Jump to content
Guest demisec

De ce e de rahat generatia in care ma aflu?

Recommended Posts

Guest demisec

E clar.Multi au incercat sa schimbe ceva, sa adauge un plus de inteligenta, dar nu se poate..nu se poate. Mi se face sila sa vad copii de 14 ani care stiu ce e aia iarba si vorbesc despre ea de parca ar manca seminte. Ma sperie cand vad ca toti pustanii stiu gangsta rap si stiu sa si cante, mai nou. Mai rau ma ingrozeste ideea ca acesti semi-analfabeti o sa aiba pe maini tara asta, ca ei o sa fie profesorii copiilor mei, ca ei o sa fie viitori doctori.Ciudat.

Nu scriu aici ca sa atrag atentia sau....Scriu doar ca sa exprim ca e de ajuns ca acesti copii sa nu aiba habar de istorie, de stramosi, de obicei si de datina.Ei habar nu au de ce se numesc romani, chiar nu stiu ca Basarabia e a noastra sunt total artificiali cand e vorba de schimbare.

Muie generatia 90-95, habar nu aveti.

Link to comment
Share on other sites

Cum a zis si andrew , asa au fost crescuti .

A cauta vinovati , responsabili si razbunare e absolut inutil . Generatiile nu sunt responsabile cu nimic asupra problemelor curente, nu ei le-au creat , nu ei sunt obligati sa le rezolve . Prin asta nu vreau sa spun ca nu ar "fi frumos" sa vrea si sa ajute la schimbare, zic doar ca nu sunt obligati.

Nu-ti convine in ce directie se duce lumea asta? Ti-e frica pentru copii tai? Atunci de ce mai faci copii daca stii foarte bine in ce lume ii concepi?

NIMENI nu e "vinovat" pentru nimic, din punct de vedere obiectiv. Ca specie am ajuns.. aici . Asa s-a intamplat sa evolueze mentalul colectiv si stilul societatii . Fiecare generatie de la prima incoace a fost crescuta gresit de generatia dinaintea ei deci, cine ar fi defapt de vina? Maimutele din care am evoluat? Specia din care au evoluat maimutele? ... big bangul? :|

De aia zic ca e inutil sa cauti vinovati, mai degraba te trezesti la realitate si cauti solutii.

Link to comment
Share on other sites

Ca in fiecare generatie trebuie sa existe si prosti,altfel astia mai destepti cum am putea trai?pe cine am mai prosti?in legatura cu doctori,profesori....credema ca aia care se duc la medicina sau vor sa se faca profesori nu sunt retartadati(cel putin marea majoritate),nu conteaza ce stil ai si daca tragi sau nu,este alegerea ta si nu ar trebui sa intereseze pe alcineva cu ce te ocupi tu.....

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va spun eu cum sunt lucrurile in viziunea mea, din generatie in generatie vad o mare lipsa de cultura, la nivel mondial acest lucru este bun ,deoarece suntem mai usor de influentat, noua ordine mondiala asta vrea, vrea sa ne prosteasca pe fata, noi suntem prinsi in goana dupa bani si nu mai vedem cu adevarat probleme lumii si cum suntem prostiti!

"Un popor fara cultura este un popor usor de manipulat" kant

Link to comment
Share on other sites

voi puneti amestecat problema.ori politica ori saracia au dus la declinul generatiei asteia?defapt e tot acelasi lucru.haide sa nu dramatizam ca si tu demisec esti produsul generatiei si eu si andrew, ideea era ca toate generatiile au probleme ei.dar noi parca nu ne mai trezim si probleme iar asta nu face deloc bine societatii.uitativa la etnobotanice?cati consuma etnobotanice ca sa fie cool si cati consuma ca nah, are omul ceva pe suflet, vrea sa evadeze in adolescenta si sa traga niste concluzii ca apoi sa plm, sa se aseze.ce mai demult nu erau rockeri alea alea?pe "vremuri" cei care erau "high" aveai ceva in cap, acum toti taranii frate trag pe nas ca sa fie cool.criticati politica dar degeaba, daca tu esti prost si base te prosteste ca il lasi tu bravo lui ca e smenar si e cu un pas inaintea ta.daca tu iei o galeata sa il votezi pe X?nu e prost ala care da si ala care accepta.generatia actuala e indobitocita dar nu se mai trezeste frate?rockerii nu isi mai taie parul, nu se mai spala, drogatii nu se mai reabiliteaza.

http://www.youtube.com/watch?v=5lVDZ9LDaSg

gandul de bucatarie e cel mai tare si toate fiintele care se adapteaza.

Edited by j1c0
video
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca democratia a fost inteleasa gresit .

Pentru ca ati avut ghinion sa va nasteti in aceasta perioada .

