Jump to content
Krisler12™

Ce stiti despre SUA ? Cum e sa traiesti acolo ?

Recommended Posts

Salut !

Am gasit asta pe un blog:

Sunt Statele Unite tara tuturor posibilitatilor? Categoric da!

Ai posibilitatea sa alegi sub ce pod sa dormi, ai posibilitatea sa alegi coltul de strada pe care sa cersesti, tomberonul in care sa cauti mancare, trecatorii in fata carora poti sa te postezi cand ies de la Starbucks sa le ceri 50 de centi sau dealerii de droguri din fata sectiilor de politie.

Daca va ganditi cumva ca filmele pe care le vedeti la televizor sau stirile de la CNN prezinta ceva deformat sau cizelat din realitatea americana va inselati. E fix ca in filme, e fix ca la televizor. Cand am vazut prima data clipurile promotionale din aeroport si ambasada cu We are America m-am iritat, ce atata propaganda. America e a americanilor si a mexicanilor si a imigrantilor si a cersetorilor si a celor care au evoluat de la statutul de cersetori si au un cort si dorm sub podul de pe strada 8.

Ca sa nu mai folosesc metafore, dar sa va aduc aminte de filme, cand ati vazut ultima data filme cu zombii? Va amintiti ca zombii sunt niste humanoizi taiati pe fata, cu hainele jupuite, cu mainile intinse in fata care merg pe strazi, se lovesc de ziduri si mormaie tot timpul ceva. Ei bine, transpusi in realitatea americana, zombii astia apar pe strazi imediat dupa lasarea intunericului si merg cu mainile intinse cu un pahar de cola/starbucks gol, mormaind in fata fiecarui trecator: spare 50 cents, have anything to spare? Si sa nu credeti ca sunt unul, doi, trei sau concentrati in fata unui hotel sau intr-o anumita zona. Sunt peste tot, in centru, la periferie, peste tot. Nu stiu ce fac ziua, atunci cand se vad oameni la costum si tineri spalati, dar seara peisajul se schimba.

Sa nu credeti ca America e chiar asa de nasoala. Nu. Toata lumea respecta niste reguli de bun simt extraordinare. Daca ii spui zombieului aluia ca n-ai nimic de impartit, ala zice sorry si pleaca mai departe. Pe strazile pe care circula mijloace de transport in comun nu e pic de mizerie, nu e nici un muc de tigara, iar noaptea lucratorii companiilor care au sediul pe strazile respective isi spala trotuarele inainte de a trece masinile de curatat strada. Reversul medialiei e ca pe strazile adiacente gunoiul poate atinge si un metru inaltime, in functie de ce populatie conlocuitoare exista in preajma.

Judecand dupa numarul urias de cersetori de pe strazi si dupa coada de la o cantina sociala vazuta a doua zi, ai crede ca in State sa locuiesti e gratis, sa muncesti e o jignire, pentru ca oricum exista cantine gratis, exista cetateni care sa iti dea 50 de centi, iar un dublu whooper cu cartofi si cola de 1 litru e 7 dolari. O nimica toata.

Si acum nu ma mira cand in drum spre aeroport in dreptul unei lucrari de modernizare a autostrazii era o pancarta mare pe care scria: putting America back to work!

Statele Unite, tara tuturor posibilitatilor? at » piticu .ro

Stie careva cum e viata in America ?

Intreb ptr. ca m-ar bate un gand sa traiesc acolo dar din ce vad parerile sunt impartite si multi zic ce stiu doar din auzite. Stie cineva ceva concret la cum e sa traiesti in America (SUA !) ? Cam care-s salariile, cam cate se munceste, cum sunt oamenii, cum sunt preturile... viata in general ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Despre America / Lumea dupa Eufrosin

Sau daca ai minim 18 ani, fa`ti rost de un contract de munca prin Infoamerica.ro si o sa ajungi acolo. Nu`i scump.

O sa bagi ca MIG`u` in constructii si dupa ce te strofoci si te imbolnavesti cu ficatu', revin`o pe forum si povesteste`ne cum a fost The American Dream.

