Jump to content
Dokil

Nu mai e ce a fost odata

Recommended Posts

Ar fi cea mai buna ideea cu rst-junior (si zic asta ca un viitor membru).

Membrii sa aiba acces si la rst si la junior, membrii junior sa aiba acces doar la junior.

Totusi, chestia cu 100 de topicuri nu reprezinta un criteriu de clasificare...de exemplu eu am +150, si nu stiu decat C++, fara sa am habar de vreo iota de retelistica/webdesign/SQL/orice altceva legat de "treburile de oameni mari".Cel mai bine ar fi ca administratorii de pe rst-junior sa poata da invitatii pe rst cand vor ei(cand considera ei ca un membru este "valabil", apoi sa fie un test, ceva, nustiu, ceva gen challenge, adica daca cineva a spart nustiu ce site, acest site sa poata fi folosit o data ca challenge, pentru un newcomer in rst).

Nu ar fi logic sa fie doar juniori in rst junior...de la cine am invata? :))

Si uite-asa faci un topic lung, si fara sens (trebuie sa ma apuc de tutoriale :) )

LE: Am aproape 150 de posturi, scuze :)

Link to comment
Share on other sites

Da, dar corect ar fi ca si tu de exemplu sa ai acces doar acolo. Adica toata lumea, de ce numai noii veniti?

Pentru ca eu sunt familiarizat deja cu acesti termeni si nu pun intrebari de genul " cum sparg parola de messenger a vecinului ".

Bineinteles ca moderatorii vor fi numiti dintre userii de aici pentru a le explica anumite lucruri juniorilor .

Link to comment
Share on other sites

Mai m-am gandit la ceva :)

Ce-ar fi daca s-ar pune undeva o lista cu carti (nu toriale) pentru boboci?Cumva in ordinea cunostintelor.Sa stim de unde sa incepem...Asa degeaba vad eu cum se face SQLi daca habar-am SQL...Doar numele eu zic ca e de-ajuns (pula mea, daca vrei sa inveti si te intereseaza, cu 2 clickuri gasesti ce-ti trebuie).

Asta ar putea fi o chestie care merita facuta, chiar daca rst-junior nu se va naste niciodata.

LE: Si pentru cei din RST mare (in caz ca o sa se faca rst junior) sa fie un fel de chestie gen mentor for mentor...adica daca eu, de exemplu, am o idee despre ce inseamna C++, sa pot sa ma inscriu acolo, si altu, care stie PHP si vrea sa invete HTML (zic si eu) sa fie tot pe-acolo pe undeva...si eu daca vreau sa ma ajute cineva sa invat PHP ajut si eu pe cineva sa invete C++ (nu neaparat pe aceeasi persoana).

Si e o diferenta intre sa ajuti pe cineva sa invete, si a fi stresat de cineva in fiecare zi gen "Ce face aia?".

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

O societate vine compusa din oameni cinsti?i , ho?i, în?el?tori , prosti ?i inteligen?i

Fiecare isi face strada pe lîng? ceilal?i indiferent de categoria in care apar?ine

Au fost create pu?c?rii pt ho?i , dar tot exista ho?i

Adev?rul este ca dac? probabil le-ar fi t?iat mana cînd fura ar fi fost mai putini

Bineîn?eles cei care nu vin prin?i sunt negustori cinsti?i în continuare

Fiecare î?i ia o decizie personala pt el însu?i evitînd intrun mod pe ceilal?i

Multe cuvinte au fost scrise ,multe altele au fost rescrise

Unii au putina r?bdare al?ii au mai multa , dar to?i la un loc au o limita

To?i au fost încep?tori o data ,unii au avansat de nivel , al?ii tot încep?tori au r?mas ?i probabil încep?tori vor r?mîne

Putini au func?ii mari , multi au func?ii mici

Link to comment
Share on other sites

Ganditi altfel. Daca tot vreti sa ajutati si sunteti atat de competenti de ce nu faceti si voi cateva tutoriale sa invete si altii? Cate tutoriale ati scris? Nu, nu imi raspundeti mie, raspundeti-va singuri.

Mda, la comentat aiurea toti sunt zmei, cand e vorba de ceva util, nimic. "Gaaata, facem!" si cand e vorba de facut, unde sunt? Lasati aberatiile si daca vreti sa faceti ceva util, incepeti prin a gandi inainte de a posta ceva, si vedeti daca ceea ce vreti sa postati chiar merita spus.

A mia oara, uitati-va la voi inainte de a vorbi despre altii. _|_

Link to comment
Share on other sites

@Patrunjel î?i spun ?i ?ie un secret , cînd cuno?ti în detaliu un lucru te joci cu el , cînd nu îl cuno?ti ,te enervezi mai mult ca nu î?i iese

Careva î?i poate da un camion sa il conduci dar ce folos dac? ai numai permis pt categoria B

Cînd vorbesc de basics ma refer la bucatile din puzzle care lipsesc ?i îngreuneaz? munca

Exemplu

Unii stau ore in sir sa efectueze un rfi php f?r? sa î?i dea seama ca e configurat în asa fel încît sa nu po?i urca fi?iere de pe un alt host

Link to comment
Share on other sites

@Nytro

Banuiesc ca te refereai la mine.Era doar o idee, dar, daca pot ajuta cu ceva, zi-mi.Stiu doar C++ (si singura mea legatura cu retelele e Beej's Guide to Network Programming , de care inca n-am avut timp sa ma apuc).Scriu pe linux, desi, tot din cauza timpului, nu m-am putut ocupa de linux asa cum as fi vrut eu.Deci da, ca sa nu zici ca stau de-ampulea, daca tu crezi ca ai ceva de facut (care poate fi facut de mana mea), da-mi PM.

Link to comment
Share on other sites

Tutoriale despre chestiile generale ale limbajului C++ sunt complet inutile.Carti bune(si nu prea) se gasesc pe toate drumurile.

Totusi, sunt chestii extrem de interesante, precum SDL, "Network programming"(habar n-am cu ce se mananca, dar e extrem de interesant), si alte detalii, care merita atentie (nu tutoriale, ceva gen reviewuri...lasa ca mi-a venit o idee :)) ).

Oricum, vroiam sa zic ca daca e vreunu care vrea sa invete C++, poate sa-mi dea un PM (Nu ma dau mentor, nici eu nu-s cine stie ce cap de pula-n parohie, da daca e cineva care vrea sa se apuce, sigur ii pot recomanda vreo carte/chestii de genu)Deci, toate fetele sa apeleze la mine :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...