Jump to content
FakeCN

Cum sa reinviem RST-ul de odinioara

Recommended Posts

Se poate vedea din posturi atitudinea mea fata de oricare utilizator, dar totusi il indrum si ii explic sa caute pe Google nedandu-i linkul direct pentru ca astfel il invat lenes si nu va invata decat ce are nevoie. Ideea este ca utilizatorul sa stie cum sa caute, asta trebuie sa invete, iar mai apoi se va descurca sa-si raspunda singur la multe intrebari.

Exact, asta imi aduce aminte de ce spuneau profii in faculta : "aici inveti sa stii sa cauti". Nu toti suntem asi in programare dar cand vezi ca deschide cineva (cu pana in 4 posturi) thread nou cu numeme "Ajutor", "Help", "Problema mare" chiar ca iti vine sa il inviti sa caute mai intai pe google sau pe forum.:o

Link to comment
Share on other sites

Sunteti cativa pe aici care dezbateti aceasta problema punand trup si suflet, dar sunt sigur ca la 2 zile dupa uitarea acestui topic (ultimul post) o sa va faceti veacul tot pe la Offtopic.

Incercam mai de mult un proiect: Traducerea tutorialelor din engleza in romana. Nu a fost tradus nici macar un singur tutorial, desi ar fi fost multi dispusi sa o faca. Si eu sunt unul dintre ei!

Asadar, fapte, nu vorbe.

Link to comment
Share on other sites

Nytro, in locul tau as contacta pe PM userii pe care ii vezi ca se implica activ in dezvoltarea comunitatii. Doar cu ei la momentul asta poti incepe ceva fiindca daca apelezi la useri care nu se implica deobicei si le dai o sarcina pe care ei o accepta, atunci mai rau te incurci. De asemenea, nu stii daca un user nou/cu putine posturi va fi implicat sau nu, deci nici la el nu cred ca poti apela.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti cativa pe aici care dezbateti aceasta problema punand trup si suflet, dar sunt sigur ca la 2 zile dupa uitarea acestui topic (ultimul post) o sa va faceti veacul tot pe la Offtopic.

Incercam mai de mult un proiect: Traducerea tutorialelor din engleza in romana. Nu a fost tradus nici macar un singur tutorial, desi ar fi fost multi dispusi sa o faca. Si eu sunt unul dintre ei!

Asadar, fapte, nu vorbe.

Si eu as vrea sa ma implic la traduceri de tutoriale. PM me.

Link to comment
Share on other sites

CyberWolf08: Iei un tutorial in engleza, care iti place tie si ti se pare interesant, il traduci si il postezi. Nu e chiar atat de greu.

Ideea e sa fie mai multi membri care sa contribuie, care sa ajute comunitatea. Si daca nu fac asta din placere, e degeaba...

Uitati cum fac eu de cateva zile: Am gasit cateva site-uri interesante, si ce gasesc interesant pe ele, postez si aici. E un inceput. O sa mai scriu cate un articol, vedeti voi :)

Link to comment
Share on other sites

O alta problema este ca prea putina lume invata din tutoriale, acest lucru fiind ceva normal. Singura solutie ar fi sa se ofere o gama completa de tutoriale care sa trateze un anumit domeniu astfel incat cel care invata sa aiba un inceput si un sfarsit.

Si de la mine o propunere: Stergeti toate posturile de pe forum, scoateti Off Topic, daca tot e forum educativ/de cercetare in domeniul securitatii IT, atunci nu cred ca e nevoie de aceasta mareata categorie.Iar in categoriile de tutoriale sa fie pe modelul celor facute pt E-zine. In acest fel se pot gasi si articole pt revista.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea "cearta" cartegoria Offtopic. Ok, ce ziceti daca va dau ban daca va prind pe acolo (Online list)? Cine e de acord sa primeasca ban daca intra acolo?

In mare, nu o sa fie mari schimabari. Nu forumul trebuie schimbat ci mentalitatea membrilor. Nu pot obliga pe nimeni sa citeasca un tutorial sau sa scrie un articol.

Incepeti prin a da propriul exemplu. Chiar vreau sa va vad in zilele ce urmeaza "la treaba". Nu stiu de ce, dar sunt sigur ca nu o sa vad nimic.

Vreti o schimbare? Incepeti prin a va schimba pe voi insiva.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ce ziceti daca va dau ban daca va prind pe acolo
cu asta nu as fi de acord.Eu cand deschid pagina RST iau in ordine de sus in jos si deschid fiecare categorie unde e ceva nou postat, iar offtopic e ultima pe care o deschid, doar din pura curiozitate.Eu unu as putea sa "supravietuiesc" si fara aceasta categorie.

Revenind la scrierea de tutoriale degeaba se scriu 2-3 articole de calitate, un incepator nu va putea discrimina. Pute-te in urmatoarea situatie:" esti incepator si vezi doua articole cu titlurile <<Programarea orientata pe obiecte>> [facut de un cunoscator] si ceva de genu <<Hack kaspersky license>> [un simplu "trick"]. Tu ce ai alege?>>

Eventual se poate face o inspectie in Tutoriale si sa se pastreze cele cu adevarat folositoare.

Iar o categorie, cred eu buna, ar fi "Dezbateri" unde se pot analiza coduri sursa, diferite optimizari, sau fel si fel de bug-uri, exploituri.

Dupa parerea mea ar fi bun un Big-Bang al RST. Incepem totul de la 0 si cu mai mult interes, iar cum exemplul personal este cel mai bun, luati-ma drept un exemplu negativ pt ca trag de un tutorial sa-l termin de foarte mult timp.[Eventualele erori de gandire/ortografie se datoreaza intru totul berii, joint-ului si oboselii]

Link to comment
Share on other sites

de cand a picat topicu asta ma chinui sa il citesc dar de fiecare data nu-s in apele mele (prin ape se inteleg alte bauturi in afara de apa).

Poate sunt in plus in discutie, poate s-a discutat mai sus dar nu apuc sa citesc 3 pagini. Doar nu inteleg tematica.

RST nu a murit ca sa fie reinviat, da, am vazut mai sus.

A avut ceva de oferit, poate descoperirile sunt mai rare si un tutorial despre o gaselnita noua apare mai rar deoarece multe lucruri publicate si-au atins scopul si lumea si-a reparat erorile.

Ca RST pare ca a devenit o adunatura de tampiti face parte din simpla miscare a forumurilor: lumea veche imbatraneste, forumul ramane, personalul noi-venitilor va avea intotdeauna aceeasi medie de varsta, mai apare si perioada in care decizi ca lucrurile cu care te laudai canva acum e mai bine sa le pastrezi pentru tine (cum era cu yahoo XSS destul de dese in trecut, acum mai rare).

Suntem aceeasi echipa, sunt aceeasi admini, iar moderatorii nu sunt incadrati cu ora. Din aceasta cauza topicul mi se pare absolut inutil.

Cum sa reinvii:

1) gasiti un hack de la mama lui de care nu a auzit nimeni sa spargi pana mea orice comp doar printr-o scapare Microsoft

2) o idee de un raid care sa apara la stirile lumii bune (nu cancan sau alte saracii)

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...