Good luck and good night !

P.S.: Never say never !

Link to comment
Share on other sites

ok,am citit articolul,am citit comentariile si acu vreau sa postez si eu.

sunt student anul 2 acum,si am avut sansa sa merg in aceasta vara in us...si da se poate spune ca e adevarat cam tot ce spune domnul in blogul lui:)))

sunt intradevar foarte multi homeless people pe aici care stau la intersectii cu pancarde si toate alea ce le vezi prin filme ,intradevar au un foarte mare bun simt in general pentru ca asa sunt toti,sunt total diferiti de europeni, pot sa zic ca in mare americanii sunt foarte cumsecade,le place sa poarte o conversatie cu tine.

alt lucru adevarat e faza cu americani,mexicani,imigranti si cersetori :))) este exact felul in care e impartita polulatia daca nu esti american si esti putin brunet,e clar esti mexican,daca nu esti american si esti alb esti rus sau alt tip de european :))) (by the way,they kind of hate russion's,da bine ca-i plac lui User Name). eu unul ma bucur sa spun in USA ca sunt roman pentru ca un lucru bun fac americanii,nu dau oricui viza ,ma refer ca romanii de aici din fericire nu sunt fani gutza(scuze de jignire daca e vreunu fan pe aici). un var de-al meu lucreaza la o foarte mare companie de microcipuri,este managerul general al companiei. si in mare nu prea o sa vezi un roman care sa lucreze pentru stat sau pe bani putini,aproape toti de aici au afaceri proprii,sau lucreaza in domenii care fac profit.problema cu homeless e modul lor de a cumpara lucruri,daca romanul incearca sa se fereasca de imprumuturi bancare,ei doar pe baza lor traiesc,pierzi serviciul,in cateva luni,daca nu ai ceva pus deoparte tzia luat banca casa,masina,dintii din gura.au cate 3-4 masini si nici una nu este cumparata cu bani cash.de asta si criza financiara...daca bancile au dat bani ca prostii acu nu mai aru de la cine sa ia inapoi.

in concluzie.daca ai sansa sa vizitezi/stabilesti in us,fa-o!!! pentru mine a fost si este inca (mai am de stat o luna si e gata viza) o mare placere.daca esti student si ai ceva bani aplica pentru un program work&travel cum am facut si eu si iti spun ca nu o sa regreti.am facut aici lucruri care nu cream ca o sa le fac in romania.daca tot eram fan counter strike aici am avut si inca am ocazia sa merg sa trag cu arma,am tras de la pistol pana la shotgun si rifle,plus aste distractii cum ar fi jet ski sau cu atv-urile pe nisip (vezi sand dunes oregon pe youtube)

that's all :))) thank;s for reading si sper ca am fost de ajutor

faza cu mancare moca,un pot sub care sa dormi..... stiu ca iti ofera guvernul undeva la 700-800 de $ pe luna ca un fel de ajutor social la noi,iar daca ai familie iti da si cva bani in plus pentru fiecare copil plus bani de chirie (unii rusi traiesc de pe urma acestui pt ca au cate 5-6-10 copii :))) iti mai ofera cva health insurance dar care cuprinde foarte putine riscuri. cantinele alea sunt deobicei constituite din donatii,sau din ce am aflat chiar azi,daca un mare magazin are produse aproape expirate le doneaza acolo si au reducere la taxe (ca si in romania ,cei care au firme stiu de cei doar 2% pe care dragul nostru stat ne scuteste daca face donatii la ong-uri sau alte organizatii)

Starbuck;s....la ei e o traditie,unii cheltuie pe cafea,latte,mocha,ceaiuri intr-o luna mai mult decat media salariilor in romania.dar macar au de unde (si cand te gandesti ca intemeietorii starbuck;s erau gay,nici macar nu au mostenitori sa ia averea)

acu am facut si comentul lui paxWo ,nu stiu tu ce prieteni care sunt asa ai,dar am si eu rude si nu sunt deloc cum ai descris tu...

