Jump to content
Gonzalez

folderul invizibil

Recommended Posts

Se poate face prin 2 variante:

1- Creaza un nou folder, redenumestel "-" fara ghilimele. Click pe folder,tine apasat ALT si tasteaza 0160

Acum click dreapta pe el,proprietati,customize,change icon,dai cateva scrolluri la si vei gasi o icoana "goala" Apesi Ok Si ai folder invizibil.

2- Faci un folder nou.Mouse dreapta pe el,jos este Read-Only si Hidden,bifezi Hidden si apesi Apply si apoi Ok.Acum vei observa ca folderul tau este diferit de celelalte,"este pe jumatate invizibil"

Acuma faci urmatorul lucru: intrii in my computer,sus vei vedea: File Edit View Favorites Tools si Help,dai click pe Tools,selectezi Folder Options... Va aparea o noua fereastra mai mica,cum era cea de la metoda 1 "Properties", vei selecta [de sus] View , bifezi Do not show hidden files and folders, si Bingo, ai un folder invizibil.

ATENTIE! ca sa mai poti vedea folderul [de la varianta 2] trebuie sa intrii din nou la View si sa bifezi Show hidden files and folders.

Enj0y! astept comentarii

Link to comment
Share on other sites

Sub7 wrote: si nu e bine ca am postat-o sau ce....?

Nu, nu e bine :) Pt ca, repet, a mai fost postat...Da un search inainte sa faci topic pt a vedea daca mai exista unul asemanator/la fel

Sub7 wrote: ma rog, unii cred ca daca au ce stiu eu cate posturi is mari si tari.

Stiu, si pe mine ma deranjeaza...

Sub7 wrote: mersi pentru comentariu

Np

Link to comment
Share on other sites

uite si aici cum pica criticile :) heh ..aici pe forum noi trebuie sa ne intrecem intre noi in tutoriale si altele ? sau sa incercam sa facem pentru altii care vor sa invetze si sa invatam noi , unii de la alti; in sinea mea banuiesc ca nimeni de aici nu e as multilateral.

Sub7 e bine :) ai multe tutoriale interesante , merci pentru postarea lor , sunt sigur ca multi au invatat multe din ele , bafta si la mai multe cunotinte in ce domeniu iti doresti :P

Link to comment
Share on other sites

nimeni nu sa nascut destept , toata viatza invatzam cate ceva, zilnic , invetzi cate ceva nou ! parerea mea pt. cei noi venitzi ori sa foloseasca , Cãutare pt ceea ce-i intereseaza [daca-i intereseaza ceva in special ...] daca nu , sa inceapa cu ultimele pagini tutoriale/tutoriale video exploit etc .... daca vrei sa faci treaba calumea , iei din spate post cu post si invetzi ... daca stai sa vezi numa ce-i nou pe froum ... noi sa fim sanatosi ! ;) [pe mine nu ma pasioneaza cate posturi am , din partea mea sa fie resetate sa-mi scrie ca am 1 , nu aia conteaza]

Link to comment
Share on other sites

Shocker wrote:
Christian wrote: ar mai fi o a 3-a varianta si anume ascunderea cu ajutorul comenzii attrib

ex: dai in CMD comanda "attrib +H +S FolderName"

astfel folderul o sa fie complet invizibil ;)

Nu e complet inizibil.

Prin comanda attrib +H +S il faci Hidden si System, insa daca dai de la Folder Options > Show hidden files and folders si debifeziHide protected operating system files o sa il vezi ;)

yep` ...u`r right dar sa fim seriosi ..cati crezi ca stiu de optiunea aia ?eu unu` nu stiam ;)

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am uitat peste toate posturile dar nu cred k a mai postat nimeni...Scz daca a mai postat cineva...

Mai este o metoda:

Faci un folder nou, ii dai rename si apesi "Alt"(in timp ce tii "Alt" apasat scrii: "0160" - codul caracterului nul si iti apare numele ca si spatiu) si apoi ii dai la properties-costomize si ii dai change icon... Ar trebui sa ai pe acolo cateva iconite transparente nu sunt sigur ca exista la toate calculatoarele la mine exista...

Link to comment
Share on other sites

Se poate face prin 2 variante:

1- Creaza un nou folder, redenumestel "-" fara ghilimele. Click pe folder,tine apasat ALT si tasteaza 0160

Acum click dreapta pe el,proprietati,customize,change icon,dai cateva scrolluri la si vei gasi o icoana "goala" Apesi Ok Si ai folder invizibil.

Uite de ce spun aia!!

Link to comment
Share on other sites

Se poate face prin 2 variante:

1- Creaza un nou folder, redenumestel "-" fara ghilimele. Click pe folder,tine apasat ALT si tasteaza 0160

Acum click dreapta pe el,proprietati,customize,change icon,dai cateva scrolluri la si vei gasi o icoana "goala" Apesi Ok Si ai folder invizibil.

Uite de ce spun aia!!

kk scz nu am vazut m-am uitat in graba..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...