Jump to content
sado

Pur si simplu ASIMO

Recommended Posts

Sa fac cunostinta face to face cu cel mai inteligent robot din lume, sa-l ating, sa dau mana cu el, sa stam la taclale si sa-i testez pe viu aptitudinile a fost pentru mine o experienta fericita si cutremuratoare, care mi-a schimbat radical viziunea asupra lumii.

hitech50-2-pp.jpg?width=600

Sunt un roboentuziast de foarte multa vreme. Am un background „sanatos“ de literatura si cinematografie SF, motiv pentru care acest articol s-ar putea sa fie putin cam subiectiv. E un neajuns pe care il cunosc si mi-l asum. De altfel, in momentul in care l-am vazut pe ASIMO, pe 27 septembrie, la Barcelona, in cadrul celei de-a doua editii a Festivalului Jornades de Robòtica, am avut o reactie foarte emotionala. De fapt, toti jurnalistii, oamenii de stiinta si oficialitatile catalane prezente s-au manifestat ca mine, adica la fel ca pe un stadion, de parca ne-am fi intalnit cu superstarul preferat. Iar ASIMO chiar este un superstar printre roboti, ultimul model fiind varful de gama al unei lungi serii incepute in 1986. In acel an, cativa ingineri si ciberneticieni de la Honda s-au angajat intr-un proiect foarte ambitios, al carui scop final era crearea unui partener pentru oameni, a unui robot social inteligent si autonom. Date fiind atat gradul de dezvoltare tehnologica de la mijlocul anilor ’80, cat si istoria lui Homo sapiens, japonezii au inceput sa lucreze metodic la proiect, avand drept prima tinta producerea unui robot mobil – adica a unui robot cu doua picioare, capabil sa mearga, sa urce si sa coboare pe absolut orice tip de teren pe care se deplaseaza omul. Astfel, in 1986, a aparut E0, stramosul lui ASIMO, primul robot biped functional din lume.

Dupa indelungi studii asupra locomotiei umane, prototipurile care au urmat intre 1987 si 1991 – E1, E2 si E3 – au stabilizat acest tip de mers, iar cele dintre 1991 si 1993 – E4, E5 si E6 – l-au dus la perfectiune. Cu toate ca se misca foarte natural si rapid, E6 era totusi un robot rudimentar, celor doua picioare lipsindu-le niste componente esentiale: un corp si o minte care sa le controleze. Robotii din urmatorul ciclu, P1, P2 si P3, produsi de Honda intre 1993 si 1997, au corectat aceste neajunsuri, devenind primii roboti umanoizi din istorie.

Trei ani mai tarziu, la 31 decembrie 2000, avea sa fie produs primul robot Advanced Step in Innovative MObility, adica ASIMO. Aidoma predecesorilor sai, ASIMO a avut mai multe versiuni, inginerii de la Honda imbunatatind constant caracteristicile robotului. Ceea ce am vazut eu la Barcelona, in premiera europeana, a fost o varianta usor upgradata a robotului din 2005, adica a patra generatie ASIMO. Un robot absolut fabulos, pe care, atat in timpul uimitorului show demonstrativ, cat si atunci cand am interactionat personal cu el, am ajuns sa-l confund cu o fiinta umana. Pe de o parte, dexteritatea si mobilitatea noului ASIMO le egaleaza pe cele umane, robotul fiind capabil de aproape orice gest si orice miscare pe care le face omul. Tocmai din aceasta cauza, vazandu-l cat de „natural“ se misca, am avut deseori impresia ca am de-a face cu o inselaciune, cu un pitic mascat in robot. In plus, chiar daca cei de la Honda au declarat ca abia de acum inainte vor cerceta in profunzime inteligenta artificiala, anuntand la Barcelona deschiderea a trei centre dedicate acesteia: unul in Germania, unul in SUA si altul in Japonia, nici stadiul actual al umanoidului nu este tocmai de neglijat.

SuRSA: Descopera

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...