Link to comment
Share on other sites

America e de cacat, marea majoritate a populatiei, e robotizata, fiecare cetatean e robot de bucatarie, cu toate ca majoritatea sunt plini de bani, nu se mai satura, sunt genul de oameni care nu se multumesc cu putin si vor cat mai mult. Romanii care se duc acolo cred ca e raiul pe pamant, au impresia ca cei 100$ primiti pe o saptamana de robie sunt bani multi comparativ cu Romania, dar ei accepta sa stea acolo doar ca sa stie lumea din tara ca ei sunt in America si o duc extraordinar de bine si ca nu vor sa se mai intoarca pentru ca sistemul este corupt.

Iar romancele sunt printre cele mai curve din America, in timp ce barbatii lor stau pe acasa de se labesc la reviste cu Bugs Bunny, ele se ard cu 10-15 americani pe noapte si il suna pe "puiu" din tara de-i spune ca e menajera la hotel.

Link to comment
Share on other sites

@Park frate da tu esti suparat pe romance treaba lor ce fac ele acolo , daca produc $ acuma ca prostu din romania o asteapta asta ii altceva sau poate nu ii prost doar vine western unionu cu cate 2 - 3k pe luna doar ai gagica pe US .

@On : Am ceva prieteni in state de f mult timp 20 poate si mai mult nici unu nu se plange fiecare e cu firma lui toti sunt Self Employed , fac bani si nu merg pe mentalitatea americana sa iau bani de la banca sa imi iau masini si case , muncesc 10 ani si isi cumpara casa sau apartmant cu banii jos , toti pe care ii stiu au fost si sunt multumiti sau au venit impresionati , exista si acolo un salar minim nu iti da nimeni 200$ pe luna si cine pleaca acolo pleaca cu un contract pleaca la ceva rude pleaca la prieteni si e mai usor de gasit un loc de munca ceva serios . Daca esti destept faci gramezi de bani , daca te duce capu faci si in RO nu tre sa pleci aiurea

Link to comment
Share on other sites

@Park frate da tu esti suparat pe romance treaba lor ce fac ele acolo , daca produc $ acuma ca prostu din romania o asteapta asta ii altceva sau poate nu ii prost doar vine western unionu cu cate 2 - 3k pe luna doar ai gagica pe US .

@On : Am ceva prieteni in state de f mult timp 20 poate si mai mult nici unu nu se plange fiecare e cu firma lui toti sunt Self Employed , fac bani si nu merg pe mentalitatea americana sa iau bani de la banca sa imi iau masini si case , muncesc 10 ani si isi cumpara casa sau apartmant cu banii jos , toti pe care ii stiu au fost si sunt multumiti sau au venit impresionati , exista si acolo un salar minim nu iti da nimeni 200$ pe luna si cine pleaca acolo pleaca cu un contract pleaca la ceva rude pleaca la prieteni si e mai usor de gasit un loc de munca ceva serios . Daca esti destept faci gramezi de bani , daca te duce capu faci si in RO nu tre sa pleci aiurea

1.In Romania e mai greu, nu vezi ca din salariul pe care il iei iti opreste x% ptr somajul pe care nu cred ca o sa il mai vezi, x%ptr sanatate, x% ptr pensie si cand te uiti in portofel ai ramas cu 15% din tot salariul. Se poate castiga dar ori pe cai ilegale, ori sa muncesti la negru ori sa ai mai multe servicii si asa iti opreste si statu ceva dar iti mai raman si tie.

2. 200$ vrei sa zici ca e mult ?! Cineva m-ia zis ca cu 200$ nu prea ai ce face acolo...

3.E adevarat ca mancarea acolo are gust de plastic etc. de la atatea chimicale cate baga in ea si de la atatea medicamente cat primesc animalele ptr. carne/lapte/oua ? Daca e asa atunci ce dracu mananci acolo ?

4.Cei de care zici: ce firme au sau in ce domeniu lucreaza/au firmele ?

