Jump to content
rampart

Raspuns la ND

Recommended Posts

Am zis sa fac asta un post separat poate il citeste mai multa lume, da, am scris mult si chiar vreau sa il citeasca cineva :))), sa nu imi usuc gura/mainile degeaba.

Acest post este un raspuns la: http://rstcenter.com/forum/26863-vrem-elita-mintii-nu-elita-banilor-mesaj-noua-dreapta.rst

@hozarares

Prietene, cu tot respectul fata de intelectul tau (daca este), cred ca esti putin prea indoctrinat, adica tot ce ti iese pe gura (ma rog, tastatura) seamana al dracu de tare cu pocaitii care VAND religie din usa in usa peste tot in lume, bineinteles, unde isi permit.

Absolut toate sloganele voastre sunt o serie de afirmatii post-hipnotice care in parte seamana cu ceva bun, dar per ansamblu e o mare frectie la un picior de lemn.

Da, lumea este corupta, primarul conduce un RAV4, sunt lacomi, niste caini, dar cu ce o ardeti voi, de fapt nu stiu despre toata noua dreapta, ci doar ce ai scris tu si Grigoras asta (Negoias), plus alte articole care erau mai cu picioarele pe pamanat. Aveti tendinte psihotice, textele voastre sunt la limita cu fanaticul si pseudo-comunism, cand in istoria noastra a iesit ceva bun din persoane/grupari fanatice? fiindca un tip iti spune ceva, tu ii raspunzi tot in slogane, prietene, daca vrei sa comunici cu oamenii astia lasa-ti indoctrinarea acasa si comunica prin ratiune, argumente si personalitate.

Sincer, la prima vedere, am avut o parere buna despre un articol al ND citit acum ceva vreme, dar vazandu-va pe voi aici, cu comentariile astea, mi se face scarba, la un adica, l-am schimba pe dracu cu fii-su.

De la cretinii de acum din conducere, daca ai putin cap stii la ce te poti astepta, mai mult sau mai putin sunt atat de neobrazati incat iti zic pe fata ca sunt caini, cat despre voi, niste fatarnici care repeta slogane invatate si repetate in somn, prietene, si eu, daca trei ore imi zic "MA DOARE CAPUL!" intr-una sunt sigur ca ma va durea, intelegi unde vreau sa ajung?

Si printre sloganele tale tarano-religioase vii cu "sa va pis in gura" sau ceva de genul, ce e asta? Asta ma face sa ma indoiesc de primele randuri, cu "iti respect intelectul"

Nu este vorba de servit sau nu pe cineva, toata lumea serveste pe cineva, constient sau inconstient, doar ca majoritatea falsilor de la putere se servesc pe ei insisi si pe apropiatii lor plus seful la care trebuie sa ii sufle in fund.

Tragand paralela asta, cui credeti voi ca ii suflati in CUR? Din cate vad eu... Dumnezeu, dar nu Dumnezeul fiecaruia, ci dumnezeul crestin, care este a 20-a schimbare dupa o carte scrisa acum mii de ani de jidani (a se citi evrei), facuta pentru ... pentru.... CONTROL.

Papei ii vine sa se urce pe pereti fiindca pierde tot mai mult teren, religia SFANTA, fiecare natiune are aproape alta, fiecare zice ca a lui e corecta, mi se pare cea mai VECHE ipocrizie din lumea asta.

Ce credeti ca s-ar intampla daca ne-am ridica noi, neam de penisuri mari ce suntem, sa fim copii rebeli in Europa sau oricare natie oriunde, subit ar aparea situatii gen Iugoslavia, Montenegro care s-ar termina prin ce? Asimilare totala in structura superioara noua, ce credeti ca s-a intamplat cu Ceausescu, s-a suparat poporul si a zis gata, nu mai vrem? Eu zic ca s-au suparat alte state mari fiindca nu aveau un control asupra noastra si a resurselor noastre, eram autosuficienti, ca si bancurile cu ungurii, si uite ca nu mai suntem, nu mai avem nimic al nostru in zilele astea, si dupa toate exemplele astea, ma mir cine, si consider ca e un prost necopt caruia ii plac cuvintele dulci, persoanei care se ia dupa voi.

