Jump to content
sennyor

Credeti in tarot?

Recommended Posts

Vrajeala. Faci anumite lucruri fara sa iti dai seama doar pentru ca undeva in creierul tau ti se proceseaza "rezultatul" cartilor. Nu exista prezicerea viitorului, nimeni nu poate prezice viitorul. Exista, din ce in ce mai des, oameni care fac lucrurile care "au fost vazute in carti" pentru ca sunt prea creduli si prosti. Just saying, vorbesc in general...

Dar faza asta cu viitorul si ca vei avea 3 copii si o pula mare... nu. E vrajeala.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a ghicit una mai demult in carti, spunea ca nici ea nu crede dar stie sa ghiceasca, nu mai tin minte am luat-o mai mult ca pe o curiozitate o experienta funny, spunea lucruri gen: la un drum de seara, vine omul verde si nuj ce face, povesti dastea...

Oricum parerea mea legata de dat in carti vraji and stuff este ca daca crezi in ele au efect daca nu, nu. "Esti afectat daca vrei tu sa fi!" dupa acelasi principiu ca si "Esti ceea ce vrei tu sa fi!"

Link to comment
Share on other sites

A venit odata o baba la mine, eram pe o banca, fumam o tigara, a venit ca din senin si mi-a zis astfel: Mi-a tiuit ghiocul si trebuie sa ghicesc cuiva, si tu esti singurul de pe aici, eu ma uitam uimit si nu stiam ce sa zic, si i-am zis ca e OK, mi-a spus foarte clar ca nu vrea nici macar un ban.

Si a inceput sa imi zica, aproape totul despre familie, despre ceea ce fac si plus multe alte lucruri, precum ca, familia nu ma respecta pentru ceea ce fac si ce realizez, in sinea mea parca simteam asta, dar ea mi-a spus cu exactitate, si aveam o presimtire buna, mi-a spus multe lucruri pe care nu le stiam inca, mi-a spus foarte clar ca ea nu ghiceste viitorul, pentru ca, viitorul nu e stabilit de nimeni si nimeni nu il poate ghici sau il poate modifica.

Cat despre Tarot, e doar un joc al mintii, tot ce iti spune ea, tie ti se pare un text ascuns, si ai impresia ca daca ti-a spus "Maine vei intalni femeia cu ochii de foc", daca maine vezi o femeie care ti se pare bizara, deja incepi sa zici, "Sigur asta este femeia despre care mi-a spus ghicitoarea in carti"..

Link to comment
Share on other sites

mdah cineva mi-a ghicit in carti ca nu-mi voi mai vedea niciodata o fosta pretena. S-a adeverit. Desi inca mai verific daca e asa dupa ce din curiozitate i-am spart mailul.

Singura chestie in care mai cred e zodiacul (nu horoscopul). Doar psihologia zodiilor mi se pare realista.

Totusi am incerat Tarot si aveam mana buna, se cam potrivea ce incercam. Seamana putin cu zodiile: explicatiile trebuie sa le simti putin, nu sa le inveti mecanic, si sa le adaptezi la persoana respectiva. O fi ceva si asta.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e plauzibil dar depinde si persoana care iti da in carti... sunt femei normale ..nu tiganci imputite care chiar cica reusesc sa faca asta(si la rasplata nu cer $..zic sa dai cat crezi tu) ... nu exact dar se interpreteaza ... in schimb tigancile alea jegoasa care iti iau $ , auru tot dupa tine...alea sunt niste fake`uri ca adidasii nike de pe okazii.... sa le scuipati intre ochi daca va mai abordeaza prin parcuri , gari , etc

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti sa faceti bani inv psihilogie si in mod deosebit psihilogie neurolingvistica, apoi mergeti la poker (live nu pe net) si cititi oamenii, la fel puteti avea nenumarate avantaje si in viata de zi cu zi.

Folositi cunostiintele nu zarurile, zarurile dau teapa....asa cum am patit la un examen ;)).

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, mi-e greu sa cred ca faptul ca poti citi oamenii (fata in fata) ajuta mai mult de 30% in psihologia pokerului. Eu in majoritatea cazurilor imi dau seama de bluff-uri mai mult din betting patterns. Incerc sa observ ce e neobisnuit la o mana si in functie de asta imi dau seama cam ce ar putea avea adversarul. Fara sa ma uit prea mult la expresia fetei. Tot de psihologie tine si asta dar nu prea are legatura cu expresia fizica a adversarului. In unele cazuri ajung sa imi dau seama chiar ambele carti pe care le are adversarul. Stiu ca stateam la masa si la sfarsitul unor maini faceam o "prezicere" Q 10... si intoarce Q 10... E vorba doar de experienta de joc.

In mod ciudat, bani am reusit sa fac doar din live game-uri.. pe net am pierdut.

Ar trebui deschis un topic doar despre poker.

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit o carte de psihologie "Programarea neuro-lingvistica si arta comunicarii", si chiar te ajuta mult, iti dai seama cand un om te minte, cand iti spune un lucru din memorie, cand iti spune un lucru din memoria auditiva interna, externa, vizuala externa, interna si asa mai departe, pana nu o citesti nu iti dai seama de toate asta, are 204 pagini si chiar nu e scumpa, timp sa aveti sa o cititi si sa o intelegeti cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

@Park da cartea aceea prin care poti sa faci pe vrajitoru' ai vazuto ?

Prin simplu mod de comportare al subiectului poti sa il fraieresti...

Dupa felul cum se comporta poti sa il descrii...

Also invatand sa folosesti Body language the right way poti sa il convingi de ce balarii zici..

Prin miscari subtile pe care le percepe doar subconstientul

:>

I suggest a Body language book for you...

...Or a Mentalism book

Link to comment
Share on other sites

@Park da cartea aceea prin care poti sa faci pe vrajitoru' ai vazuto ?

Prin simplu mod de comportare al subiectului poti sa il fraieresti...

Dupa felul cum se comporta poti sa il descrii...

Also invatand sa folosesti Body language the right way poti sa il convingi de ce balarii zici..

Prin miscari subtile pe care le percepe doar subconstientul

:>

I suggest a Body language book for you...

...Or a Mentalism book

Am auzit ceva, ceva de limbajul trupului, am citit cateva articole pe internet, insa intreaga carte nu am citit-o, insa o am in cosul de cumparaturi de la teora, cred ca te referi la cartea "Limbajul trupului" de Peter A. Andersen nu ?

Link to comment
Share on other sites

Pai da....nu cred ca conteaza neaparat autoru.

Daca are multe pagini e de bine :)))

PS:Daca te intereseaza cum sa "profiti" de body language cauta si o carte de mentalism...desi unele chestii din cartii de genu s-ar putea sa ti se para plictisitoare sunt chestii interesante.

"How to convince someone....blabalbla"

"Sau cum sa faci pe cineva sa faca ceva fara sa isi deie seama....WEIRD " :)

Chestii...

Edited by prodil89
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...