Cum si le-au facut fara sa se imprumute ? Au venit cu bani din Romania ?

5.Ca sa muncesti ca un om obisnuit acolo iti raman bani si ca sa traiesti sau toti se duc pe mancare si pe minim necesar(intretinere/chirie) ?

Cam cat tre sa muncesti acolo ca sa ai o viata normala si sa iti poti lua lucruri decente din bani , fara sa fii patron sau angajat la nush ce firma de renume ci doar ca simplu om de rand aa cum sunt mai toti acolo ?

--------------------------------

@Park: daca e sa o iei asa si in Iatlia, Franta (remeber glumele francezilor), Spania etc. Cred ca mai multe curve romance gasesti in tarile europene decat in SUA.

Link to comment
Share on other sites

1.Am zis daca esti destept faci bani si aici nu m-am referit pe cale legala tu nu vezi ca toti fura tu ce faci stai sa muncesti cinstit ?? Stai numa tu

2.Salar minim pe sua e undeva la 700-800$

3.Mancarea nu ma intereseaza

4.Au muncit pe branci cativa ani pana au fost in stare sa dea drumu la ceva , firme gen: transport marfa

5.Acolo daca muncesti ca un om normal poti sa ai viata normala pe care aici nici cu 2 slujbe nu te descurci

Link to comment
Share on other sites

america ii tara frumoasa dar si lor le merge greu cu criza si la iei nu mai sint bani si sint o gramada de oameni care au perdut tot cu criza ca la noi, iti spun din experienta voi multi va plingeti de romania, cai greu si naspa dar sa stiti ca ii o diferenta sa te duci in vizita sau sa traiesti acolo.

vb de usa dar deviez un pic de la tema

eu traiesc de ani de zile in germania si ii naspa ii o viata ca un robot ,eu daca nu ma duc o data pe an acasa o iau razna inebunesc.

Diferenta care ii germania:

traiesti bine ai tot ce vrei mincare,bautura,electronica,masina etc.. tot ce iti doresti

Ai o viata ca un robot la lucru si acasa .

Despre mincare ce sa zic (in europa tärile mai dezvoltate si usa cei mai multi oameni grasi)

luam un exemplu eu daca vreu sa cumpar rosii trebuie sa am noroc sa gasesc rosi ca la noi aicia ii plastic cu apa rosia

Nu ai prieteni,adica ai dar nici o data nu te intelegi cu iei ca la noi (alta mentalitate) trebuie sa fii nascut in germania sa te incelegi cu iei

Exemplu prieten de ani de zile o vizitat si rominia, dar sa zicem facem gratare la mine in curte sau la iel fiecare isi aduce carnea de acasa ,checeap,maioneza si sarea si piperul de acasa si nu numai iel ii asa toti sint asa toti pe line (si sacul cu carbuni facem jumi juma)

no prietenul are copii si un copil ii pofticios si eu am cirnat pe gratar, prietenul are alceva nu ii da voi la copil daca cere o bucata de cirnat sa iei de la mine (raspunsul lui nu ii da lasa ca ii iau si lui data vitoare ca doar tu lucrezi pentru banii pe care iai dat pe cirnat)

vizite dau telefon ce faci mine pot sa vin pina la tine in vizita

raspuns stai sa o intreb si pe nevasta no bun o intraba si iti spune mine nu se poate ca trebuie sa spalam haine (de zici ca iel le spala cu mina )

alt prieten faci afaceri

preitenul: ba nu iti trebuie un leptop ca vreau sal vind

eu:cit ceri pe iel

prietenul :ba fi atent am fost cu iel la consignatie (second-hand) si o zis ala ca imi da 200€

dar tie ca imi iesti prieten til dau cu 250 €

eu: ba prostule la ala de la second-hand ca ii strain si nu il cunosti si il dai cu 200 si mie ca te cunosc de ata timp imi ceri 250

ma pur si simplu iel vede ca ii ceva normal si nu iti ramine decit sa ii spui ba nu imi trebuie dute si vindel altundeva