Solutie la toata treaba asta, din punctul meu de vedere, nu exista, putem sa zicem oarecum ca treaba a fost scrisa deja, sau un tip cu burta din UE inca se gandeste "cum ii mai frec pe astia", poporul e subjugat, sa fiu dramatic, de media, credite si stirile de la ora 5. Privit asa la cald e oarecum trista situatia, dar fiecare poate sa faca bine pentru el, oamenii mor de foame din propria prostie in majoritatea cazurilor si din naivitate, adevaratul inamic este incultura si multitudinea de oameni ca si voi, care zic, ASTA E CALEA, URMATI-NE PE NOI si poporul sta si se uita tamp si nu stie dupa care morcov sa alerge, toti sunt mai mari si mai frumosi, dar prea putini se gandesc sa isi cultive ei mai intai neuronii si pe urma sa alerge dupa ND sau dupa pocaitii care ii prostesc pe batrani si le iau casele dupa ce mor .....

Mi-am obosit deja prea mult gura, cititi si voi niste carti mai rare, originea religiilor, notiuni de economie si capitalism, ca sa vedeti ce se intampla si de ce? si de ce NU ar trebui urmat niciunul dintre 'candidatii' astia, nu trebuie sa fie o miscare de oameni cu numele de ND sau Turnul de Veghe ca sa se faca o schimbare, trebuie mai multa inteligenta, atunci lucrurile se vor schimba, si din punctul meu de vedere individualism, cultul de individualism prezent la TV e un rahat, e gol, vezi prin el, se refera doar la felul cum te imbraci sau ca iti place sa porti palarie de Justin Timberlake si sa ti pui tigara in fund, ca asa ai vazut undeva in America si o sa fii un penis mai special printre prietenii tai.

Individualismul se refera la a trage singur concluziile in urma unor rumegari interioare produse de cele 7 parti ale povestii, citita din 20 de parti ca sa vezi intreaga imagine, nici atunci nu esti sigur, poate ca si cartea aia rara peste care ai dat intr-un coltisor al internetului sau in podul casei la bunica a fost scrisa sa te urneasca intr-o directie.

Pe foarte scurt, inainte sa urmezi o cale, trebuie sa fii propriult tau stapan, nu se te amagesti in supararea ta si sa fugi dupa colacul din varful batii aluia de la ND ... ce rahat?!?

Sunt roman, sunt mandru de asta, nu urmez nici un rahat, am citit destul cat sa am o parere foarte clara despre viermii ca si voi care vor sa adune turme de prostime, am 26 de ani imediat, sunt liber profesionist si o duc foarte bine, imi place Romania, daca stii treaba, meserie, poti sa o duci bine in orice domeniu, oriunde(pana si din olarie, tot caut pe unu si nu gasesc) dar la toti cretinii de la televizor le place sa se planga, ca nu avem ce munci: prietene, esti roman, stereotipul de rahat bun la toate, reprofileaza-te, incearca zece chestii, pe urma stai si plangi la TV ca nu ai ce manca.

Din punctul asta de vedere si eu sunt cam radical, slabii nu au ce cauta in societate, spartanii stiau ei ce stiau, chiar daca mama si tata te-au indobitocit, exact cazul meu, am crescut la un sat, pana la 15 ani imi spalam ouale intr-un lighean, ascultam Celine Dion si nu aveam calculator, mi-am luat lumea in cap si am plecat, si mi-a placut si imi place sa citesc, sa ma informez, nu cu TV-ul ci cu realitati pertinente, moment dupa care, poti sa faci o alegere, dai cu pumnul sau stai si te plangi ca un coi mic ce esti, ca nu ai aia, ca nu ai aia etc. Am dat-o pe vulgaritati, sunt iritat.

