Jump to content
Guest ballack

in legatura cu teloanele ascultate

Recommended Posts

Guest ballack

well , vorbeam cu un amic acum vreo 20 minute , si el se tot auzea in ecou cand vorbea , eu la fel .

Pe alte cartele , aceleasi telafoane nimic ...

El a zis ca e posibila varianta cu "telefoane ascultate "

pareri ?

Link to comment
Share on other sites

un cunoscut de-al meu sustine ca toate convorbirile lui ascultate deoarece cunoaste ceva lume "rea" si un prieten de-al meu a vorbit la telefon cu respectiva persoana si de atunci si apelurile lui se aud cu ecou si mai nou si ale mele dupa ce am vorbit cu prietenul meu :|

P.S: nu stiu sigur daca este asa dar este dubios totusi... si eu cand sun se aude cu ecou sau cand sunt sunat :|

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Guest ballack

@ sonyx razi ca un moldovean ..

da au fost cateva cacaturi mai riscante facute in ultima vreme ..

@ edededi la aceasi chestie ma gandeam si eu .

Ciudat e ca , am schimbat cartela , acelasi telefon acelasi loc , aceasi distanta de pc / tv etc .. si nimic . plm

Link to comment
Share on other sites

da ca pe ei ii doare'n pwla ca se aude la voi cu ecou....merg pe principiu "multi vad/aud putini pricep" ecoul ala nu are nicio legatura cu tv si radio (exceptie e atunci cand te suna cineva de la un post de radio/tv si te auzi in direct) pt ca tre sa se creeze un loop ca sa se formeze acea microfonie/ecou iar voi nu aveti cum pt ca nu aveti post de radio. sfatul meu e sa nu vorbiti chestii importante pe tel..mai bine pe skype cand e posibil... telefoanele sunt ascultate si pot fi ascultate cand au ei chef iar de cand sa dat acea lege chiar nu mai au nici un stres..fac ce vor ei. e ca si cum ai avea o discutie "intima" cu cineva si te ar auzi un stadion intreg :D asa ca nu va mai faceti iluzii ca prin tel nu va aude nimeni..poate nu vecinul sau cunoscutii dar un "big brother" e cu urechea pe voi. La ce capacitati de stocare au ajuns HDD urile, nu cred ca aveti voi curent in baterii sa le umpleti hdd urile cu inregistrari. Tchuss!

Link to comment
Share on other sites

@ sonyx razi ca un moldovean ..

da au fost cateva cacaturi mai riscante facute in ultima vreme ..

@ edededi la aceasi chestie ma gandeam si eu .

Ciudat e ca , am schimbat cartela , acelasi telefon acelasi loc , aceasi distanta de pc / tv etc .. si nimic . plm

lasa-l pe sonyx sa vorbeasca ...

ballack : aceeasi chestie am incercat-o si eu . am schimbat si telefonul , dar pastrand aceeasi cartema , iarasi ecou .

am schimbat cartela , primul telefon , 0 ecou . be careful .

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza daca schimbi cartela cand e ascultat telefonul,el se inregistreaza cu un numar in retea imei nush` cum si dupa ala te asculta iar!Seful meu arunca telefonul dupa ce vb chestii,are numai dalea cu lanterna =))

L.e ecoul poa` sa mai apara cand de la unu din telefoane se vorbeste de pe speaker (apare la celalalt tel)

Link to comment
Share on other sites

Va credeti prea importanti . Toate convorbirile sunt stocate pentru o perioada de 6 luni la operatorul de telefonie mobila .

Nu se aude niciun pacanit , ecou sau altceva . Ascultarile facute de serviciile speciale sunt foarte costisitoare si se fac doar in cazuri grave cand exista o banuiala solida ca persoana respectiva ar desfasura activitati ilegale menite sa puna in pericol economia sau securitatea tarii .

Link to comment
Share on other sites

Motiv de releu. Efectul de ecou apare cand la receptor, recte -telefon- ajunge aceeasi unda pe doua cai diferite, una directa si alta reflectata. Fenomenul se numeste si LP si se datoreaza faptului ca tu personal faci comunicarea printr-un releu si nu direct de la teleon la telefon. Poate apare sporadic datorita unor fenomene meteo, incarcaturi statice naturale sau nu etc. etc....ori chiar datorita locatiei de moment sau a diferitor alti factori.Foarte multe tampenii pot afecta o unda radio mai ales pe frecvente mari cazul mobilelor- 930 Mhz.