inca ceva nu ai libertatea care o ai la noi sa faci ce vrei tu de exemplu daca nu am curte si vreu sa fac un gratar posibiltitatile sint urmatoarele

ma duc undeva la padure sau la un riu la iarba verde no aprind gratarul dupa 5 minute apar pompieri iti stinge focul si iti da amenda deici nu ai unde sa te duci decit in loc public sa faci gratar dar acolo ii plin nu ai voie cu gratarul tau de acasa trebie sa faci la gratrul lor de beton si platit

la pescuit mo prins fara permis am luat 390€ amenda no am zis ca ma duc sa fac permisul (care ii problema la iei au voie si pescari care au permis sa te controleze )

in fine ma duc sa imi fac permis intru in cladire sa iau ceva info imi spune permisul coasta 100 de euro pe an dar numai la balta la riu mai mult sau la mare no bun am zis ba asta ii ce sa fac ok sint de acord, no stai ca acuma vine partea grea si imi da o carte si formulare

ba ca la scoala de soferi inveti si dai examen (270€ costa examenul) ca sa iei permisul de pescuit mam lasat si sint pescar inrait dar nu iera problema de bani problema ii absurditatea care ii

si multi romini care am cunoscut aicia sint la fel foarte putini raimn ca la noi in tara de treaba

tigara aruncata jos 25€ amenda a doua oara 70€ (daca ai voie sa fumezi numai in anumite locuri)

si cea mai tare faza eu am permis de conducere daca ma prinde beat pe bicicleta imi ia permisul de conducere :)

ca oameni sint foarte rai eu daca as mai putea sa dau timplu inapoi nasi mai ramine aicia pentru nimic in lume cel mai bine ii acasa in ro chiar daca nu ai banii multi

acuma lucrez in domniu pc dar inainte 5 anii am lucrat in domeniu wind turbine (producatoare de curent electric)

care iera munca toata ziua umblam cu inca un tip, mergem cu masina pe cimp si controlam daca sa invirte elicia de la turbina (plitisela no sa nu imi dau glont):)

sucuze de gramatica si scris

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va zic mai pe larg ce mi-a zis unu care sta in SUA de cativa ani:

1.Cica el a terminat liceul si acum e la un colegiu/facultate, in fine, cum sunt denumirile si cum e ordinea pe la ei, si a zis ca cica l-a pus pe el la revista scolii ptr. ca el e din Romania si na asta dadaea bine acolo ca are legatura cu "Biroul de relatii internationale", nu cel al SUA ci ala al colegiului respectiv ca mai sunt acolo care nu sunt americani 100%. Si are si el o fucntie acolo la biroul ala al colegiului si este si student in acelasi timp la acelasi colegiu.

Pentru asta cica primeste vreo 6000 $. Inainte, cand era la liceu, isi luase o slujba asa de timp liber la o biblioteca (nu va imaginati ca era director sau mai stiu eu ce, era o slujba de asta minora). Castiga insa mai putin de 6000 $ insa facea si un sfert sau o jumate de norma.

Care e faza cea mai tare ?

Mi-a zis ca din astea fiecare astea ii ajungea sa traiasca acolo. El a fost singur acolo si nu a stat impreuna cu cineva sau sa il fi ajutat cineva si numai din fiecare slujba de asta (nu le-a avut pe ambele in acelasi timp) ii ajungea si sa si manance bine si sa isi ia si haine calumea sa si traiasca decent si sa isi plateasca si chiria.

Are prieteni acolo si cica sunt foarte de treaba, mai ceva chiar decat aia din Roamania.

Referitor la manacare: mi-a zis, asa cum mi-a mai zis cineva, ca cica mancarea acolo are un gust naspa a cauciuc/plastic, singurul lucru pe care il poti consuma fara sa iti dai seama ca e imbibat cu tot felul de rahaturi ar fi doar carnea insa nu poti manca numai carne.

Cica la McDonalds mananca numai aia saraci acolo. Itit poti lua cica si mancare de asta care sa nu aiba gust de plastic si a tot felul de rahaturi numai ca tre sa dai mai multi bani si cica ar consuma cam 500-800$ numai pe mancare de asta daca ar vrea asa.