Gata, parerea mea in pacea voastra.

LE: ueiii ce mult am scris, chiar ca ma iritati!

-----------------------------------------------------------------------------------------

Continuare(dupa doua tigari si o gura de aer, m-am trezit prost, trebuie sa ma iau de voi azi):

Stateam si rumegam eu, ce dracu cautati voi astia de la ND aici pe forumurile de genul asta, si mi-a picat fisa, poate ca sunt paranoic, poate ca nu.

Din ce considerente sa incep ... sau ma rog, de pe ce parte sa o iau. Ce fel de oameni umbla pe forumurile astea? Pustani la care abia le-a dat mararul care alearga dupa persoana cu penisul mai mare si il imita, adolescenti rebeli, cativa oameni maturi fara viata si ultima categorie niste oameni care au niste interese si niste scopuri clare(sa invete ceva ca sa faca altceva, punct, si.. da.. sa comenteze la cretinitati de astea)+administratorii/moderatorii(specie aparte).

Toate clasele care le-am enumerat mai sus, sunt niste caractere, oarecum, anti-sistem, ca au auzit ca asa e frumos, sau chiar isi bazeaza credintele interioare pe ceva concret(prea putini). Asta e o latura foarte interesanta, acest gen de oameni se pot racola foarte usor de catre niste fundulete frumoase si rotunde care scuipa vorbe pe limba si pe placul genurilor astora de la ND si grupari asemanatoare.

Si ca sa mergem mai departe cu ideea, de ce sa faca chestia asta? Sa mai puna de un RNS care sa faca imaginea nationala de cacat? Adica ce au facut baietii din RNS le place doar categoriilor de oameni enumerate mai sus, de ce nu mai apar acei tipi nicaieri? Ma indoiesc ca i-a saltat cineva, nu au facut pagube, decat de imagine, eu cred ca a fost ceva ejaculare de asta precoce a unor tineri cu prea mult timp liber care au citit prea multe articole ND sau ceva similar, si la indemnul destept al unor persoane articulate si invatate intr-ale vorbirii ... s-au pus pe treaba. Probabil ca o sa imi sara lumea in cap acu, dar nu asa faci o 'campanie' de constientizare, aratand ca esti mai tigan decat tiganul pe care il faci cu ura tigan...

Niste motive ceva mai shallow... vreti mai multi vizitatori pe site? Activitate pe forumuri? Sa va laudati ca uite cati membri aveti voi ca sa se faca sleahta mai mare?

O sa o mai rumeg putin, scriu cum si cand imi vine :)) inapoi la munca!!

Edited by rampart
Link to comment
Share on other sites

1. Si ca sa mergem mai departe cu ideea, de ce sa faca chestia asta? Sa mai puna de un RNS care sa faca imaginea nationala de cacat? Adica ce au facut baietii din RNS le place doar categoriilor de oameni enumerate mai sus, de ce nu mai apar acei tipi nicaieri? Ma indoiesc ca i-a saltat cineva, nu au facut pagube, decat de imagine, eu cred ca a fost ceva ejaculare de asta precoce a unor tineri cu prea mult timp liber care au citit prea multe articole ND sau ceva similar, si la indemnul destept al unor persoane articulate si invatate intr-ale vorbirii
2. Pe foarte scurt, inainte sa urmezi o cale, trebuie sa fii propriul tau stapan
= a fi capabil sa iei singur decizii , a-ti forma propriile idei

Ce ai mentionat tu in paragraful 1 este opinia ta , ideea ta , nu trebuia luata ca atare

de toti tantalaii care iti citesc postul . In opinia mea RNS chiar a aparat numele tarii noastre pe internet si nu consider ca este o echipa formata din " tineri cu prea mult timp liber care au citit prea multe articole ND sau ceva similar "

RNS a promovat un mesaj simplu : Romanians are not gypsies

Sustin mesajul , situatia este arhi-cunoscuta de toti .

