Jump to content
dark87

74% din computerele de la locurile de muncă încă folosesc Windows XP

Recommended Posts

De?i Microsoft a reu?it s? înregistreze peste 350 de milioane de licen?e de Windows 7 vândute de la lansare, Windows XP continu? s? domine deta?at pe anumite pie?e. Mai exact, compania a relatat c? 74% din computere de la locurile de munc? înc? folosesc XP. Iar toate acestea pe sisteme cu o vârst? medie de 4.4 ani.

Vestea a venit dup? ce compania a anun?at oprirea suportului pentru Windows XP Service Pack 2, lucru ce-i îndeamn? de utilizatori s? migreze la SP3. De asemenea, Microsoft a anun?at ?i prelungirea perioadei de downgrade la Windows XP sau Vista pân? în 2020.

Care este îns? motivul pentru care companiile nu migreaz? la Windows 7? Lipsa de fonduri, faptul c? angaja?ii s-au obi?nuit cu Windows XP? Sau a?teapt? ace?tia lansarea Service Pack 1 pentru a avea parte de mai mult? securitate?

Sursa : Stiri IT

Link to comment
Share on other sites

De?i Microsoft a reu?it s? înregistreze peste 350 de milioane de licen?e de Windows 7 vândute de la lansare, Windows XP continu? s? domine deta?at pe anumite pie?e. Mai exact, compania a relatat c? 74% din computere de la locurile de munc? înc? folosesc XP. Iar toate acestea pe sisteme cu o vârst? medie de 4.4 ani.

Intr-un procent la fel de mare, cei cu windows XP , inca mai folosesc Internet Explorer 6 ....

Link to comment
Share on other sites

eu parca tot pentru xp as opta :D deoarece mi-se pare mai stabil :D eu am avut windows 7 destul timp ca sa stiu despre ce vorbesc... eu nu renunt la windows xp pentru 7 deoarece intr-o luna windows 7 nu mai este bun de nimica la mine deoarece eu instalez dezinstalez constant si windows 7 "se strica" si trebuie reinstalat si tot asa in schimb xp e mult mai stabil :D dar parca totusi ubuntu le intrece >:)

Link to comment
Share on other sites

Titlul spune de computerele de la munca. Nu mi se pare exagerat procentul, s-ar putea sa fie chiar mai multe (nu ca restul de 26% sunt win 7) La corporate ii mult mai greu sa schimbi, tu acasa iti iei un calculator, dar care corporatie isi schimba si masina ca sa schimbe sistemul de operare.

Link to comment
Share on other sites

xp e mai bun,e mai usor ruleaza mai bine,jocuri,programe etc,windows 7 e reusit dar parca e mai mult ptr design,si eu de la wind 7 ultimate am trecut pe xp sp2 batrnu xp care inca sta in picioare;) si la mine la lucru pe toate calculatoarele din birou ruleaza xp sp2!

Link to comment
Share on other sites

De?i Microsoft a reu?it s? înregistreze peste 350 de milioane de licen?e de Windows 7 vândute de la lansare, Windows XP continu? s? domine deta?at pe anumite pie?e. Mai exact, compania a relatat c? 74% din computere de la locurile de munc? înc? folosesc XP. Iar toate acestea pe sisteme cu o vârst? medie de 4.4 ani.

Vestea a venit dup? ce compania a anun?at oprirea suportului pentru Windows XP Service Pack 2, lucru ce-i îndeamn? de utilizatori s? migreze la SP3. De asemenea, Microsoft a anun?at ?i prelungirea perioadei de downgrade la Windows XP sau Vista pân? în 2020.

Care este îns? motivul pentru care companiile nu migreaz? la Windows 7? Lipsa de fonduri, faptul c? angaja?ii s-au obi?nuit cu Windows XP? Sau a?teapt? ace?tia lansarea Service Pack 1 pentru a avea parte de mai mult? securitate?

Sursa : Stiri IT

Salut, motivele sunt simple ca buna ziua!

1: O firma cu 30 de calculatoare de ce sa investeasca 3000-4000 € în noi sisteme de operare?

2: Acomodarea personalului cere timp, în acest timp profitul va scadea.

3: Majoritatea calculatoarelor sunt vechi, si sistemul se va misca foarte greu. Pentru ce sa investesti în calculatoare noi?

Daca faci un calcul pentru a face un upgrade la o firma cu 30 de calculatoare. Firma respectiva va avea profit - 30.000 €

De ce anume sa investesi 30.000 de euro? Ca asa vrea microsoft? A nu multumesc.

Peste putin timp va iesi windows 8 alti bani investiti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...