Repet comunici printr-un releu, nu direct

ASCULTAREA se face prin receptie nu prin emisie si tu ca persoana nu ai sa stii nici in vis ca esti ascultat, e imposibil sa iti dai seama, totodata aceeasi ascultare se face prin receptia frecventei cu un simplu receptor sau scanner si decodarea cu un soft a compresiei GSM eventual inregistrarea convorbirii. E absurd ce spuneti, daca ar fi asa imaginati-va ce efecte ar avea asupra unui post TV milioanele de indivizi care stau pe receptia lui. (E FIZICA ELEMENTARA SE FACE IN CLASA a-X-a)

Cu privire la procedee de ascultare sau localizare a mobilelor, se face strict automat asta in cazul in care nu esti deja vizat. La sistemul central (inima albastra) sunt calculatoare puternice cu soft specializat pentru filtrare vocala daca rostesti intr-o convorbire anumite cuvinte setate in functie de proceduri si evenimente esti inregistrat automat si alertat unul dintre operatori (nu cei ce lucreaza la telefoane - hi)

Asa ca poti sta linistit, chiar daca te asculta cineva e imposibil sa stii.

Rog nu comentati la ce am spus, ar fi absurd, lucrez de 23 de ani in radiocomunicatii.

Link to comment
Share on other sites

Va credeti prea importanti . Toate convorbirile sunt stocate pentru o perioada de 6 luni la operatorul de telefonie mobila .

Nu se aude niciun pacanit , ecou sau altceva . Ascultarile facute de serviciile speciale sunt foarte costisitoare si se fac doar in cazuri grave cand exista o banuiala solida ca persoana respectiva ar desfasura activitati ilegale menite sa puna in pericol economia sau securitatea tarii .

costa cam 10k un cacat de ascultat telefoanele si nu e chiar asa costisitor, cei vizati cu ascultatul telefoanele sunt cei care o ard cu frauda, sunt sigur ca am avut si eu telefonu ascultat deoarece am niste prieteni care au fost prinsi pentru frauda si eu ma intalneam cu ei la baut,etc da fara sa ma bag in combinatiile lor

Link to comment
Share on other sites

puteti sa va schimbati telefoanele,cartelele ,numerele tot ce vreti,odata ce sunteti filati,nu mai scapati de convorbirile ascultate, un tovaras de al meu a fost inchis anu trecut pana anu asta in mai la Rahova ptr spamul cu Raiffeisen Bank,si mi-a zis ca lea vazut aparatura cu care intercepteaza convorbirile,va gasesc dupa amprenta vocala,singura solutie e sa va schimbati vocea la telefon dar nush daca functioneaza sigur,sau va cumparati Nokia e50,am auzit ca alea sunt singurele telefoane care nu pot fi interceptate,asa au fost facute dar nu sunt sigur,am auzit doar.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

bun si atunci explica si mie de ce daca schimbi numarul telefonului si iti schimbi si operatoru,cum plm te gaseste daca nu dupa amprenta vocala !

bai e greu cu tine, tu ai nr x, il suni pe y, da iti schimbi nr in z ca sa il suni pe y, deci...., daca va schimbati amandoi nr e cam greu sa va asculte, va cauta dupa celula sau face cerere la provider dupa anumite informatii

Link to comment
Share on other sites

Cand esti urmarit nu se fac doar inregistrari telefonice ci si inregistrari ambientale (daca e nevoie) . Daca schimbi cartela trebuie sa schimbi si telefonul ca te gasesc dupa imei .

In Germania cartela prepay se cumpara cu act de identitate ,stiati ?

si in spania si alte tari din uniunea europeana

Link to comment
Share on other sites

Va spun din surse sigure cum ca telefoanele sunt interceptate in mod industrial de servicii si stocate, de ani buni, problema e ca le este imposibil sa asculte toate inregistrarile so asculta si ei ce apuca. Ascultarile tip SRI in anchete sunt date mai departe politiei ca si pont, iar politia cand primeste verde merge cu mandat la reteaua de telefonie si ia convorbirile lui gigel pe ziua precedenta, ca sa dea o nota legala anchetei. E extrem de greu de obtinut altfel mandat legal si de aceea si procedeaza asa.

Oricum stati linistiti ca sunteti oricum inregistrati...ascultati e discutabil. Si daca cineva e ascultat care-i faza? ca doar presupun ca nimeni nu e prost sa vb orice la tel/pe mess/mail/forumuri sau siteuri fara https..........

Link to comment
Share on other sites

@ sonyx razi ca un moldovean ..

da au fost cateva cacaturi mai riscante facute in ultima vreme ..

@ edededi la aceasi chestie ma gandeam si eu .

Ciudat e ca , am schimbat cartela , acelasi telefon acelasi loc , aceasi distanta de pc / tv etc .. si nimic . plm

Man, daca la un prieten de al tau ii ascultat telefonul, tu nu rezolvi nimic daca iti schimbi cartela, telefonul si il suni pe prietenul tau ..

P.S : Oricum, daca e ceva grav, nu recunosti si gata !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...