Jump to content
rampart

MD5 Crack GPU

Recommended Posts

Nu stiu daca e ceva nou, dar tot postez.

Pentru oricine are o placa video de la nVidia cu tehnologia CUDA, parolele md5 au devenit mai usor de spart prin bruteforce, asta daca nu te ajuta diferitele site-uri.

Cerinte:

- Linux Backtrack 4, Ubuntu ..., Windows XP(SP2 sau SP3), Vista, Sevenun procesor modern @1.5Ghz cu cel putin 512MB RAM, recomandat: procesor dual-core(sau quad) cu DDR2/DDR3.

- o placa video CUDA-Enabled, gForce 8800GT pana la Tesla, Quadro si procesoarele astea noi Fermi

Download Link: http://bvernoux.free.fr/md5/uploadFile?id=3

Full Description: MD5 Crack GPU (The fastest LGPL GPU MD5 password cracker)

Nu l-am testat inca, fiindca folosesc masini virtuale peste masini virtuale si placa grafica nu e recunoscuta bine, intru ASAP in windows si testez.

Link to comment
Share on other sites

O sa aveti un necaz cu cudart.dll, instalati ultimele drivere si luati din program files/ driverle de physx, cudart32_x32.dll cred, rahat.. mi le-am sters din greseala din folderul respectiv si nu le mai gasesc. Anyhow, daca e cazul atasez dll-ul.

So, output:


C:\>md5
GPU_MD5_Crack v0.2.3 09 July 2009 LGPL for BackTrack 4.
Copyright (C) 2009 TitanMKD (titanmkd@gmail.com).

Error missing mandatory -h option

Usage: md5 <-h MD5 Hash to bruteforce> or <-l to list all cuda device ID> or <-b
to benchmark/test mode>[OPTIONS]
[OPTIONS]:
-c <charset number>(default 2), 0=[0-9], 1=[a-z], 2=[a-z0-9], 3=[A-Z], 4=[A-Z0-9
], 5=[A-Za-z], 6=[A-Za-z0-9], 7=All Printables
-d <cuda device ID>(default first cuda device) see -l option to list cuda device
ID
-s <Start Password>
-t <Total number of password to test>(default 1 billion)
Example: md5 -h 098f6bcd4621d373cade4e832627b4f6 -s a -t 1000000000
Program can be aborted at any time with Ctrl C or kill signals

C:\>md5 -l
GPU_MD5_Crack v0.2.3 09 July 2009 LGPL for BackTrack 4.
Copyright (C) 2009 TitanMKD (titanmkd@gmail.com).
Devices List:
Cuda device ID:0, Device name:GeForce GTS 250, supporting CUDA:1.1,
multiProcessorCount:16, clockRate:1848.00 MHz, TotalMem:497.56 MB

C:\>md5 -h f95b77d27f938d162e4b985a1d96c12c -c 7
GPU_MD5_Crack v0.2.3 09 July 2009 LGPL for BackTrack 4.
Copyright (C) 2009 TitanMKD (titanmkd@gmail.com).
MD5 Hash:f95b77d27f938d162e4b985a1d96c12c, Start Password:, Total pwd to check:1
000000000
Charset used 7: !"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_`
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~
Using default CUDA GPU device:0
Cuda device ID:0, Device name:GeForce GTS 250, supporting CUDA:1.1,
multiProcessorCount:16, clockRate:1848.00 MHz, TotalMem:497.56 MB
MD5 brute force started
End Pwd:+k%0
Instant 238.99 Mhash/s(33.48 ms)
Average 237.85 Mhash/s, Total Time:4.20s(4204.72 ms)

MD5 brute force finished, no password found

C:\>

Nu fac eu ceva bine, fiindca sunt noob, dar 238.99Milioane/secunda, eu am un GTS250.

Nu sunt eu foarte conservator cu charsetul, gata, am plecat la citit :))

Desi nu inteleg o chestie, nu gasesc nicaieri password length, iar dupa 3miliarde de rezultate a incercat tot de la parole cu 5 caractere, si nu vad sa fie o optiune de genul.

Vorbesc singur si vorbesc prostii, ma intorc cand am un rezultat :)

Edited by rampart
Link to comment
Share on other sites

Arunca un ochi SHA1/MD5/MD4 bruteforcer for ATI and nVidia GPUs

Eu stiu ca placile ATI nu au procesoarele pentru asa ceva(semantica, scuze expresia), desi fac acelasi lucru, dar cum sunt facute placile nVidia cu tehnologia CUDA, pe care s-a construit frameworkul de programare cu SDK-ul aferent, permite mai multa flexibilitate end-userului (in cazul de fata un programator). Daca ar fi asa ceva si pt ATI probabil ar aparea solutii viabile pe diferite teme cum sunt si pentru CUDA, encodare video, randare 3D, chestii similare Cell/BE processing etc etc

Link to comment
Share on other sites

ATI -> a intrat cam tîrziu cu func?iunile de calcul GPU dar folose?te ca framework OpenCL care e un standard Open care ofer? ?i posibilitatea de a folosi instruc?iunile SSE3 din GPU

OpenCL poate fi folosit si cu NVIDIA , func?ioneaz? cu multe procesoare de tipul AMD, INTEL ,VIA,CELL etc

