Jump to content

Recommended Posts

Salut vreau sa tranzitez spre linux e mai rapid mai sigur nu sunt virusi si multe chestii doar ca il testez in virtualbox si la inceput ma pune sa aleg intre boot failsafe mod ceva de genu si normal asa o sa faca si in realitate ? mentionez ca incerc opensuse cica e cel mai bun pentru laptop

Link to comment
Share on other sites

Failsafe mode este o op?iune care î?i va ap?rea în meniul de la bootloader , in cazul în care ai probleme cu un normal boot ar trebui sa faci un startup în failsafe mode

Te ajuta sa faci un boot cat se poate de sigur în cazul în care ai o eroare sau se întîmpl? ceva intrun runlevel multi-user

Presupun ca se poate dezactiva aceasta op?iune din fi?ierul de configurare /boot/grub/menu.lst (de?i nu recomand asa ceva)

Fail-safe - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

eu am laptop si nu prea il folosesc decat pentru situri jocuri rar..nah e laptop iar w7 e cam nesigur si bootloadu e mare iar photoshopu si toate de ce am nevoie ma pot folosi de win ca emulator , filme nu vad pe laptop il folosesc ca sa zic basic si asa a venit si intrebarea de ce windows cu atatea n probleme tinand cont ca o sa ma apuc de fotografie dati-va seama doar de stocare si putina foto editare.. si cine stie pentru prietenu de mai sus poate o sa devin si un mare hacker :)

Link to comment
Share on other sites

pe acest laptop am w7 si am bagat in virtualbox xp sp3 cu 350 mb ram :D booteaza mai repede se misca de 101 mai repede decat w7 :)) doamne unde mi a fost capu la 350mb ram se misca impecabil la 3gb.. clar linux :D da sa vad daca-mi merg aplicatiile adobe necesare va dati seama linuxu si mai rapid o sa fie un mini ferrari :D

Link to comment
Share on other sites

Sa nu o dam in off topic :)) , pei... daca editez nu imi mai cere cd-u ? =)) . Nu stiam , si eu am bagat ubuntu ca ma stresa faza cu cd-u :)).

Prea tare :)) !

Folosesc Ubuntu in paralel cu Windows 7.Ti-l recomand cu caldura, cel mai frendly user linux dupa parerea mea, plus ca exista si o comunitate de ubuntu user romani care te vor ajuta foarte mult, nu o sa dau adresa ca sa nu zica lumea ca fac publicitate dar google-it si vei descoperi.

Link to comment
Share on other sites

Si ubuntu si mint sunt bune dar eu ti-as recomanda Linux Mint daca vrei sa mai si inveti ceva eu am inceput cu ubuntu dar Mint dupa cum spun si ceilalti mi se pare cel mai ok mai ales ca nu cred ca esti adeptul persoanelor care prefera sa li se spuna pas cu pas ce si cum gen adauga 300 ml apa in 4 minute sunt sigur ca ai nevoie si de ceva adrenalina in stil TUX:P.

Edited by BGS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...