (noobs, script kids si coca-hacheri... orice si oricine isi poate face un cont pe un forum). Si in legatura cu sobolanii de pe aici... :) fiti deasupra lor, nu sub

Edited by adi003user
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Tind sa te contrazic !_30. Nu va pierdeti timpul pretios din adolescenta studiind prea intens IT-ul. Invatati intai sa traiti in lumea reala, sa socializati si lasati lumea virtuala pe loc secund altfel o sa va pomeniti in situatii relativ jenante din care nu veti sti cum sa iesiti pentru ca nu ati avut exemple in jurul vostru.

Link to comment
Share on other sites

Dar mai este adevarat si ca nu poti sa ii dai unui copil totul mura in gura trebuie sa se descurce singur ca sa invete abia dupa ce crede EL ca a cautat tot google-u (xD) poate sa ceara ajutor.

Niet... eu de obicei cand vreau sa invat ceva nou, cer ajutor de la cel mai bun, care sa aibe timp sa imi zica totul pas cu pas, fara sa ma uit la tutoriale...

sa fie acea persoana tutorialul si sa imi spuna ce trebuie sa fac, dar asta doar in cazul in care il intreb, si sa imi raspunda direct la intrebare, nu sa inceapa cu x*y/2+2(34)&2

Link to comment
Share on other sites

"un script kiddie cauta "job-uri" pentru tool-uri"

True, true...

"la facultate trebuie sa te implici in cat mai multe proiecte, sa-ti ocupi timpul, sa fi cunoscut"

Numai in facultate? Heh...

Si, ca de obicei, Nemessis are dreptate. Nu va pierdeti timpul! Intrebati-i pe parintii vostri: Mama, tata, voi ati avut viata sociala cand erati de varsta mea, sau ati stat tot ca mine inchisi in casa, asteptand dezvirginarea? Veti fi surprinsi majoritatea. Si uite ca ei nu si-au pierdut adolescenta stand in scaun si batandu-si capul 18 ore pe zi cu niste rahaturi.

Trebuie sa te mai duca si capul, stii?

Edited by Fitty
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am mai spus-o si in alte posturi, parerea mea e ca totul se rezuma la entuziasm, in situatia daca aici. Te uiti pe internet si spui "ce mi-ar placea sa fac si eu asta". Ai tragere, interes, si lucrezi cu drag. Lucrezi pana iti pierzi cheful, apoi te duci la o bere si la un chico cu femeia. A doua zi sau peste doua, trei in mod sigur vei trece iar peste ceea ce-ai lasat deoparte. Eu asa privesc lucrurile. Daca te fortezi si nu ai chef, daca vrei neaparat sa lucrezi la ceva la care nu-ti face placere, nu vei rezolva nimic. De asemenea, daca faci toate lucrurile astea doar cu gandul ca-ti vor ajuta pe viitor, iarasi nu vei ajunge prea departe dupa parerea mea. Te ocupi cu ce-ti place si cu ceea ce prezinta interes pentru tine, te lasi usor dus de val, iar restul va veni de la sine...

Link to comment
Share on other sites

Tind sa te contrazic !_30. Nu va pierdeti timpul pretios din adolescenta studiind prea intens IT-ul. Invatati intai sa traiti in lumea reala, sa socializati si lasati lumea virtuala pe loc secund altfel o sa va pomeniti in situatii relativ jenante din care nu veti sti cum sa iesiti pentru ca nu ati avut exemple in jurul vostru.

Ai dreptate. Am uitat s? prezint aceast? ipostaz?, dar avem timp de toate (nu trebuie nicidecum 18 ore pe zi pentru studiu). Este adev?rat c? lumea real? este interesant? ?i numai prin practic? ajungi s? ie?i din tot felul de situa?ii jenante, îns? ?i a fi informat, self learning-ul, psihologia ?i alte cele te ajut? s? te descurci în lumea real? :-)

Vorba aia, da?i bani ca al?ii s? înve?e pentru voi. Outsourcing, rela?ii, informa?ie.

Link to comment
Share on other sites

"nu trebuie nicidecum 18 ore pe zi pentru studiu"

Nu TREBUIE, dar unii sunt extrem de ambitiosi si nu se lasa pana nu termina ce au inceput. "Mai stau o ora", "hai mai stau una", "Cand dracu s-a facut 4:00???"

"Este adev?rat c? lumea real? este interesant?"

:))) Ce a vrut sa insemne asta, eu nu m-am prins?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...