Pentru ca pe nimeni nu intereseaza nimic inafara de bani .

Pentru ca suntem saraci .

Pentru ca parintii se cearta incontinuu ca nu au bani si factura la gaz e 4 milioane.

Pentru ca nu mai exista respect .

Pentru ca nu va ganditi niciodata in pula mea la viitor .

Link to comment
Share on other sites

@ demisec : "Muie generatia 90-95, habar nu aveti." Da frate,ce drept ai tu sa dai muie unei generatii pana la urma? Nu ma oftic,dar de ce generalizezi? In orice generatie sunt varfuri si vai.Asta e directia generala in care se indreapta societatea.Promovarea prostiei prin mass-media.Nu e vina generatiei astea,e vina celor care isi bat joc de ea,e vina sistemului de educatie si a multor alte chestii.Si nu inteleg ce treaba ai tu cu cei care la 14 ani fumeaza iarba.Selectia naturala e in asa fel facuta incat cei slabi sa se dispara cat mai repede.Daca ei vor sa se distruga e problema lor.Si eu am fumat 'iarba' si etnobotanice dar am stiut cand sa ma opresc.

------------------------------------------------------------------------------------

ORICUM nu ii pasa nimanui de tinerii din tara asta,asa ca nu prea are nici un rost sa incepeti discutii de astea,fara nici o finalitate practica.Vorbaria multa saracia omului :)).

Link to comment
Share on other sites

Nu mai dati vina pe societate si guvern. Toata lumea face asta si vreti sa stiti unde ajung tot comentand si blamand aiurea? Nicaieri!

Daca vrei sa schimbi ceva in primul rand schimba-te pe tine si prin puterea exemplului tau o sa il schimbi pe cel de langa tine care la randul lui va schimba pe cel de langa el. Doar asa poti sa schimbi ceva, prin puterea exemplului.

"Be the change you want to see in the world" spunea Mahatma Gandhi.

Trebuie sa fim responsabili pentru actiunile noastre si sa ne gandim la viitor dupa cum spunea si datdraq.

Link to comment
Share on other sites

Prostii sunt prosti fiindca asa merita ! Dca s-ar duce la scoala si ar sta drecului in banca si ar fi atenti, ar fi o chestie, dar nu, ei se duc la scoala sa faca misto de aia care invata, de colegi, de profesori (vedeti filmele de pe net) si apoi se plang de propria lor soarta !

In final nu vor ajunge decat sa stea cu RST-ul in fata si sa dea refresh la "New Posts" ca poate ii apreciaza cineva si pe ei daca dau o replica buna sau daca pupa in cur pe careva care e din staful forumului. Orice, o replica mesterita sa sune bine, un emoticon, orice numai sa se simta sefu' bine pupat ! :D[Valabil si ptr. alte forumuri.]

Edited by Krisler12™
Link to comment
Share on other sites

Prostii sunt prosti fiindca asa merita ! Dca s-ar duce la scoala si ar sta drecului in banca si ar fi atenti, ar fi o chestie, dar nu, ei se duc la scoala sa faca misto de aia care invata, de colegi, de profesori (vedeti filmele de pe net) si apoi se plang de propria lor soarta !

In final nu vor ajunge decat sa stea cu RST-ul in fata si sa dea refresh la "New Posts" ca poate ii apreciaza cineva si pe ei daca dau o replica buna sau daca pupa in cur pe careva care e din staful forumului. Orice, o replica mesterita sa sune bine, un emoticon, orice numai sa se simta sefu' bine pupat ! :D[Valabil si ptr. alte forumuri.]

Se vede ca esti din alta generatie....

Mersul la scoala nu te face mai destept cum mersul la biserica nu te face mai credincios....

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca esti din alta generatie....

Mersul la scoala nu te face mai destept cum mersul la biserica nu te face mai credincios....

Te face daca bagi la cap ce e acolo dar daca te duci si pe-o ureche iti intra si pe alta iti iese treaba sta la fel ca si mersu' la biserica si in loc sa iti intre ceva in cap, te apuci si te uiti la care baba o venit si care nu si cu ce gagica sau masina o venit popa. Nu prezenta conteaza...

Edited by Krisler12™
o
Link to comment
Share on other sites

Te face daca bagi la cap ce e acolo dar daca te duci si pe ureche iti intra si pe alta iti iese treaba sta la fel ca si mersu' la biserica si in loc sa iti intre ceva in cap, te apuci si te uiti la care baba o venit si care nu si cu ce gagica sau masina o venit popa. Nu prezenta conteaza...

ma cac de ras :)))))))))

astia de pe rst care vedeti topicul sa stiti ca astia 2 is prostii baltii.baaaa de la generatia asta ati ajuns la femei si religie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...