------------------------------------------------------------

Partea contradictorie:

cunsoc pe cineva care s-a legat de capu' unui american, agatandu-l de pe situri de astea gen Facebook. I-am zis si ei povestea asta, insa ea traieste in Romania, nu a fost niciodata acolo si tot ce stii , stie de la american.

Mi-a zis asa:

Chestia cu mancarea e adevarata. (btw, zicea nush care ca nu il intereseaza mancarea. Serios ?! Ce mananci acolo atatia ani daca orice ai baga in gura are gust a orice altceva decat a mancare ?)

Referitor insa la salarii si la slujbe:

cica nu e deloc adevarat ce mi-a zis acest prieten, ca poate o fi avut el noroc sa gaseasca o asa slujba insa de fapt acolo salariile sunt intre 3000 si 12000 $ (12000 fiind salariul gagiului ei). Dar viata cica nu e chiar asa de roz acolo:

cica tre sa muncesti pe rupte, nu prea ai timp sa te intanlesti cu lumina zilei daca vrei sa traiesti decent acolo ca altfel tot ce castigi iti ajunge doar ptr mancare si chirie si ATAT.

Mi-a zis ca cica toti de acolo sunt obsedati cu munca.

Contradictoriu fata de ce mi-a zis astalalt cum ca nu prea se omoara nimeni asa tare cu munca dar bani au indeajuns toti.

Care dracu' are dreptate pana la urma: asta ca traieste acolo zi de zi sau asta care nu a vazut America in viata ei ?

----------------------

PS: cu ambii am vorbit recent si nu cu unu cand era criza si cu altul cand a trecut criza. Cu ambii in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

paxnWo a dat singurul r?spuns care poate fi real

Krisler12 e?ti înc? un copil , nu e nimic r?u in asta dar pe parcurs i?i vei schimba ideile ?i modul de a gîndi

Pentru cei care cred ?i viseaz? alte lucruri sau vad USA cu o fata diversa nu ave?i decît s? va duce?i ,dar sunt sigur ca nu ve?i posta adev?rul

In rest doar bullshit , uneori nu îmi vine s? cred cat de infinita poate s? fie prostia omeneasca

Un lucru este adev?rat ,omul are dreptul s? viseze ,s? î?i exprime p?rerea care bineîn?eles poate s? duc? in eroare pe al?ii, acest lucru îl face s? fie liber ?i nu sclav.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

america ii tara frumoasa dar si lor le merge greu cu criza si la iei nu mai sint bani si sint o gramada de oameni care au perdut tot cu criza ca la noi, iti spun din experienta voi multi va plingeti de romania, cai greu si naspa dar sa stiti ca ii o diferenta sa te duci in vizita sau sa traiesti acolo.

Criza s`a terminat in State, acum 3 ani cand m`am intors eu. Nu mai vb aberatii. Americanii care "au carte" stiu ceva economie si politica dar majoritatea is rupti complet de realitate si viseaza sa castige la loterie. Daca nu crezi, fa`ti cont pe un forum de discutii american ( anykind) si o sa vezi cata ignoranta dar mai ales "nestiinta" de cauza, au acei oameni, numiti americani. Vei vedea ce spun americanii despre Europa: Nu stim unde este!

Link to comment
Share on other sites

Criza s`a terminat in State, acum 3 ani cand m`am intors eu. Nu mai vb aberatii. Americanii care "au carte" stiu ceva economie si politica dar majoritatea is rupti complet de realitate si viseaza sa castige la loterie. Daca nu crezi, fa`ti cont pe un forum de discutii american ( anykind) si o sa vezi cata ignoranta dar mai ales "nestiinta" de cauza, au acei oameni, numiti americani. Vei vedea ce spun americanii despre Europa: Nu stim unde este!