Link to comment
Share on other sites

Exact asta spuneam, acel "aparat de imagine" este interpretat ca atare in ochii persoanelor care citesc forumul asta si persoane similiare/adiacente.

Cum crezi tu ca e interpretata treaba asta in ochii unui angajat care lucreaza la ... ce cacat sa zic.... o brutarie din Franta care citeste ziarul ala?

Tot ce am zis eu e ca la acel gen de oameni, trebuie transmis pe limba lor mesajul care vroiau sa il transmita astia de la RNS (si cand zic pe limba lor nu ma refer pe franceza, ci ca si mentalitate).... esti sau nu esti de acord?

Eu zic ca brutarul respectiv nu a citit ce au scris romanii, ci a citit un articol in care baietii de la lemonde descriau ce au facut romanasii nostri, care precis a fost pus intr-o lumina proasta. Ergo ----- degeaba. Singura chestie a fost cresterea de self esteem aici in Romania ...

Link to comment
Share on other sites

Domnule rampart,

te vad baiat citit si istet, drept ptr care nu imi permit sa mi te adresez cu alte apelative de prost gust sau ironice. Tu ti-ai expus punctul de vedere asupra a doua lucruri distincte: ND si RNS, opinie pe care ti-o respect pentru ca individualismul e totusi principala carecteristica a rasei umane si e normal sa ai o opinie proprie, la fel cum si eu am dreptul sa nu fiu de acord cu ele.

Noua Dreapta ptr mine e mai mult o grupare si nu tocmai un Partid, putin cam extremista si cam tot ce da in extrem la un moment dat da un iz de putin penibil. Si cu toate astea nu pot sa spun ca actiunile lor sunt "rele". Nici nu stii cat de mult astept paradele gay de anu asta sa vad cum ii alearga cu bate si ii joaca pe cap.

Nu am nici o problema cu fenomenul gay daca se poate numii asa, sincer mi se rupe mie ca Gigel i-o suge lui Vasile sau ca Haralambie i-o impinge lui Catalin atat timp cat respectivii isi vad de treaba lor intr-un mediu privat si nu sunt eu nevoit sa ii vad cum se ling pe strada, se "tatoneaza" pe buci sau organizeaza parade. Pentru ca daca incearca sa se afiseze in victime discriminate sau sa arate lumii ca isi vor drepturi speciale atunci deja avem o problema si chiar ma bucur din tot sufletu cand ii vad spoiti de asfalt mai ceva ca la huliganismele de la meciuri. Si din acest unghi al problemei trag linie si zic: Traiasca Noua Dreapta.

Cu RNS-ul, iar nu pot sa fiu de acord cu tine. Tu probabil incerci sa spui cumva ca actiunea alora n-a avut un oarecare efect si ca nu s-a schimbat chiar nimic, mai mult a adus o imagine negativa Romaniei pe care si-au format-o cei din exterior. Adevarat ca nu s-a schimbat nimic dar nu asta e ideea. E de subliniat faptul ca cineva "took a stand" vis-a-vis de o problema de identinate nationala. Nu stiu despre tine, dar eu daca trec granita si plec in alta parte nu ma prea bucur cand se uita lumea stramb la mine ca sunt roman pentru ca au auzit ei ca aici suntem toti tigani si ne dam cu caruta in timpul saptamanii iar in weekend plecam la furat.

Poate daca astia 20 de insi sau cati au zis prin ziar ca sunt erau mineri si impartaseau aceleasi ideologii asupra problemei cu tiganii, ieseau in strada si protestau in cizme si cu lopata in mana asa cum au invata ei ca se rezolva problemele sociale si cum stiu ei mai bine, poate daca erau pensionari ieseau cu pancarde si cu cartile de istorie in maini, daca ar fi fost actori punea in scena de-o piesa de teatru pe tema asta .. si tot asa.