Disponibilitate pt sisteme Linux, Windows,Mac

Recent si Nvidia a adoptat acest standard

SDK -> ATI Stream SDK v2.2 with OpenCL? 1.1 Support | AMD Developer Central

Unele teste efectuate demonstreaz? ca noile produse hardware de la ATI reu?esc sa fac? calcule mai rapide decît Nvidia

Problema e ca aceste puteri nu au fost suportate de c?tre software-ul folosit

Au avut probleme si driver-urile Catalyst pana la versiune 9.12 deci merita sa folosi?i o versiune recenta

Stream 1.4 era plin de BUG , asa ca au creat Stream 2.0 care a schimbat lucrurile pu?in

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Nu am confundat OpenCL cu OpenGL, stiam de OpenCL as it is, doar ca am citit despre el in contextul de aplicatii de tip mobile, de acolo am ramas cu impresia asta.

LE: mai explicit, aplicatii de tip mobile, adica niste jocuri nextgen pe mobile, construite pe OpenCL, desi se poate sa gresesc.

Era vorba de un articol aferent astuia: http://www.engadget.com/2010/08/12/carmack-blows-minds-with-id-softwares-rage-running-on-iphone-a/

care nu il mai gasesc (how convenient for me :) ).

Edited by rampart
Link to comment
Share on other sites

Din cate vad eu.. lipseste ceva, sau na, poate asta e standardul,

la criteriile de caractere dupa care sa faca brute force-ul sunt astea:


-c <charset number>(default 2), 0=[0-9], 1=[a-z], 2=[a-z0-9], 3=[A-Z], 4=[A-Z0-9
], 5=[A-Za-z], 6=[A-Za-z0-9], 7=All Printables
C:\>

Nu ar trebui sa fie si o sectiune cu special caracters: !@#~$_. si care mai sunt, sa ai ceva de genul a-z plus special caracters. ca asa.. daca dau all printables, ma/ne ia dracu..

Link to comment
Share on other sites

Heh, trying to crack md5 1e21a7cbb5077b15b334ac5593527877 cu:

a-z 0-9 (in speranta)

500 miliarde de parole, oare ajunge?

Antecendente, e un webmaster, dar e unul de ala de la firme gen cizmarul.srl cu proiecte pe bani europeni, deci ma gandesc ca foloseste si alte caractere, dar nu neaparat cu litere mari ... ce ziceti?

Daca are parole ca si mine... I am FUCKED!

Link to comment
Share on other sites

More:

oclHashcat

Tested-GPU

Features

Supported Algorithms

Videos

Forum

Presentation at Hack3rscon 2010

IRC -> irc://irc.rizon.net:6667/hashcat

Some other questions at question-defense

[EDIT]

Note: Cel mai bine ar fi ca aceasta procedura sa fie configurata intrun ambient f?r? Graphical

Interface

[Gnome KDE sau GUI de la Windows ] -> nu sunt recomandate , vor func?iona foarte lent

Necesita un Text-based Operating Systems pt a func?iona bine

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Totul se rezuma la cat de bine faci tu setarile si la cate milioane de combinatii pe secunda incearca, nu? fara GUI inseamna mai mult resurse pentru procesare ... o sa incerc sa fac asta din BT4, mi-a recunoscut placa dar sa vad daca o recunoaste ca si CUDA Enabled. Iar daca din BT4 tot ~238mil/sec imi face... eu zic ca e tot una, nu? sau e vreun aspect pe care l-am omis cu desavarsire din treaba asta?

Off-Topic: ma gandeam sa fac un post pe tema, dar te intreb asa, Python3, si eu sunt roman convins sa zic asa, adica vorbim romaneste, scriem romaneste, in ciuda influentelor englezesti/americane ale oricarui geek de asta care e prezent aici pe forum, myself included (see, I did it again! :)) ), ar fi dragut sa scriem cu diacritice si fara prescurtarile ASL/PLS, dar mi se pare al dracu de greu treaba asta, obisnuinta, e o curva! Am un dictionar care l-am integrat in sistem, si tot am incercat programe macar in Word/Office shit sa imi substituie si sa puna automat diacritice( mobile style, deci Swype, e Dumnezeu!) dar nu reusesc nici cum. How do you do it?! Multa perseverenta in a te obisnui sa tastezi si diacriticele?, sau folosesti ceva, altceva. Lumineaza-ma! :)

Ceau!

Link to comment
Share on other sites

@pyth0ne nici nu mi-a trecut prin cap sa caut asa ceva, eu cautam sa integrez in sistem asa ceva.

MULTUMESC!

Super tare : The Weakest Link: Defeating passwords in 2010 Martin Bos a.k.a. purehate on Vimeo

EDIT: adevarul e ca am renuntat la FF(acu 2 sapt) ca in ultima vreme imi moare cand am 10 taburi deschise si 4-5 addonuri, dar asta m-a convins sa ma intorc inapoi la el, ironia e ca de 3 ani il folosesc si cu fiecare release care il fac astia, cu advertising tot "mai rapid", tot "mai puternic" mie mi se misca tot mai prost, dar unele addonuri sunt indispensabile :)

Edited by rampart
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...