Jump to content
lafurat

Ce antena wifi sa cumpar ????

Recommended Posts

pana la urma care este aia buna si io as vrea o antena unde s-a am mai mult semnal ma folosesc de netu lu vecinu de vreo 2 luni dar totusi o sa-si dea seama cineva exista astfel de antene cu care as putea sa ma conectez la alte retele din cartier care chieita mea de la d-link nu le gaseste :D sunt la vreo 500 de metri plus ca daca as avea o antena puternica mas putea conecta la bar ca tot au internet free pentru toata lumea :D

Link to comment
Share on other sites

in caz ca mai este cineva interesat de topicul acesta

eu am cumparat http://www.radiolabs.com/products/wireless/wave-magnum.php

A mers pana amf acut update la ea cu drivere noi acum sta in dulap, naibi stie ce are, daca este cineva care stie sa repare palci de retea o trimit sau ne vedem sa se uite la ea.

una din cele mai bune placi dupa parerea mea este: http://www.radiolabs.com/products/wireless/usb-wifi-n-adapter.php

asa ca niste mici detalii pt ea: Power calculation w/5dB antenna = Over 2 Watts EIRP!

Edited by trxtxx
..
Link to comment
Share on other sites

Sal trxtxx

Dar nu numai ca antena e bazata, dar si pretul e $144.95

Da acuma nu imi mai trebuie antena, am vrut atunci pentru ca spargeam parole cu ea ca sa fac ceva $$$$. Acuma am antena asta Wifly City 56G High Power 1600mW G/B USB Wifi Adapter Alfa AWUS0136H (Johor, end time 12/5/2011 5:15:00 PM MYT)

E bunicica ca sa sparg ceva parole :D

Edited by lafurat
Link to comment
Share on other sites

sa stii ca nu numai antena conteaza, depinde si de cablul dintre pc si placa de retea, daca este cablul mare nun faci nimik, trebuie sa fie cablul mic intre placa de retea si pc, dupa care poti sa adaugi antena si mai departe. eu foloseam in asus eepc de ala mic si il tineam aproape de geam sau in masina depinde ce vroiam sa fac.

am gasit acum cateva saptamani niste programe care iti arata locatia la wifi-ul respectiv si cat sunt de departe ca sa stii unde sa te duci, o sa postez aici cand le gasesc in calc sunt super utile pt asa ceva.

In rest in romania mai greu cu WPA/WPA2 pt ca nu se gasesc liste de cuvinte in romana.

Ori aici pe forum ori pe altul o sa imi aduc aminte am gasit un thread in care zicea cineva ca aparuse o noua metoda pt WPA2 cele care au PIN activat si in principiu in romania 70-80% din wifi-uri suint de la romtelecom si rds si alea au by default asta.

o sa revin cu un reply cu noutati pt asta.

Daca ai tu sau cineva vreo intrebare in legatura cu WIFI crack/attack sa imi zica, pentru ca m-am ocupat foarte mult cu astea :) nu doar sa iei parola si sa ai net de la ei :D

Have fun

Link to comment
Share on other sites

" In rest in romania mai greu cu WPA/WPA2 "

Man faza este ca nu sunt in tara, ce sa zic nu stiu cum sta treaba cu securitatea wifi prin tara, dar aici se sparga parolele in 5 min

Am gasit si eu niste dic pentru WPA in limba romana dar nu cred ca o sa aiba efect jajaja. Dace vrei til dau dar cred ca este pe forum, tre sa caut sa vad daca nu il pun

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca va corectez dar vad ca voi confundati antenele cu placile de retea,fie ele adaptoare wifi usb,sau de alt tip constructiv.

In ce privesc adaptoarele wireless usb Alfa este intradevar number 1 asa cum spune python3,si daca i se adapteaza o antena cu un cistig de 20..30 db face minuni,si se conecteaza la km distanta.

Ca soft pentru masurare,in functie de sistemul operativ aveti Netstumbler pentru XP,vistumbler pentru Vista si Inssider pentru w7,toate gratuite dupa internet.

Link to comment
Share on other sites

Exista sute de modele constructive de antene,dar nu sint sigur ca tu vorbesti despre o antena si nu despre un adaptor wireless.

Cele mai bune antene pentru internet sint cele parabolice,indiferent de banda,dar tu in 5 Ghz probabil vei gasi mai putine date in sensul asta pentru ca cel mai folosit este 2,4 nu 5 ca la tine.

In 5Ghz ai banda mai larga si deci viteza mai mare,dar nu ai prea multe posibilitati si materiale detaliate pentru asa ceva.

Cu obiecte in fata nu prinzi nimic,absolut,dar fara obiecte,cu vizibilitate directa,si parabolice poti ajunge la zeci si chiar sute de km.

Link to comment
Share on other sites

E buna antena ta, dar uite aici alta cu 5.x GHz si 24 dBi Pret : 96.68€ cu 4 € mai ieftina dar si un pic mai puternica.

Acuma depinde ce te intereseaza, pretul puterea la antena ,etc

http://imageshack.us/photo/my-images/802/aq51.jpg/

Frecventa : 5470 la 5725 MHz.

24 dBi.

Ratio F/B: > 30 dB.

Impedanta : 50 Ohm.

Putere maxima de intrare: 100 W.

Diametru : 400 mm.

Greutate : 1,8 Kg.

Viteza maxima a vantului : 241 Km/h.

Edited by lafurat
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de asta: ProCell PA-X02 - Antene Wireless PA-X02

M-ar interesa una care sa prinda in jur de 5 km poate mai mult! Banuiesc ca trebuie sa fie unidirectionala!

Antenele panel de genul asta nu sint pentru distanta mare.E mai recomandat una parabolica cum a pus curiosul,dar este scumpa.O poti insa construi tu,si iti iese la mai putin de jumate de pret.

O offset de 60cm e vreo 20 euros,in magazin (la mine cel putin) si mai cumperi cablu si mufe de 5..10 eur si ai o parabolica super pe numai 30 eur.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...