Astia daca tot au fost niste plictisiti ce-o ard pe net aiurea probabil s-au gandit sa le sparga site-urile la fraieri sa vada ca exista si reactiune la actiune cand fac un intreg popor o "natie de milogi" cu mana intinsa cersind in franceza. Si iar ma bucur ca cineva mi-a luat mie apararea ca cetatean si muritor de rand care desi stiu ca lucrurile astea se intampla si nu-mi plac deloc eu la randul meu n-am facut nimic sa incerc macar sa schimb ceva. Si la fel ca mine ai facut si tu si restul .. Actiunea RNS a fost dupa parerea mea mai mult un semnal de alarma si un capac tuturor celor care stau si inghit umilinte si se plnag ca vai, de ce nimeni nu ia situatia in maini si nu ne apara si pe noi .. ca noi ce plm am putea face? noi suntem mici, inofensivi si neglijabili.

Daca ne-am fi aliniat toti "curentului" de "bai Monsieur, ai grija ce mortii tai vorbesti" poate chiar s-ar fi schimbat ceva vizibil. Dar ce cacat sa faci cand toti isi plang de mila zi de zi ca viata e greu, ca bani nu estem, ca aia ne scuipa fara jena iar cand cineva face ceva marunt acolo sa incerce o rederesare minuscula sar criticii cu "pfff pai nu e ma bine ce-au facut aia ca ne fac de ras mai rau" .

Mai rau? nu cred... De ras? chiar deloc!

Link to comment
Share on other sites

patrioti toti si pun pariu ca majoritatea cu burta goala.nici sa ma platiti nu mai sunt roman nationalist.daca de exemplu dae sau rampart zice:o vila la sinaia si 100 de euro pe luna daca te declari de etnie rroma eu zic:da, sunt tigan din tata in fiu.

nu vedeti ca numa pleava societii de dinainte de 89' ne conduce?toti fostii comunisti, utecisti, securisti.daca is adevarate sumele care se vehiculeaza despre averile lor si probabil is adevarate.ce rost mai are?sa furam cat mai e de unde si ultimul sa inchida portita.

Link to comment
Share on other sites

j1c0, vezi tu .. noi doi de exemplu avem un sistem de valori cam paralel. Sincer nu sper sa traiesc mai mult de 45 de ani pentru ca poate sunt un distrus din punct de vedere social, orizonturile mele sunt mai mult inchise dintr-un motiv sau altul.. sau oricare ar mai putea fi cauza.

Si in astia 45 de ani maxim pe care cred eu ca o sa-i traiesc, a ma imbogatii si a avea vile + piscine + super mega uber masini si extra pizde in sauna nu sunt pe lista mea de prioritati.

Dar sincer, mi-ar placea sa stiu ca dupa ce ma sting asa trist si prost cum sunt sa stiu ca am facut ceva in viata asta de cacat care sa ramana in urma mea dupa ce voi fi sub tarana.

Incearca sa eviti lautarii o vreme, prietenii cu freze gen :"cu 2 pe lateral si chica va rog", mai citeste o carte despre .. orice, nu conteaza, intrerupe abonamentul TV si cine stie, poate, ma vei intelege. Nu zic cu rautate, doar recomand un simplu experiment.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lume de pe ISR , frumos :)

@dae mien: Iti acord dreptate in argumentul tau, am dat si noi un pumn mic in barbie, "uite ca zvacnesc si eu", perfecta dreptate pe tema asta, mai ales cu reactiunea, da, 100% ... si-o merita toti incultii de straini, care sunt mult mai degenerati ca si noi la nivel social, dar ... nu cred ca m-am facut inteles de prima data, mesajul nu a ajuns la urechile potrivite, fiindca si impresia francezilor fata de romani nu e facuta pe strada, nu sunt chiar atat de multi ca unul din 10 francezi sa se loveasca zilnic de un tigan, treaba respectiva e imprastiata prin mass-media lor: "Tiganii din Romania ne cuceresc, periferia e plina de ei, traiesc de pe urma ajutorului nostru social", toate mesajele astea sunt transmise de ziarele si televiziunile din tara respectiva, de catre niste senzationalisti care s-au saturat sa scrie ca in japonia se spanzura 10 pe zi in padurea mortii si au zis hai sa dam ceva tare, instigam si la putina violenta pe francezi, bat cativa tigani, ii ard si avem mai multe stiri. E un sistem foarte bine uns si bine gandit ca sa produca profit, asta e clar, nu conteaza patarea imaginii, sau poate chiar asta era scopul... De aceea spuneam eu ca mesajul trebuia pus in alt fel, sincer, ma gandesc cum si nu imi vine nici o idee :)) decat asa, ce puteam sa facem:

