Jump to content
pyth0n3

Faceti backup ?

Fceti backup?  

64 members have voted

  1. 1. Fceti backup?

    • Da , zilnic sync backup + encryption
    • Da, o data pe saptamana
    • Da, macar o data pe luna
    • Da, macar o data pe an
    • Nu , nu am facut backup
    • Nu stiu ce inseamna backup
      0


Recommended Posts

Cî?i din voi fac backup? , ma refer la sistemul operativ pe care il folosi?i , la datele pe care le ave?i în calculator

Ce fel de tool-uri folosi?i pt a face backup ? Cripta?i datele? Il face?i m?car o data pe luna? ,sau o data pe an?Este important?

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

fac saptamanal la toate calculatoarele din retea pe un hdd extern si cam 1 data pe luna backup la hdd extern pe dvd

personal datele importante le am in 3 locuri (hdd extern, stick si pc)

pentru sincronizare si backup folosesc Create Synchronicity: an easy, fast, and lightweight backup and synchronization application e cel mai bun din ce am testat in ultimii ani... (free si automat) poate face miroring, backup sau sincronizare (la alegere)

am castigat destul de multi bani din recuperarea datelor firmelor care nu stiu sa isi faca backup si stiu ce inseamna sa pierzi datele

am avut o clienta contabil primar, avea balanta la 6 firme si din cauza unui virus i sa dus toata balanta pe ultimul an pe apa sambetei... desigur firmele au trebuit sa plateasca penalizari ca nu au predat balanta la timp, clineta a dat faliment...

asta a fost unul din cazurile rele in care nu am reusit sa mai recuperez mare lucru...

mie imi convine ca nu faceti backup... va ard la buzunare :)) (prostia se plateste)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Nu fac backup deloc.Nu prea am date importante si in caz ca as avea nu le-as tine pe hard in niciun caz.Mi-as face backup pe dvd-uri si as scoate fiecare lucru important pe doua dvd-uri sa pot sa folosesc datele in caz ca se strica unul din el.Si un hard extern suna bine pentru backup dar ce faci daca se strica si nu mai recuperezi nimic :(?

Link to comment
Share on other sites

Fac backup doar la datele care nu pot sa le descarc de pe internet, si o fac pe un harddisk mai vechi care nu il folosesc dar il am in unitatea centrala si nu il conectez numai cand e nevoie, datele le tin intr-o arhiva tar pe care doar o reactualizez, treaba asta o fac cam la 3 luni.

Pana acum nu am folosit niciodata backupul :P

Link to comment
Share on other sites

Backup, cred ca la 6 luni ...adica cam de 2 ori pe an, numai fisiere...Si atunci o fac pe DvD-uri.

Ce-i secret arhivez(store) cu parola complicata...cam atat!

De mai bine de un an de zile sunt pe 7, insa nu am avut niciodata curiozitatea sa vad ce face "bit locker drive encryption"....

Pe vremuri (XP), faceam backup la OS...La inceput cu Norton Ghost, apoi am folosit Acronis Director suite. De cand a aparut 7-le s-a schimbat situatia...Cred ca are 10 luni de cand nu i-am facut o reinstalare, si inca se misca f bn, si nici nu am avut probleme deosebite...In schimb am grija sa-l intetin,,,o data la 3 zile il curat de toate...cu CCleanr si Advanced System Optimizer...

Link to comment
Share on other sites

La servici am mai multe servere si trebuie sa fac back-up in fiecare zi. Ma rog, procesul e automatizat. Am un calculator pe care am mai multe masini virtuale cu Ubuntu server, si am pus un cron ca in fiecare zi la ora 10:00 sa ruleze o comanda de back-up. Dupa am mai pus un script, care ma anunta pe twitter daca backup-ul a fost sau nu efectuat cu succes. Tot ce trebuie sa fac e sa adaug contul de twitter in Liferea, si cand posteaza mesajul, mi se deschide un pop-up.

As simple as that...

Si pe PC-ul meu, nu prea am date imporante. Cand se mai iveste ceva, urc pe FTP. Am de la Romtelecom server FTP privat de 8 gb.

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa va spun nu ii vad rostul backup-ului daca nu ai fisiere importante (documente , poze ) .Pentru ce am eu cativa GB de muzica si cateva kit-uri de programe nu cred ca e necesar un backup din moment ce muzica sau kit-urile pot sa le descarc iar in orice moment !

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa va spun nu ii vad rostul backup-ului daca nu ai fisiere importante (documente , poze ) .Pentru ce am eu cativa GB de muzica si cateva kit-uri de programe nu cred ca e necesar un backup din moment ce muzica sau kit-urile pot sa le descarc iar in orice moment !

se vede ca nu esti programator... dupa ce stai 1 saptamana si scrii mii de linii de cod o sa vezi ce bine iti prinde back-upul...

Link to comment
Share on other sites

@cosmon se vede ca nu ai folosit un alt sistem de operare decît cel oferit de Microsoft

Oricum eu mi-am pierdut deja date de multe ori ?i nu le mai pot descarca (nu am muzica ?i poze în pc )

Un exemplu:

Încearc? sa personalizezi un sistem operativ din familia Unix cu toate driver-urile care i?i trebuie ?i cu o gr?mada de scripturi personalizate

Dupa care nu fa backup ?i la prima erroare o iei de la cap?t

Presupun ca sistemul îl vei personaliza în 2-3 zile dup? care pierzi totul intro secunda ?i lucrezi iar trei zile

Daca nici companiile importante nu ar face backup la servere te-as întreba de unde mai descarci programele pe care l-ai pierdut pt ca nu ai facut backup

Daca nu il faci tu , zi mul?umesc ca cineva undeva îl face ?i po?i sa ob?ii ceea ce poate din cauza unei errori po?i pierde

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...