Prosti or fi si poate ca si sunt, asta se vede peste tot insa asta nu dovedeste nimic legat de traiul de acolo. La ei este , cred eu, si alta mentalitate de exemplu la noi faci o caruta de facultati si nu ai ce sa faci cu ele, toti in ziua de azi fac facultati, chiar si aia prosti bata. La noi e la moda sa faci facultate ca sa ai diploma. La ei cred ca treaba sta altfel: faci numai daca ai de gand sa faci cu adevarat ceva in domeniul respectiv dupa ce o termini. La noi se stie dinainte ca dupa ce o vei termina sunt 90% sanse sa nu prinzi in domeniu, dar asta nu conteaza fiindca trebuie numaidecat sa ai diploma.

La ei, chiar daca sunt prosti asa cum ziceti, se gandeste in materie de bani si asta ptr. ca la ei daca vrei sa faci o facultate trebuie sa platesti si de asta ei se intreaba dinainte daca nu ar fi mai bine sa faca o afacere cu banii aia si sa traiasca bine ptr. tot restul vietii decat sa faca o facultate si apoi sa vada daca isi gasesc de lucru. De asta la ei s-a ajuns sa fie asa de multi prosti ptr. ca ei gandesc in materie de bani: se merita sa dau bani sa fac asta sau nu se merita ?

La noi nu se gandeste asa ptr. ca tot prostu se duce la facultate ca doar i-o plateste statu' din banii alora care muncesc. Rezultatul fina: o diploma cu care acuma multi se pot sterge drept la cur !

Si la urma urmei haideti sa ne gandim si noi oleaca:

Daca ar veni Zana Maseluta la voi intr-o noapte si v-ar spune:

"ba ce vrei ? Vrei bani cacalau sau vrei sa fii calic dar sa stii unde e Europa si care sunt capitalele lumii si multe altele ?"

Eu nu as mai sta pe ganduri si as alege banii ptr. ca pur si simplu nu are rost sa ma complic cu atata studiu ca la final sa o iau tot pe calea initiala: adica aia de a face bani. De ce sa aleg sa invat ca sa fac bani cand pot sa ii aleg de la bun inceput, nu ?

Asa cred ca gandesc si americanii.

La urma urmei nu cred ca intereseaza pe nimeni cat de mare au americanii IQ-ul ci cum e viata acolo: se traieste bine, nu etc. ?

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi povestea un var, care a fost cativa ani in USA, ca mancarea e ff ieftina dar preturile la tutun si alcool sunt ff mari.

Pe de alta parte acolo fara permis si masina nu te poti descurca, sunt distantele atat de mari incat pentru a merge pana la cel mai apropiat magazin iti trebuie masina.

Chiria e rezon, dar ca emigrant esti privit altfel si intotdeauna va avea un american prioritate. Sunt mai putin inteligenti dar sunt smecherasi si foarte parsivi.

Inainte sa va ganditi sa munciti acolo cautati sa intrebati pe cineva care a mai fost, va asigur ca in scurt timp va veti zice mai bine in Romania decat acolo, daca reusesti sa te realizezi intr-atat incat sa fi peste medie, asta cu ani de munca si obisnuinta cu mediul puteti ramane cu inima impacata. Altfel trebuie luat in considerare ca o data ajunsi trebuie sa va adaptati fortat la o societate total diferita cu toate partile si bune si rele, usor de zis.

A si apropo din cate imi mai spunea varul permisul auto de aici nu este valabil acolo.

Sweet dreams!

Link to comment
Share on other sites

Argumente si detalii ???

E pur si simplu o afirmatie extrasa dintr-o discutie cu var-miu de acum 1-2 ani, nu am retinut argumentele din micile lui exemple, in ideea sa nu-mi incarc memoria cu detalii inutile cu atat mai mult cu cat am oprit informatia sub forma de concluzie pentru mine nu ca sa o discut mai apoi, acum asa s-a nimerit, nu trebuie sa co considerat valida sau invalida puteti sa o incadrati la capitolul "exista posbilitatea sa" care in timp este probat sau nu de experienta sau de experiente din alte surse impartasite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...