Posibile scenarii:

- sa te iei de o personalitate mai importanta de acolo, sa scormonesti dupa tot ce a facut el/ea, chiar un editor de ziar de acolo sau ceva de genul asta, sa scormonesti in rahaturile facute de el, iar pe urma spart site-ul lor si pus langa mesajul cu tiganii: "uite fratii mei ca aveti si voi oi mai negre decat dracul", bun asta un scenariu elaborat, dificil si mult mai greu de pus in aplicare, dar ar trebui gandit putin in avans, care ar putea fi posibilul lor raspuns si cum le dam peste nas la urmatorul raspuns.

- am ramas fara idei

Din punctul meu de vedere o treaba de asta are efect daca arunci cacatul inapoi peste gard, in gradina lor, atunci au sa fie putin mai concentrati la a se scoate din cacat in fata concetatenilor lor.

Oricum, ala micu si negru din mine, la care ii place sa dea picioare peste cap altora cat de des, e mandru de ce au facut baietii astia, doar ca it's the wrong approach.

----------------------

+1 rep dae mien

Link to comment
Share on other sites

Nu rampart, in presa international nu se scrie Tiganii din Romania (adica o minoritate a Romaniei), se mentioneaza Tiganii romani sau cu varinatele scurte : TIGANII / ROMANII !

Aici e problema care cel putin me mine ma sacaie ca o durere de masea si in acelasi timp motivul pentru care apreciez miscare.

De felul meu sunt si putin senil cu tot felul de idei conspirationale, deci iti dau dreptate cu

E un sistem foarte bine uns si bine gandit ca sa produca profit, asta e clar, nu conteaza patarea imaginii, sau poate chiar asta era scopul...
Link to comment
Share on other sites

Mda, ca si nuanta, intre Tiganii romani si Tiganii din Romania e o diferenta de la cer la pamant.

Cat despre "E un sistem foarte bine uns si bine gandit ca sa produca profit, asta e clar, nu conteaza patarea imaginii, sau poate chiar asta era scopul..." .............sunt foarte multe de zis pe tema, acum, cu riscul de a suna total paranoic, numai mie mi se pare ca in ultimii ani singurul scop, sau ma rog, rezultat, a fost plecarea a milioane de Romani in afara Romaniei? cauzele sunt clare, dar care sunt motivele?

UE ne forteaza sa dam milioane de euro la pagubitii de pe vremea lui ceasca, legea 121, victimele comunismului, pe urma se ramane fara bani (un exemplu), UE ne imprumuta, UE ne imprumuta iar si tot asa. Scopul aici e evident, indatorarea peste masura care este urmata de un alt lucru evident, rascumparare, iar fara bani, ce putem da? Pamant... deviez prea tare de la subiect.

Eu zic ca ar trebui sa facem niste strategii viabile pentru baietii din si gen RNS, unde dam ... sa doara! .... zise micul patriot.

Destula polemica, ma pun pe treaba, facturile si tigarile! nu stau dupa polemica mea :)))))

Ma bucur ca am cu cine sa mai impart din ideile astea, in jobul meu de pana acum am putut doar sa dovedesc prin munca strainilor ca fac treaba buna ... ca si romanii sunt buni, pot excela, ceea ce este absolut clar daca punem mana pe o carte de istorie, dar na ...

Roger, out.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...