Jump to content
zoondark

Laser Flashlight Hack!

Recommended Posts

Incearca cu o rezistenta de 100 de ohmi in serie cu +. Sau pune un potentiometru micut si variezi pana obtii intensitatea maxima.Dupa scoate placuta cu cristalul dintr-un laser normal (cinezesc dinala de 3 lei) si baga inauntru dioda din dvd si potrivestel astfel incat sa faca punct ( trebuie sa fie aliniat cu lentila). Oricum nu e cine stie ce dar iti aprinde un bat de chibrit.

Link to comment
Share on other sites

Da. Am facut 2 buc. Diodele se gasesc in DVD-RW sau pe situri de specialitate dar sunt f. scumpe. Eu le-am scos din 2 DVD-RW-ere. Capetele de focalizare sunt facute pe strung. Restul reprezinta doua lanterne folosite ca suport pt. baterii.

Aici este un link cu cele doua lasere.

Link to comment
Share on other sites

stoman vezi ca ai probleme cu focalizarea. m-a mira faptu' ca poti sa arzi ceva cu el cu focalizarea actuala.

@takko Se poate varia distanta focala. Daca il focalizez pe un bat de chibrit se aprinde. Problema este lentila care nu prea este de buna calitate dar asta am reusit sa gasesc.

@-JAH- Stiu, ai dreptate, da de unde sa iau BluRay. In tara de cacat in care traim nu se gasesc. O sa incerc sa fac comanda de pe siturile din china, sa vedem daca ajung. Deocamdata din asta am avut sa pun :(

Edited by stoman
Link to comment
Share on other sites

Daca stie cineva un model de driver care sa se alimenteze la 3V rog sa posteze o schema. Am facut un nou model, de data aceasta complet, fara sa folosesc vreo lanterna sau altceva. Se alimenteaza cu 2 baterii CR2 printr-un driver cu LM317. Proiectul este facut in Catia, am desene de executie, tot, dar nu gasesc un strungar bun care sa imi confectioneze partile componente (evident contra cost). In curand o sa dau comanda de diode BlueRay si sper sa reusesc sa il fac.

O sa revin cu un post cand/daca va fi gata ...

Edited by stoman
Link to comment
Share on other sites

In primul rand ... dioda de la un cd-rw/dvd-rw este folosita pentru ca doar ele pot inscriptiona cd-uri/dvd-uri (asta este singurul motiv)....recomand o celula de la un cd-rw foarte vechi pentru ca este mai puternica decat cea de la un dvd-rw/blueray writter daca aveti cumva posibilitatea de a accesa una de la o unitate care are lightscribe(care face desene pe cd-uri) cred ca e mai puternica, in al 2-lea rand 3 volti e prea putin tinand cont ca alimentarea de la pc are 5 respectiv 12 volti, si o intensitate destul de mare... eu recomand de a pune un condensator de capacitate cat mai mare (bipolar de 12V) si o punte pentru a redresa curentul si a avea o descarcare cat mai mare in dioda,si 2 baterii de 9V in paralel pentru a avea ceva rezultate ... am testat si si mi-am parlit o spranceana...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...